Majka: Kreuzigerův náhradník z donucení se stal králem hor

Pády, emoce i šílení fanoušci. Top 50 fotek Tour de France
Takhle vévodkyně Catherine odstartovala Tour v Leedsu, a tak těmito obrázky musíme zahájit naši galerii i my.
Začátek Tour byl ve znamení pádů a zranění velkých favoritů.
Mark Cavendish upadl v cíli první etapy, a předčasně tak skončil.
Takhle se v 7. etapě složil Andrew Talansky.
Foto: Reuters
Ondřej Kurečka
29. 7. 2014 6:00
Profil mladého Poláka Rafala Majky, který na letošní Tour de France získal prestižní dres nejlepšího vrchaře.

Praha – Jednou z nejzářivějších hvězd právě skončené 101. Tour de France se stal mladý Polák Rafal Majka, vítěz dvou etap a především pak majitel puntíkatého dresu pro nejlepšího vrchaře "Staré dámy".

Přestože se již ve svých palmares může pochlubit hned několika velkými výsledky, širší publikum, které cyklistiku nesleduje podrobněji, jeho jméno zaznamenalo až posledních týdnech. Pojďme si tedy rodáka ze Zegartowic představit.

Začátky v Itálii

Rafal Majka na podzim oslaví teprve 25. narozeniny, na letošní Tour tak mohl ještě bojovat s mladými Francouzi Thibautem Pinotem a Romainem Bardetem o bílý dres pro nejlepšího závodníka do 25 let.

Talentovaný Polák patří k mimořádně silné generaci cyklistů, kteří v posledních sezonách výrazně promlouvají do horních pater výsledkových listin nejprestižnějších závodů, jako jsou jeho krajan Michal Kwiatkowski, Peter Sagan, Nairo Quintana, Fabio Aru a výše zmíněné francouzské duo.

Na rozdíl od o půl roku mladšího Kwiatkowského, který sbíral medaile na evropských i světových šampionátech již v mládežnických kategoriích, Majkův vstup do velké cyklistiky byl pozvolnější.

To je dáno také poněkud odlišnou charakteristikou obou jezdců. Zatímco Kwiatkowski je výborný časovkář a klasikář, Majka je spíše typem jezdce pro etapové závody, jak jednoznačně potvrdily poslední dvě sezony.

Pro rozvoj své kariéry zvolil v devatenácti letech odchod do Itálie, kde tři roky závodil za několik amatérských týmů. Podobnou strategii volí spousta mladých jezdců, z Čechů například Jakub Novák, František Paďour, v současnosti jezdící za NetApp či mistr ČR z roku 2007 Tomáš Bucháček.

Italská amatérská scéna totiž dává mladému jezdci možnost otrkat se při velkém množství kvalitních závodů a Majkovi se tato cesta jednoznačně vyplatila.

Profesionální kariéru spojil se jménem Bjarneho Riise

Od roku 2011 již Majka patří na soupisku týmu Bjarna Riise Tinkoff-Saxo (dříve Saxo Bank-SunGard). V barvách dánského celku se od začátku profiloval jako jezdec pro celkovou klasifikaci, ale zaznamenal také několik velmi zajímavých výsledků v náročných klasikách.

Hned v první sezoně mezi profesionály dostal šanci startovat na španělské Vueltě, kterou ještě nedokončil. V následujícím roce bral na stejném závodě celkové 32. místo a o měsíc a půl později se blýskl sedmým místem v silné konkurenci na pětietapovém závodě nejvyšší kategorie World Tour Okolo Pekingu, kde ovládl klasifikaci mladých jezdců. K tomu dojel třetí na podzimní jednorázovce Japan Tour.

Úspěšné Giro 2013

Velkým průlomem pak pro něj znamenal loňský rok a první start na Giro d´Italia, kde v té době ještě relativně neznámému jezdci svěřil lišák Riis roli lídra jednoho z nejsilnějších týmů světového pelotonu.

A Majka nezklamal, italskou Grand Tour dokončil na sedmé příčce a o bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce jej po statečném boji připravil Kolumbijec Carlos Betancur až v poslední horské prosněžené etapě s teplotami pod bodem mrazu.

V létě pak na domácím závodě Kolem Polska ovládl bodovací soutěž a celkově dokončil čtvrtý. Na podzimní Vueltu znovu odjížděl jako jeden z lídrů týmu (patřil k nim i Roman Kreuziger), ale dvě Grand Tour v jednom roce se ukázaly být na síly tak mladého jezdce a Majka ve Španělsku skončil devatenáctý.

