Abraham získal v Mugellu první letošní body, Kornfeil v Moto3 byl také čtrnáctý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 2. 6. 2019 14:47
Karel Abraham získal v nedělním závodě MotoGP v rámci Velké ceny Itálie silničních motocyklů své první letošní body, když obsadil 14. pozici. Stejné místo patřilo v Moto3 Jakubu Kornfeilovi, nováček Filip Salač dostal dva tresty a a byl klasifikován jako dvacátý.
Karel Abraham v boxech týmu Reale Avintia Racing,
Karel Abraham v boxech týmu Reale Avintia Racing, | Foto: Reale Avintia Racing

Oba čeští závodníci v Moto3 startovali v Mugellu až z třetí desítky a během Grand Prix se jen těžko probíjeli na hranici 20. místa. Kornfeila navíc pád soupeře poslal mimo trať a až na třicáté místo, na kterém končil první kolo.

V závěru ale Kornfeil osvědčil své jezdecké zkušenosti a získal další dva body do průběžného hodnocení světového šampionátu. "Není pochyb o tom, že v závodě jsme měli na to, abychom jeli v první skupině. Cítil jsem se velmi dobře a jel v hodně rychlém tempu. O tom svědčí i šesté nejrychlejší kolo závodu, které jsem zajel. Bohužel jsem ale v prvním kole doplatil na chybu Masakiho a musel ven z trati. To mě stálo v podstatě celý závod," lamentoval český motorkář.

Salač se krajana a týmového parťáka ze stáje Redox PrüstelGP dlouho držel. Pak ale musel na své KTM do trestné zatáčky za zkrácení tratě a propadl se na chvost závodního pole. V cíli ještě navíc dostal další třívteřinovou penalizaci, která jej odsunula na konečné 20. místo.

Pro své premiérové vítězství v seriálu si dojel domácí mladík Tony Arbolino před krajanem Lorenzem Dalla Portou. Na stupně vítězů vystoupal ještě třetí Jaume Masia ze Španělska. V čele seriálu zůstává Španěl Aron Canet s 83 body, Kornfeil (24) je sedmnáctý a Salač s jedním pětadvacátý.

Ve třídě Moto2 zopakoval triumf z Le Mans Alex Marquez, mladší bratr úřadujícího šampiona MotoGP Marca Marquze. Za ním dojel další sourozenec velké hvězdy. Druhý byl totiž Luca Marini, nevlastní bratr Valentina Rossiho. Třetí skončil švýcarský veterán Thomas Lüthi.

Bratrský double se ale na rozdíl od Francie nekonal. Proti byl domácí Danilo Petrucci na Ducati, který před nadšenými tifosi vyhrál svůj první závod MotoGP. Marquez sice dlouho vedl, pak ale klesl na čtvrtou příčku.

Propad Marca Marqueze z první na čtvrtou pozici:

Při boji v čelní skupině se pak dostal už "jen" na druhou pozici. Na vedení jezdce Hondy v MS to ale nic nezměnilo, jeho rival v boji o titul Andrea Dovizioso na další Ducati skončil v neděli třetí.

Dojatý Danilo Petrucci v cíli v Mugellu:

Abraham na Ducati se po startu sice propadl až na 21. pozici, ale předjetí několika soupeřů i řada pádů ho posunuly letos poprvé do nejlepší patnáctky.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Arbolino 39:29,874, 2. Dalla Porta (oba It./Honda) -0,029, 3. Masiá (Šp./KTM) -0,078, 4. Antonelli (It./Honda) -0,156, 5. Foggia (It./KTM) -0,267, 6. McPhee (Brit./Honda) -0,403, …14. Kornfeil -22,830, 20. Salač (oba ČR/KTM) -29,782.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Canet (Šp./KTM) 83, 2. Dalla Porta 80, 3. Antonelli 70, 4. Masiá 65, 5. Vietti (It./KTM) 52, 6. Arbolino 51, …17. Kornfeil 24, 25. Salač 1.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 39:31,262, 2. Marini (It./Kalex) -1,928, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -2,242, 4. Baldassarri (It./Kalex) -3,653, 5. Fernández (Šp./Kalex) -3,973, 6. Bastianini (It./Kalex) -3,985.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Baldassarri 88, 2. Á. Márquez 86, 3. Lüthi 84, 4. Navarro (Šp./Speed Up) 73, 5. Schrötter (Něm./Kalex) 64, 6. Marini 58.

MotoGP: 1. Petrucci (It./Ducati) 41:33,794, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,043, 3. Dovizioso (It./Ducati) -0,338, 4. Rins (Šp./Suzuki) -0,535, 5. Nakagami (Jap./Honda) -6,535, 6. M. Viňales (Šp./Yamaha) -7,481, …14. Abraham (ČR/Ducati) -27,298.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. M. Márquez 115, 2. Dovizioso 103, 3. Rins 88, 4. Petrucci 82, 5. Rossi (It./Yamaha) 72, 6. Miller (Austr./Ducati) 42, …22. Abraham 2.