Čeští házenkáři na ME končí, nestačili na Dánsko

Aktualizováno 16. 1. 2014 22:00
Českým házenkářům se na mistrovství Evropy v Dánsku opět o něco vzdálil postup ze základní skupiny.
Makedonci porazili Rakousko o jedinou trefu a zavařili tím české házenkářské reprezentaci | Foto: Reuters

Herning (Dánsko) - Čeští házenkáři se na mistrovství Evropy v Dánsku loučí stejně jako na minulém Euru před dvěma lety už po základní části.

Čechům proti severskému gigantovi nepomohlo ani jedenáct branek skvěle hrajícího kapitána Filipa Jíchy.

"Je to obrovská škoda, že odjíždíme domů po nepovedeném zápase s Rakouskem. Byl hlavní příčinou toho, že musíme odjíždět, byť náš výkon měl na turnaji obrovsky stoupající tendenci. Je mi to za všechny strašně líto," řekl po zápase jeden z trenérů Jaroslav Hudeček. "Musím před hráči smeknout, protože se dnes vzepjali k velikému výkonu a bojovali o tu maličkou šanci, která žila, do posledního hvizdu," dodal Hudeček.

Výhra Makedonců nad Rakušany v prvním dnešním duelu skupiny už tak nepříznivou situaci Čechům ještě víc zkomplikovala. Aby se dostali mezi tři postupující týmy, potřebovali Dány, obhájce zlata a úřadující vicemistry světa, porazit. Stál proti nim nejen jeden z nejlepších celků současnosti, ale také patnáct tisíc fanoušků, kteří vytvořili v herningské aréně frenetickou kulisu.

Hosté zpočátku statečně vzdorovali. Místy předváděli dobrou házenou a s favoritem mistrovství drželi krok skoro celou první půli. Oboustranně ofenzivní podívaná zvedala diváky ze sedadel a halou se už v osmnácté minutě "prohnala" mexická vlna.

Štochla po pauze vystřídal Mrkva

Český celek táhl kapitán Jícha. Rozehrál se k nejlepšímu výkonu na šampionátu, za dvacet minut stihl šestkrát skórovat a vyhnal z branky dánského gólmana Landina Jacobsena.

Hostům se ale nevedlo v obraně a v závěru úvodního dějství ztratili kontakt ve skóre, což rozhodlo. Jícha sice v 27. minutě snížil na 16:17, následný úsek ale Češi prohráli 1:4 a do kabin šli s mankem 17:21.

Po změně stran nahradil gólman Mrkva zkušeného Štochla, který měl na rozdíl od souboje s Makedonií jen třináctiprocentní úspěšnost zákroků. Byť se nový strážce tyčí činil a pochytal několik stoprocentních šancí, Seveřané rychle odskočili do šestibrankového vedení.

Češi se nevzdali, znovu dokázali snížit, ale na zvrat neměli. Když osm minut před koncem Knudsen využil mezery v obraně a zvýšil už na 31:24, museli se hosté pomalu začít smiřovat s tím, že odjedou domů již po skupině stejně jako z minulého Euru v Srbsku, kde obsadili čtrnácté místo. V závěru už jen zkorigovali stav.

Mistrovství Evropy házenkářů v Dánsku:

Skupina A (Herning):

Makedonie - Rakousko 22:21 (12:10),

Dánsko - ČR 33:29 (21:17)

Sestava ČR: Štochl, Mrkva - Babák, Bečvář, Horák, Hrstka, Jícha, Jurka, Kasal, Kubeš, Mráz, Sklenák, Sobol, Stehlík, Šindelář, Vančo.

Nejvíce branek: Lindberg 6, Mortensen 5 - Jícha 11/1, Hrstka a Sobol 4/1, Bečvář 4, Stehlík 3. Rozhodčí: Gubica, Miloševič (oba Chorv.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 7/3. Vyloučení: 2:4.