Aktualizováno 30. 5. 2015 16:11
Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Itálie silničních motocyklů v Mugellu.
Karel Hanika na KTM třídy Moto3.
Karel Hanika na KTM třídy Moto3. | Foto: KTM Media

Mugello  - Výborně vyšla kvalifikaci třídy Moto3 na Velkou cenu Itálie silničních motocyklů v Mugellu českým jezdcům. Karel Hanika na KTM obsadil šesté místo a Jakub Kornfeil v sedle stroje stejné značky byl šestý. Karel Abraham v MotoGP obsadil 20. pozici.

Oba závodníci se tak na start zítřejší Grand Prix postaví do druhé řady. Hanikovi přitom třetí místo, zajišťující premiérový start v první řadě, uniklo o pouhou setinu sekundu. Kornfeil ve velmi vyrovnaném souboji za svým krajanem zaostal o 37 setin.

Hanika si čtvrtým místem vyrovnal kvalifikační maximum z loňské GP Německa. "Děkuji týmu za skvělou práci, zítra to bude zábava!" radoval se brněnský rodák na svém twitteru.

Kornfeil byl letos na startu už čtvrtý v minulém závodě v Le Mans.

"Popravdě, nečekal jsem, že bych mohl být tak vysoko bez slipstreamu (jízda ve větrném pytli za jezdcem vpředu, pozn. red.), takže je to docela příjemné překvapení. Je skvělé ukázat, že si rychlá kola umím zajet i úplně sám," liboval si Kornfeil.

Kvalifikaci nejslabší třídy vyhrál lídr seriálu Danny Kent na Hondě, který dvojici Čechů ujel téměř o tři čtvrtě vteřiny.

O vzrušení se v samém závěru kvalifikace postaral svým pádem Fabio Quartararo, který naštěstí vyvázl bez zranění.

V MotoGP poprvé ve své kariéře obhájce titulu Marc Marquez vypadl hned v první části kvalifikace a na startu mu bude patřit až 13. pozice a tím pádem až páta řada startovního roštu..

Mladý Španěl tak doplatil na svůj pád ve čtvrtém volném tréninku, po kterém nedokázal zajet takový čas, který by ho v úvodní fázi boje o pole position dostal na první dvě postupové příčky.

První část byla konečnou i pro Abrahama, jenž v celkovém hodnocení skončil dvacátý

K radosti domácích fanoušků si pole postion vyjel Andrea Iannone na Ducati. Italská značka vyhrála kvalifikaci poprvé od roku 2007. V první řadě bude stát také ještě druhý Jorge Lorenzo na Yamaze a třetí Andrea Dovizioso s další tovární Ducati.

Lídrovi seriálu Valentinovi Rossimu se kvalifikace letos už "tradčně" nevyvedla podle jeho představ, jezdci Yamahy patří osmá pozice.

Kvalifikaci třídy Moto2 vyhrál Brit Sam Lowes, vedoucí muž průběžného pořadí, Francouz Johann Zarco, byl šestý.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů - kvalifikace:

Moto3: 1. Kent (Brit./Honda) 1:56,615, 2. Ono (Jap./Honda) -0,289, 3. Fenati (It./KTM) -0,704, 4. Hanika -0,714, ...6. Kornfeil (oba ČR/KTM) -0,751.

Moto2: 1. Lowes (Brit./Speed Up) 1:51,514, 2. Aegerter (Švýc./Kalex) -0,342, 3. Rabat (Šp./Kalex) -0,360.

MotoGP: 1. Iannone (It./Ducati) 1:46,489, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,095, 3. Dovizioso (It./Ducati) -0,121, ...20. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil do druhé části kvalifikace.