Křižácká výprava: Plzeň dobyla Tel Aviv, Sparta veze remízu

Izrael byl pro Plzeň Zemí zaslíbenou. Veze si velkou naději
Plzeň vyhrála i třináctý zápas v předkolech prestižní soutěže a zároveň domácím připravila teprve druhou prohru na vlastním stadionu za posledních 58 utkání.
Trenér Viktorie Miroslav Koubek se rozhodl udělat hned tři změny v sestavě oproti té, která odehrála první dva zápasy sezony. Šanci dostali Mahmutovič, Vaněk a Petržela a trenérovi se maximálně odvděčili. Zatímco Vaněk pomáhal bránit kanonýra soupeře Zahaviho, další dva svými góly přiblížili Plzeň k postupu.
Úvod přitom patřil domácím hnaným fanatickým publikem.
Obrana Plzně sice nebyla jistá a pustila soupeře do několika náznaků, ale vždy stihla chybu napravit.
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 28. 7. 2015 22:19
Reportáže z prvních zápasů 3. předkola Ligy mistrů Maccabiho Tel Aviv s Plzní a mezi CSKA Moskva a Spartou.

Moskva - Fotbalisté Sparty remizovali ve 3. předkole Ligy mistrů v Moskvě s místním CSKA 2:2 a vybudovali si nadějnou pozici do odvety, která se hraje příští středu na Letné. O góly hostí se zasloužili Fatai a Krejčí.

Zápas CSKA Moskva vs. AC Sparta Praha jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Ještě lépe se dařilo mistrovské Plzni, která dokázala na horké izraelské půdě porazit 2:1 domácí Maccabi Tel Aviv. Branky vítězů vstřelili už v prvním poločase Mahmutovič a Petržela. Odveta se hraje na západě Čech taktéž ve středu.

Zápas Maccabi Tel Aviv vs. FC Viktoria Plzeň jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

Sparta vždy rychle vyrovnala

Se dvěma změnami v sestavě nastoupili Letenští do druhého soutěžního duelu v této sezoně a útočník Fatai se už po patnácti minutách hry odměnil za důvěru gólem. Tím ale jen vyrovnával na předchozí trefu Dzagojeva, který si udělal z obrany Sparty dobrý den a ač obklopen čtyřmi soupeři, nedal Bičíkovi střelou k tyči šanci.

Sparťanský gólman za gól nemohl a svoji formu prokázal ve 29. minutě, když chytil Natchovi penaltu za nesmyslný faul Holka na hranici vápna. To ale nebyly jediné situace, které fanoušky bavily, vždy na střely celkem vyhráli hosté první půli 11:7!

Ovšem i ve druhé půli šli domácí rychle do vedení, když chybu Váchy ve středu hřiště potrestal v 53. minutě Tošič, když předtím ještě dvakrát skvěle zasáhl Bičík. Ani tentokrát se ale hráči CSKA neradovali dlouho.

Po rohovém kopu se dostal k míči hříšník Vácha, tentokrát ale našel svojí přihrávkou spoluhráče, jmenovitě Krejčího a ten hlavou v 57. minutě vyrovnal na konečných 2:2. I přes další šance na obou stranách a celkově 30 střel (14:16) na bránu totiž už další góly nepadly.

Plzeň rychle skórovala, ale pak se bála

Plzeňský trenér Koubek udělal v sestavě oproti ligovému utkání tři změny. Na hrotu se objevil Mahmutovič, na kraji zálohy Petržela a ve středu pole Vaněk. Zprvu byli aktivnější domácí, kteří se snažili překonávat obranu dlouhými pasy.

První a zásadní úder ovšem zasadila Viktoria a stačily jí k tomu jen tři minuty. Nejprve po rozehrání standardní situace našel Procházka před prázdnou bránou Mahmutoviče a chvilku na to i na hrotu volného Petrželu, který obešel gólmana a skóroval podruhé.

Dva rychlé góly izraelský celek zaskočily a dlouho nemohly najít odpověď. V 36. minutě ale Beh Haim tvrdě vypálil z hranice vápna a trefil břevno.

Po přestávce Plzeň dlouho kontrolovala hru, ale to se jí až do konce zápasu nepovedlo. V 78. minutě se prokombinoval až před Kozáčika Igiebor, ten ještě odešel zklamaný, o pár desítek vteřin později už ale slavil osamocený Itzhaki. Ten měl vzápětí ještě jednu gólovku, když místo prázdné brány trefil Rajtorala. V posledních minutách mohl rozhodnout Kovařík, ale trefil břevno.

