Kornfeil v Le Mans zajel nejlepší závod sezony, byl šestý

Aktualizováno 17. 5. 2015 14:51
Výsledky Velké ceny Francie silničních motocyklů.
Jakub Kornfeil si v Le Mans dojel pro nejlepší výsledek v letošní sezoně Moto3.
Jakub Kornfeil si v Le Mans dojel pro nejlepší výsledek v letošní sezoně Moto3. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Le Mans - Jakub Kornfeil na KTM obsadil šesté místo ve Velké ceně Francie silničních motocyklů třídy Moto3. Vybojoval tak nejlepší výsledek od pátého místa v loňské Velké ceně Aragonie.

"Podařilo se mi zajet nejlepší závod sezony, a to i přesto, že jsem se na motorce necítil zrovna dobře," prohlásil Kornfeil po závodě.

Karel Hanika sedlající stroj stejné značky dnes v Le Mans obsadil 20.pozici, Karel Abraham v MotoGP šachovnicový prapor v cíli neviděl.

Základem byl výborný start

Kornfeil výborně odstartoval a v první zatáčce si udržel čtvrtou pozici ze startovního roštu. Český jezdec se stále držel ve vedoucí pětičlenné skupině.

Hanika se po startu z boxů, kam byl za trest poslán po kolizi z minulé Grand Prix v  Jerezu, začal postupně prokousávat jezdeckým polem směrem vzhůru.

Proti tomu se Kornfeil naopak začal v souboji s jezdci na rychlejších motocyklech pomalu ztrácet pozice. Ovšem jezdec stáje Drive M7 SIC Racing Team byl stále v kontaktu s "balíkem" bojujícím o druhé místo.

V čele se osamostatnil Ital Romano Fenati, jenž si vytvořil půlvteřinový náskok. Ovšem ten jeho pronásledovatelé rychle stáhli a na chvíli byl v čele jeho krajan Enea Bastianini, který startoval až z 19 pozice.

Ďábelská stíhačka lídra seriálu

Ještě větší skok než Ital předvedl lídr šampionátu Danny Kent, jenž se z pozice číslo 31 na startu prodral do první desítky výsledkové listiny a desetinu za desetinou se přibližoval k zadnímu kolu Kornfeila.

Osm kol před kocnem se neodvratné stal skutkem a český jezdec klesl na osmé místo za rozjetého Brita,. V té době byl už Hanika na  21. pozici.

Po pádu domácího vítěze kvalifikace Fabia Quartararo se Kornfeil vrátil na "svoje" sedmé místo, když sváděl bitvu s před ním jedoucím Isaacem Viňalesem.

Viňales si na Čecha nepřišel

V dramatickém finiši si Fenati udržel vedení před krajany Bastianinim a Francescem Bagnaiaou. Kornfeil na závěr přejel Viňalese a obsadil tak konečné šesté místo.

"Asi všichni viděli, že jsem moc nepředjížděl a ze všech sil se snažil udržet s první skupinou. Asi bylo lepší zachovat klidnou hlavu a posbírat důležité body. Šesté místo dnes bylo naším maximem," popsal Kornfeil Grand Prix se svého pohledu.

Hanika se v cíli prodral na konec druhé desítky výsledkové listiny. "Vím, že můj potenciál i potenciál motorky mají na víc, než jsem dnes ukázal," přiznal Hanika,

Yamaha dál kraluje MotoGP

Jorge Lorenzo si v elitní třídě MotoGP dojel pro druhé vítězství po sobě a letos už čtvrté pro tým Yamahy. Druhý dojel jeho týmový kolega, lídr průběžného hodnocení MS Valentino Rossi.

Zatímco Lorenzo se v čele držel od začátku, Rossi se po nepovedené kvalifikaci musel prodírat jezdeckým polem a odolal mu jen jeho španělský kolega z boxů Yamahy.

Na stupně vítězů se postavil také dnes třetí Andrea Dovizioso s Ducati. Ne přílisš povedený den zažil naopak tovární tým Hondy. Obhájce titulu Marc Marquez po nepovedeném startu z pole position obsadil "až" čtvrté místo a Dani Pedrosa po pádu v úvodu Grand Prix nedotáhl stíhací jízdu do bodované patnáctky, když obsadil 16. pozici.

Abraham odstoupil 14 kol před koncem Velké ceny a letos mu tak zůstává pouze 21. místo z Argentiny, žádný další závod nedokončil.

Dramatický závod Moto2 vyhrál bývalý šampion třídy do 250 ccm Thomas Lüthi ze Švýcarska před obhájcem titulu Esteve Rabatem a domácím lídrem šampionátu Johannem Zarcem.

Velká cena Francie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Le Mans:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 41:22,829, 2. Bastianini (It./Honda) -0,122, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -0,457, 4. Kent (Brit./Honda) -0,693, 5. Antonelli (It./Honda) -2,244, 6. Kornfeil -2,421, ...20. Hanika (oba ČR/KTM) -58,182.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Kent 104 b., 2. Bastianini 67, 3. Vázquez (Šp./Honda) 60, 4. Quartararo (Fr./Honda) 52, 5. Fenati 51, 6. I. Viňales (Šp./Husqvarna) 47, ...13. Hanika 18, 14. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 42:27,011, 2. Rabat (Šp./Kalex) -1,767, 3. Zarco (Fr./Kalex) -3,760, 4. Lowes (Brit./Speed Up) -4,076, 5. Morbidelli (It./Kalex) -14,492, 6. Simon (Šp./Speed Up) -14,681.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Zarco 89, 2. Lüthi 68, 3. Folger (Něm./Kalex) 57, 4. Lowes 54, 5. Morbidelli 54, 6. Rabat 53.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 43:44,143, 2. Rossi (It./Yamaha) -3,820, 3. Dovizioso (It./Ducati) -12,380, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -19,890, 5. Iannone (It./Ducati) -20,237, 6. Smith (Brit./Yamaha) -21,145, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 18 závodů): 1. Rossi 102, 2. Lorenzo 87, 3. Dovizioso 83, 4. M. Márquez 69, 5. Iannone 61, 6. Crutchlow (Brit./Honda) 47.