Mladí Švédové mají titul! Na penalty porazili Portugalce

Finále v Edenu: Platini, Pelta, Vrba a šťastné Tři korunky
Seveřané ve finále v pražském Edenu porazili favorizované Portugalsko 4:3 na penalty a poprvé v historii získali titul.
V normální hrací době skončil zápas remízou 0:0, také předchozí vzájemný souboj ve skupině dopadl nerozhodně (1:1).
Švédové paradoxně byli před startem turnaje označeni za největšího outsidera, ale trenér Hakan Ericson je dokázal dovést až na vrchol.
Smutní Portugalci tak ani na druhý pokus nezískali své zemi ceněný titul, jejich předchůdci neuspěli v roce 1994.
30. 6. 2015 23:38
Seveřané ve finále v pražském Edenu porazili favorizované Portugalsko 4:3 na penalty a poprvé v historii získali evropské zlato.

Praha - Fotbalisté Švédska senzačně vyhráli mistrovství Evropy do 21 let v České republice. Seveřané ve finále v pražském Edenu porazili favorizované Portugalsko 4:3 na penalty a poprvé v historii získali evropské zlato. V normální hrací době skončil zápas remízou 0:0, také předchozí vzájemný souboj ve skupině dopadl nerozhodně (1:1).

Finále začalo minutou ticha k uctění památky v pondělí zesnulé legendy československého fotbalu Josefa Masopusta. Švédy od začátku hnali fanoušci, kteří ve žlutých dresech zaplnili takřka celou tribunu Sever.

Portugalsko v úvodu soupeře zatlačilo a Ricardo těsně minul tyčku. V osmé minutě byl ještě blíže kapitán Sérgio Oliveira, když z přímého kopu napálil břevno. Švédové hráli hlavně na brejky. Po jednom z nich Tibbling z dobré pozice vystřelil jen do rukavic gólmana Sá.

Seveřané si největší šanci vypracovali v úvodu druhé půle. Kiese Thelin přiklepl míč Guidettimu a ten z voleje zamířil těsně nad břevno. Na druhé straně zase o kousek minul branku Sérgio Oliveira.

Od té chvíle Portugalci převzali iniciativu. Po hodině hry gólman Carlgren s problémy zneškodnil pokus Tozého. Medeiros zase po individuální akci jen o centimetry minul švédskou branku. Závěr byl vyrovnaný a v 86. minutě mohli rozhodnout fotbalisté ve žlutomodrém. Guidetti se protlačil do zakončení, ale zblízka ho vychytal Sá.

V první části prodloužení byli aktivnější Švédové. Dobrou možnost měl Khalili, jenže i on střelou na zadní tyč minul. Ve druhé patnáctiminutovce měl zase mírnou převahu tým z Pyrenejského poloostrova. Švédsko v rozstřelu kopalo penalty proti "své" tribuně. Zatímco Carlgren chytil pokusy Esgaia a Carvalha, portugalského brankáře nepřekonal jenom Khalili.

Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let - finále (Praha):

Švédsko - Portugalsko 0:0, na penalty 4:3

Penalty proměnili: Guidetti, Kiese Thelin, Augustinsson, Lindelöf - Paciencia, Tozé, Mário. Neproměnili: Khalili - Esgaio, Carvalho.

Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Baffo, Lindelöf (oba Švéd.). Diváci: 18.867.

Švédsko: Carlgren - Lindelöf, Miloševič, Helander (46. Baffo), Augustinsson - Hiljemark, Lewicki - Khalili, Tibbling (66. Quaison) - Guidetti, Kiese Thelin. Trenér: Ericson.

Portugalsko: Sá - Esgaio, P. Oliveira, Ilori, Guerreiro - Carvalho - Mário, B. Silva, S. Oliveira (54. Tozé) - Ricardo (70. Paciencia), Cavaleiro (61. Medeiros). Trenér: Jorge.