Kornfeil a Hanika dojeli v desítce, Rabat mistrem Moto2

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 26. 10. 2014 9:46
Oba čeští závodníci ve třídě Moto3 dnes ve Velké ceně Malajsie třídy Moto3 dojeli v první desítce. Jakub Kornfeil obsadil osmé místo, Karel Hanika dojel hned za ním devátý.
Jakub Kornfeil a Karel Hanika.
Jakub Kornfeil a Karel Hanika. | Foto: MPAfoto.com

Sepang - Oba čeští závodníci ve třídě Moto3 dnes ve Velké ceně Malajsie třídy Moto3 dojeli v první desítce. Jakub Kornfeil obsadil osmé místo, Karel Hanika dojel hned za ním devátý. Karel Abraham závod MotoGP po pádu nedokončil. Španěl Esteve Rabat si zajistil titul mistra světa kubatury Moto2.

Osudná první zatáčka

Kornfeil ze třetího místa na startovním roštu vystartoval skvěle a v první zatáčce byl na chvíli dokonce první. Jenže táhlý oblouk ho vynesl na vnější stranu a rázem se propadl na šesté místo. První kolo se jezdci sedajícímu KTM nepovedlo celkově a na jeho konci byl až třináctý.

"Pokazil jsem první zatáčku. Začal jsem hrozně pozdě brzdit, byl jsem dlouhý a ztratil jsem několik pozic. Dále v prvním kole přede mnou spadl Oliveira. Nevím, že tady tu smůlu s padajícími jezdci pořád přitahuju," přemítal po závodě Kornfeil.

I když ve zbytku závodu jel český závodník výborně, ztrátu z úvodu se mu už nepodařilo dohnat a připsal si konečné osmé místo.

"Bohužel to ale zkomplikoval špatný převod. Myslím, že to bylo docela dobře viditelné i na videu. Mohl jsem být sebesilnější na brzdách, ale na rovince jsem prostě nemohl nic dělat. Na druhé straně jsem měl velmi dobrou rychlost v zatáčkách," popsal Kornfeil svoje technické problémy.

Nováček Hanika se trpělivě propracovával z poloviny druhé desítky a postupně získával pozici za pozicí. Šest okruhů před cílem se už dostal do Top 10 a v závěrečném kole ještě využil pádu Johna Mcphee, aby uchvátil devátou příčku. Pro vítězství si dojel Španěl Efren Vasquez na Hondě.

V boji o titul snížil Jack Miller z Austrálie dnešním druhým místem náskok lídra Alexe Marqueze na 11 bodů. Španěl dnes dojel pátý a o titulu se tak rozhodne až v závěrečném podniku sezony, 9. listopadu ve Valencii.

Rabatovi stačilo druhé místo

Rabatovi dnes stačilo k titulu dojet třetí, když jeho rival a týmový kolega ze stáje Marc VDS Mika Kallio skončil druhý za vítězným Maverickem Viňalesem. Rabat má před posledním závodem sezony už nedostižný náskok 37 bodů.

K dvanáctému vítězství v sezoně MotoGP si v Sepangu dojel jistý šampion Marc Marquez, Španěl na Hondě vyhrál před dvojicí jezdců Yamahy Valentino Rossi a Jorge Lorenzo. Zkušený Ital si druhým místem vylepšil svoji pozici v boji o celkové druhé místo, před týmovým kolegou má nyní náskok 12 bodů.

Abraham se během závodu sice pohyboval v bodované patnáctce, ale pak spadl a počtvrté za sebou nebodoval.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Vázquez (Šp./Honda) 40:41,002, 2. Miller (Austr./KTM) -0,213, 3. Rins (Šp./Honda) -0,385, 4. Kent (Brit./Husqvarna) -0,803, 5. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,831, 6. Masbou (Fr./Honda) -1,073, ...8. Kornfeil -2,089, 9. Hanika (oba ČR/KTM) -7,336.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Á. Márquez 262, 2. Miller 251, 3. Rins 226, 4. Vázquez 212, 5. Fenati (It./KTM) 174, 6. Masbou 160, ...12. Kornfeil 94, 18. Hanika 38.

Moto2: 1. M. Viňales (Šp./Kalex) 40:46,754, 2. Kallio (Fin./Kalex) -2,694, 3. Rabat(Šp./Kalex) -8,054, 4. Zarco (Fr./Caterham Suter) -10,590, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -10,663, 6. Simón (Šp./Kalex) -10,769.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Rabat 326, 2. Kallio 289, 3. M. Viňales 274, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 169, 5. Aegerter 162, 6. Zarco 130.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:45,523, 2. Rossi (It./Yamaha) -2,445, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,508, 4. Bradl (Něm./Honda) -21,234, 5. Smith (Brit./Yamaha) -22,283, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -34,668, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. M. Márquez 337, 2. Rossi 275, 3. Lorenzo 263, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 230, 5. Dovizioso (It./Ducati) 174, 6. P. Espargaró 126, ...17. Abraham 33.