Maraton v Londýně vyhráli Kipchoge a Tufaová

26. 4. 2015 14:36
Vítězem Londýnského maratonu se stal Keňan Eliud Kipchoge v nejlepším letošním čase 2:04:42.
Eliud Kipchoge slaví vítězství v Londýnském maratonu.
Eliud Kipchoge slaví vítězství v Londýnském maratonu. | Foto: Reuters

Londýn - Vítězem Londýnského maratonu se stal Keňan Eliud Kipchoge v nejlepším letošním čase 2:04:42. Mistr světa v běhu na 5000 metrů z roku 2003 vyhrál prestižní závod o pět sekund před obhájcem prvenství Wilsonem Kipsangem. Třetím místem korunoval keňský triumf světový rekordman Dennis Kimetto.

Třicetiletý Kipchoge ovládl už třetí velký maraton v kariéře. Loni zvítězil dvojnásobný olympijský medailista v běhu na 5000 metrů v Rotterdamu a Chicagu.

"Tenhle závod je jako olympiáda. Fanoušci byli vynikající a pomáhali mi udržet morálku," řekl Kipchoge, jenž překazil Kipsangovi útok na třetí londýnské vítězství za sebou. "S druhým místem jsem spokojený. Byl to jeden z nejlepších závodů, startovní pole bylo opravdu silné. Byl to náročný, ale fantastický závod," uvedl bývalý světový rekordman.

Mezi tisícovkami účastníků byl také bývalý mistr světa formule 1 Jenson Button. Pilot McLarenu uběhl trať ve velmi slušném čase 2:52:30.

Cílem ženského závodu u Buckinghamského paláce proběhla jako první poprvé po 14 letech Etiopanka. Překvapivé vítězství před favorizovanými soupeřkami vybojovala Tigist Tufaová výkonem 2:23:22. S druhým místem se musela spokojit Keňanka Mary Keitanyová (2:23:40), která usilovala o třetí triumf po letech 2011 a 2012.

Osmadvacetiletá Tufaová, jejímž největším úspěchem dosud bylo loňské vítězství v maratonu v Šanghaji, přerušila čtyřletou nadvládou Keňanek. Předtím v roce 2010 je zapsána jako vítězka Etiopanka Aselefech Mergiaová, které připadlo prvenství až dodatečně po diskvalifikaci dvou ruských běžkyň.

Svůj poslední maraton absolvovala Paula Radcliffeová, která v roce 2003 v Londýně zaběhla stále platný světový rekord 2:15:25. Při derniéře zvládla jednačtyřicetiletá Britka trať dlouhou 42,195 metrů za 2:36:55. "O čas jsem se během závodu vůbec nestarala. Chtěla jsem jen co nejvíc poděkovat lidem. Emoce na mě doléhaly víc a víc. Celou cestu to bylo úžasné," uvedla Radcliffeová, na kterou v cíli čekali manžel a dvě děti.

"Šla jsem do závodu absolutně bez přípravy a doufala, že mi pomůže kouzlo Londýnského maratonu. To se také stalo. Povzbuzovalo mě pořád tolik lidí, až mi z toho drnčelo v uších," řekla trojnásobná vítězka závodu.