Ohlasy Plzeňských na zápas s Maccabi Tel Aviv

Miroslav Koubek (trenér Plzně): "Zápas naplnil mé očekávání. Rozhodující byl náš výkon. Ale potvrdilo se, že domácí jsou v ofenzivě hbití, kreativní, dynamičtí a nebezpeční. Museli jsme zvládnout jejich útočnou sílu, to znamená je dobře pokrýt. Naše taktika byla nedovolit soupeři vnikání na kolmé přihrávky. Na to jsme se hodně připravovali. Ať už po zemi nebo nákopy za obranu. Bylo zapotřebí být aktivní v bloku a bylo zapotřebí hrát na brejky. Proto se dostali do sestavy hráči, kteří mají ty schopnosti. Hlavně v prvním poločase se to podařilo dobře zrealizovat, kdy Mahmutovič a Petržela vstřelili góly. Takže to fungovalo. Ta inkasovaná branka byla řešitelná, trošku mě mrzí. Ale jinak převládá spokojenost. Musím pochválit hráče, protože velmi dobře naplnili strategii. Za to jim patří kompliment. A že jsme tu chybičku udělali? To patří k fotbalu. Zvlášť proti týmu, který je v domácím prostředí velmi silný. Výhra tady je cenná. Za posledních 57 zápasů tady vyhrál jediný tým. Takže teď je jejich bilance 58 zápasů a dvě výhry soupeře."

Václav Procházka (stoper Plzně): "Z prvního poločasu jsou dojmy pozitivní, protože jsme soupeře nepustili do žádné šance. Ve druhé půli soupeř předvedl svoji kvalitu. Dostával se nám do příležitostí a gól nás mrzí. Ale mohlo to dopadnout i hůř. S výsledkem asi musíme být spokojení. Co se týká přihrávky na Milana Petrželu, tak jsem se všimnul, že jde z lajny na prostředek. Zkusil jsem mu to dát za stopery a spadlo mu to rovnou na nohu a super zakončil. U první branky jsem si mávnul, že tam jsem. Klíč k úspěchu byla rychlá přihrávka, obránce už mě nerozhodil, dal jsem si před něj tělo a pak jsem to dal Aidinovi Mahmutovičovi. Asi pomohly nové kopačky. Většinou, když jsem je vyměnil, tak jsem dával gól. Dneska ne. Ale zas mám dvě přihrávky."

Milan Petržela (záložník Plzně): "Jsme rádi, že jsme vyhráli, ale mrzí nás ten gól, co jsme dostali. Ten byl laciný. Ale dobrá výchozí pozice. Hráli jsme s mančaftem, který má silnou ofenzivu a v přechodu do útoku je výborný. Při gólu jsem dostal dobrý balon za obranu, podíval jsem se na gólmana, jestli vybíhá. Pak se mi to povedlo dobře zpracovat, což bylo hrozně důležité. Viděl jsem, že brankář stojí blbě, půlka brány byla prázdná, tak jsem hned vystřelil. Počasí bylo náročné. Už jsem dostával křeče. Připravovali jsme se na to, ale za tak krátký čas se nejde dobře aklimatizovat. Máme v předkolech další výhru, kéž by se nás to drželo dál. V odvetě budeme hrát pořád to své, asi zase na brejky, což nám vyhovovalo. Budeme chtít dát gól, abychom se uklidnili, a dotáhnout to do postupového konce.

Ondřej Vaněk (záložník Plzně): "Spokojenost. Škoda toho gólu, ale nesmíme být nenažranci. Výsledek 2:1 je dobrý do odvety. Ale jsme teprve v poločase. Za týden si to musíme pohlídat. Měl jsem více defenzivních úkolů než normálně, měl jsem si všímat Zahaviho. Prvních deset minut nám tam v tom dělal guláš, než jsme si na něj zvykli. Ale neměl za poločas snad ani střelu. Ve druhé šel na hrot, tak tam už si ho vzali stopeři. Série výher v předkolech je úžasná a doufám, že to neskončí. Všichni doufáme, že to naskočí na 16 výher."

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

CSKA Moskva - Sparta Praha 2:2 (1:1)
14. Dzagojev, 53. Tošič - 16. Fatai, 56. L. Krejčí. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Martín (všichni Šp.). ŽK: Tošič, Wernbloom, Strandberg - Holek, L. Krejčí, Fatai, Matějovský.

CSKA: Akinfejev - Fernandes, A. Berezuckij, Ignaševič, Nababkin (46. Šennikov) - Tošič (86. Strandberg), Wernbloom, Eremenko, Natcho, Dzagojev (72. Milanov) - Musa. Trenér: Sluckij.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Hybš - Frýdek, Matějovský, Vácha, Dočkal (90.+1 J. Brabec), Costa - Fatai (56. Konaté), L. Krejčí (84. M. Paixao). Trenér: Ščasný.

Maccabi Tel Aviv - Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)
79. Itzhaki - 17. Mahmutovič, 21. Petržela. Rozhodčí: Kulbakov - Žuk, Masljanko (všichni Běl.). ŽK: Ben Haim I., García - Hrošovský. Diváci: 13.000.

Maccabi: Juan Pablo - Špungin, Ben Haim I., García, Ziv - Alberman, Igiebor - Micha (46. Vermouth), Zehavi, Ben Haim II. (63. Itzhaki) - Ben Basat (46. Rikan). Trenér: Jokanovič.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava - Petržela (86. Kopic), D. Kolář (70. Hrošovský), Kovařík - Mahmutovič (75. Holenda). Trenér: M. Koubek.