Maslák je mistrem světa! Tyčkař Kudlička vyskákal bronz

FOTO Zlatý Maslák, stříbrná Svobodová, bronzový Kudlička
Zlato získal Pavel Maslák, který slavil vítězství v běhu na 400 metrů. Je to první český halový titul mistra světa od triumfu vícebojaře Romana Šebrleho v Budapešti 2004.
Maslák proběhl do čtvrtkařského finále jako nůž máslem a soupeři se mu dívali s odstupem na záda.
Zlato vybojoval téměř stylem start - cíl. Český běžec zvítězil ve finále v Sopotech ve skvělém novém českém rekordu 45,24 sekundy.
Z předchozího vlastního národního maxima Maslák ubral nevídaných 42 setin.
8. 3. 2014 20:32
Pavel Maslák vyhrál suverénně běh na 400 metrů na halovém MS v Sopotech.

Sopoty - Pavel Maslák vyhrál suverénně běh na 400 metrů na halovém MS v Sopotech. Pro titul světového šampiona si doběhl v českém rekordu 45,24 vteřiny. Z předchozího vlastního národního maxima ubral nevídaných 42 setin.

Medaili má také tyčkař Jan Kudlička, který vybojoval bronz, a to v osobním rekordu 580 centimetrů. Stejně vysoko skočil i vítězný Řek Konstadínos Filippídis, na pokusy českého atleta porazil i Němec Malte Mohr.

Masláka nezastavilo ani postrčení

Třiadvacetiletý Maslák, jediný Evropan a jediný běžec bílé pleti na startu finále, stejně jako v semifinále prodal své sprinterské schopnosti. Po seběhu k vnitřní dráze se ujal vedení, ustál i drobný kontakt se soupeřem a přesně jak si přál před odletem do Polska, soupeřům už celou dobu pouze ukazoval záda. Zvítězil s náskokem 34 setin před Chrisem Brownem z Baham. Třetí skončil Američan Kyle Clemons.

"Super pocit, dobrý, sice tam byl kontakt na dvoustovce, ale vyhrál jsem, super," chrlil ze sebe Maslák. Když ho jeden ze soupeřů postrčil zezadu, zabral, aby se vyhnul další kolizi. O vítězství ale prý nepochyboval. "Po tom kontaktu jsem zabral ještě víc než normálně, pak jsem si říkal, že to bude těžký, což bylo, ale vyšlo to," uvedl.

Svěřenec Dalibora Kupky zvítězil v druhém nejlepším evropském čase v historii, rychleji běžel jen v roce 1988 Thomas Schönlebe z někdejší NDR (45,05). "Je to samozřejmě hodně rychlé. Trochu jsem ale doufal, že to bude ještě rychlejší, ale nebylo, protože na dvoustovce jsem to trochu překopl," uznal. Věřil si prý na Schönlebeho rekord. "Trochu jo, ale nechám si to do příště," uvedl Maslák, který pro Českou republiku vybojoval první titul z HMS po deseti letech. Navázal na triumf vícebojaře Romana Šebrleho z Budapešti.

Kudlička měl výhodu posledního skoku

Pětadvacetiletý Kudlička svedl také dramatický boj o medaili. Po hladkém startu až napotřetí překonal 575 cm a totéž se mu povedlo i na další postupné výšce. Víc skokanů už pak v soutěži nebylo, ale jistotu medaile v ještě cennější kov už Kudlička nepřetavil. Výš neskočil ani vítězný Řek Konstadínos Filippídis, na pokusy českého atleta porazil i Němec Malte Mohr. Kudlička skákal jako poslední a mohl strhnout vítězství na svoji stranu, ale 585 cm, o čtyři více než je hodnota českého rekordu Adama Ptáčka, už nepřekonal.

"Výkon je hodnotný jako u mistra světa, bohužel, ale já jsem spokojený," řekl Kudlička. "Udělal jsem dobře, že jsem vynechal 555, soupeři se tam trápili. Pak už to byla trochu loterie, třetí pokus na 575 naštěstí vyšel. V hlavě jsem si to nepřipouštěl, i když páté místo by taky bylo pěkné, ale těch umístění už bylo dost. Konečně tam spadla medaile," radoval se Kudlička.

