Italové v Misanu velebí Rossiho, Hanika zraněn

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 14. 9. 2014 14:54
Českým mladíkům ve třídě Moto3 se závod v italském Misanu, který se koná jako Velká cena San Marina, vůbec nepovedl. Jakub Kornfeil obsadil 17. místo a Karel Hanika se při pádu zranil.
Valentino Rossi si oslavy před domácím fanoušky užil.
Valentino Rossi si oslavy před domácím fanoušky užil. | Foto: Reuters

Misano - Nejlepším českým zástupcem v italském Misanu, kde se dnes jela  Velká cena San Marina silničních motocyklů, se stal Karel Abraham, který ve třídě MotoGP skončil 11. Pro vítězství si dojel idol italských fanoušků Valentino Rossi na Yamaze, který tak ukončil letošní vítěznou sérii Hondy.

Českým mladíkům se ve třídě Moto3 závod vůbec nepovedl. Jakub Kornfeil obsadil 17. místo a Karel Hanika se při pádu zranil. Závod nedokončil ani Miroslav Popov, startující v Moto2 na divokou kartu.

Abraham nejlepším ve třídě Open

Rossi si v Misanu dojel pro první triumf po 15 měsících, premiérové domácí vítězství od roku 2009 a jako první závodník historie elitní třídy vybojoval už 5 000 bodů. Ital vyhrál před týmovým kolegou Jorge Lorenzem, třetí byl Dani Pedrosa na Hondě. Pro jediný bod si dojel suverén MotoGP Marc Marquez, který během závodu spadl a dokončil až na 15. místě.

Abraham se po závodě dostal na stupně vítězů, protože byl v cíli nejlepším z jezdců třídy Open a postavil se tak po bok tří nejlepších jezdců závodu MotoGP.

"Kvůli těmto momentům stojí za to závodit. Sešlo se snad všechno, co dělá dobrý závod – užil jsem si boj s Aojamou, dojel jsem na nejlepším umístění za sezonu a k tomu vítězství mezi Open motokami, zastavení v parc fermé… je to pro nás skvělý výsledek a obrovská motivace jít dál, libovla si v cíli jezdec stáje Cardion AB Motoracing.

Oba Češi v Moto3 startovali až z  hloubi druhé desítky. Zatímco Kornfeilovi start vůbec nevyšel a propadl se až na samý chvost, Hanika začal okamžitě bojovat o místa v bodované patnáctce.

Smolný start a příliš velká snaha

Kornfeilova anabáze s propadem dozadu měla dva stupně. "Po startu jsem zvolil jsem venkovní stopu. Ve třetí a čtvrté zatáčce jsem ve venkovní stopě měl volno na předjetí několika soupeřů. Bohužel ale jeden z nich dostal highsidera, teď ani nevím, kdo to byl, a já musel ubrat a opět jsem se propadl," vysvětlil český jezdec.

To ještě nebylo vše. "Vytáhl jsem se za Mahindrou Adrey Migna, jenže po sérii rychlých zatáček přede mnou spadl Gabriel Rodrigo. Já musel narovnat motorku a vyjet ven z trati. Z jednatřicáté pozice jsem tedy pospíchal co nejvíce dopředu," lamentoval Kornfeil.

Hanikovu snahu ale ukončil pád v devátém kole při stíhání  v té chvíli 15. Australana Johna Mcphee. Hanika si z pádu kromě pár odřenin odnesl podle informací oficiálních stránek šampionátu poraněný levý prostředníček, který mu ošetřili v mobilní klinice v areálu okruhu.

Ani Popov nedojel

Pro vítězství si v těsném souboji dvou týmových kolegů dojel Alex Rins na Hondě, který Alexe Marqueze porazil o pouhých 42 tisícin vteřiny.

Popov spadl krátce po startu závodu Moto2, ale dokázal nasednout zpět. O několik okruhů později ovšem svůj Suter "položil" znovu a to byla konečná.

Také v této třídě se o vítězi rozhodlo mezi jezdci z jedné stáje. Pro triumf si dojel lídr šampionátu Esteve Rabat, který tak před dnes druhým Mikkou Kalliem navýšil vedení v šampionátu na 22 bodů.

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Rins 39:50,694, 2. Á. Márquez (oba Šp./Honda) -0,042, 3. Miller (Austr./KTM) -3,403, 4. Viňales (Šp./KTM) -4,459, 5. Bastianini (It./KTM) -4,485, 6. Binder (JAR/Mahindra) -4,671, ...17. Kornfeil -22,129, Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Miller 195, 2. Á. Márquez 186, 3. Rins 175, 4. Vázquez (Šp./Honda) 151, 5. Fenati (It./KTM) 140, 6. Masbou (Fr./Honda) 134, ...12. Kornfeil 67, 18. Hanika 24.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 42:48,724, 2. Kallio (Fin./Kalex) -2,271, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -4,268, 4. M. Viňales (Šp./Kalex) -7,448, 5. Lüthi -9,679, 6. Aegerter (oba Švýc./Suter) -11,587, ...Popov (ČR/Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Rabat 258, 2. Kallio 236, 3. M. Viňales 179, 4. Aegerter 133, 5. Lüthi 103, 6. Corsi (It./Kalex) 100.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 44:14,586, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -1,578, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -4,276, 4. Dovizioso -5,510, 5. Iannone (oba It./Ducati) -11,771, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -18,999, ...11. Abraham (ČR/Honda) -54,765.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. M. Márquez (Šp./Honda) 289, 2. Pedrosa 215, 3. Rossi 214, 4. Lorenzo 177, 5. Dovizioso 142, 6. P. Espargaró 98, ...16. Abraham 33.