Holuša doběhl vteřinu za bronzem

Jakub Holuša obsadil páté místo v běhu na 1500 metrů. Český reprezentant, jenž na minulém šampionátu před dvěma lety v Istanbulu skončil druhý na osmistovce, zaostal časem 3:39,23 za bronzem o 1,02 sekundy. Titul získal Ayanleh Souleiman z Džibuti výkonem 3:37,52.

Holuša se od počátku držel v závěru startovního pole, ale v kontaktu s čelem závodu. Ztratil jej až v předposledním kole, ve kterém se zbytku pole vzdálila pětice běžců. Souleiman vyhrál před Amanem Wotem z Etiopie, třetí skončil Maročan Abdalátí Igidír. Holuša doběhl šestý, po diskvalifikaci čtvrtého Novozélanďana Willise se o místo posunul.

"V závěru síla byla, takže nejsem moc spokojený. Já prostě vím, že pokud chci medaili, musím být vepředu," řekl Holuša. "Moc mi to nechutnalo, neběželo, takovej bez energie jsem byl," líčil. Snažil se držet, ale i šetřit síly na finiš, jenže si jich na závěr nechal až moc. "Štve mě, že jsem nedokázal se udržet v balíku, na konci už to nešlo," litoval.

Eaton světový rekord nepřekonal

Americkému olympijskému vítězi Ashtonu Eatonovi nevyšel v Sopotech útok na světový rekord v sedmiboji. Ve dvoudenní soutěži nasbíral 6632 bodů a za vlastním maximem z Istanbulu zaostal o 13 bodů. Druhý skončil Bělorus Andrej Kravčenko se ziskem 6303 bodů, třetí místo obsadil Belgičan Thomas Van Der Plaetsen součtem 6259 bodů.

Eaton atakoval rekord od první disciplíny, běhu na 60 metrů. Ve skoku dalekém sice trochu ztratil, ale body nabral zpátky ve vrhu koulí a skoku vysokém. Po překážkách, první disciplíně dnešního dne, měl na rekord náskok devět bodů, který po skoku o tyči udržel. Závěrečný kilometr ale běžel o dvě sekundy pomaleji než před dvěma lety.

Halové mistrovství světa v atletice v Sopotech (Polsko):

Finále:

Muži:

60 m: 1. Kilty (Brit.) 6,49, 2. Bracy (USA) 6,51, 3. Ogunode (Kat.) 6,52.

400 m: 1. Maslák (ČR) 45,24 - český rekord, 2. Brown (Bah.) 45,58, 3. Clemons (USA) 45,74.

1500 m: 1. Souleiman (Džib.) 3:37,52, 2. Wote (Et.) 3:38,08, 3. Igidír (Mar.) 3:38,21, ...5. Holuša (ČR) 3:39,23.

Tyč: 1. Filippídis (Řec.) 580, 2. Mohr (Něm.) 580, 3. Kudlička (ČR) 580.

Dálka: 1. Da Silva (Braz.) 828, 2. Ťin-če Li (Čína) 823, 3. Tornéus (Švéd.) 821.

Sedmiboj: 1. Eaton (USA) 6632 b. (60 m: 6,66 - dálka: 778 - koule: 14,88 - výška: 206 - 60 m př.: 7,64 - tyč: 520 - 1000 m: 2:34,72), 2. Kravčenko (Běl.) 6303, 3. Van der Plaetsen (Belg.) 6259.

Ženy:

400 m: 1. McCororyová (USA) 51,12, 2. Spencerová (Jam.) 51,54, 3. Millerová (Bah.) 52,06.

1500 m: 1. Aregawiová (Švéd.) 4:00,61, 2. Embayeová (Et.) 4:07,12, 3. Sifuentesová (Kan.) 4:07,61.

60 m př.: 1. Aliová (USA) 7,80, 2. Pearsonová (Austr.) 7,85, 3. Porterová (Brit.) 7,86.

Výška: 1. Kučinová (Rus.) a Licwinková (Pol.) obě 200, 3. Beitiaová (Šp.) 200.

Trojskok: 1. Koněvová (Rus.) 14,46, 2. Saladuchaová (Ukr.) 14,45, 3. Williamsová (Jam.) 14,39.

Koule: 1. Adamsová (N. Zél.) 20,67, 2. Schwanitzová (Něm.) 19,94, 3. Kung Li-ťiao (Čína) 19,24.