Na podzim ale druhým místem na Milán-Turín a hlavně třetí příčkou na posledním klasickém monumentu (jednom z pěti nejprestižnějších jednorázových závodů) sezony Okolo Lombardie opět ukázal, že umí jezdit i klasiky.

Zlepšení na Giru 2014

Na povedený ročník 2013 navíc dokázal Majka letos skvěle navázat. Po čtvrtém místě na Mezinárodním kritériu přijel na Giro v roli jednoho z lídrů dánské formace.

Po pádu Nicholase Roche však zůstala zodpovědnost za výsledek pouze na mladém Polákovi a ten se s ní vypořádal skvěle. Překonal zdravotní problémy a ještě o jednu příčku vylepšil své umístění z předchozího roku, když dojel celkově šestý.

"Do závodu jsme šli s cílem vybojovat umístění v první pětce pro Rafu a věřím, že bychom to dokázali, nebýt té špatně načasované střevní chřipky. Ale Rafa je velkým bojovníkem a dokončil Giro se ctí," pochválil tenkrát svého svěřence sportovní ředitel Michaelsen. Jeho slova přišla naplnění o dva měsíce později.

Po Giru si mladý závodník dopřával zasloužený odpočinek, po němž se chtěl připravit domácí Okolo Polska. Kreuzigerovy problémy s biologickým pasem ale jeho plány změnily a Majka se musel poprvé v kariéře se vydat na start "Staré dámy", aby v sestavě nahradil českého cyklistu.

Na Tour se mu nechtělo

Slovo „musel“ v jeho případě rozhodně platí. Majkovi nebyla změna programu vůbec po chuti a nenechal si to pro sebe: "Od návratu z Itálie jsem toho moc nenatrénoval, byl jsem velmi unavený a stále na sobě vliv třítýdenního závodu pociťuji. Necítím se být připraven na Tour de France".

Na "Grand Départ" do Anglie ale vyrazil a dnes toho jistě nelituje.

Po pauze nerozjetý Majka dostal od týmových šéfů radu, ať první etapy využije k návratu do závodní pohody, aby byl s příchodem horských dojezdů k ruce lídru Albertu Contadorovi. Polský mladík poslechl a do – pro tým Tinkoff-Saxo osudové – desáté etapy již nastupoval s celkovou ztrátou více než hodiny a čtvrt na vedoucího Tonyho Gallopina.

Druhý v první alpské etapě

Právě v tomto dějství si Contador při pádu zlomil nohu a Majka rázem neměl, komu by dělal domestika. Tým proto musel přehodnotit cíle a zaměřil se na etapová vítězství.

A byl to právě Majka, kdo měl hned ve třinácté a první alpské etapě blízko k etapovému triumfu. Ano, to byla ta horská zkouška, v jejímž cílovém stoupání se vyvážel za Leopoldem Königem, což v tuzemských médiích vzbudilo hodně rozruchu.

Majka dojel do cíle před českým soupeřem na celkovém druhém místě, získal body do vrchařské soutěže (v té době jej pravděpodobně ještě moc nezajímala) a naznačil své možnosti. Ve studiu Eurosportu byl ten den hostem majitel týmu Tinkoff-Saxo, ruský podnikatel a v mládí sám cyklista, Oleg Tinkov.

Spolupracovník Eurosportu, trojnásobný šampion Tour Greg LeMond, tehdy na otázku moderátora ohledně další etapy odpověděl, že předpokládá silný a možná i úspěšný únik. Na to si vzal slovo právě Tinkov a pronesl: "A vyhraje jeden z mých chlapců."

Prorocká to slova od obou! Čtrnáctou, opět horskou, zkoušku Tour končící stoupáním do Risoulu skutečně po úniku vyhrál jezdec dánského týmu. A pochopitelně Majka, který udržel za zády dotírajícího Nibaliho a stal se teprve druhým Polákem v historii, který zvítězil v etapě Tour.

První profesionální vítězství

"Je to první vítězství mé kariéry. Vždycky jsem druhý nebo třetí a dnes jsem věděl, že musím útočit, protože kdybych neútočil, někdo by mě zase ve finále porazil," prohlásil pak v cíli šťastný Majka.

Puntíkatý dres pro vedoucího jezdce vrchařské soutěže si ale Polák oblékl poprvé až v etapě číslo sedmnáct s cílem na Pla d´Adet. Právě zde byl v roce 1993 na vrcholu jako první Zenon Jaskula, do letošní Tour jediný polský vítěz etapy na "Staré dámě".

"Nebojoval jsem s Rodriguezem o první vrchařské prémie, protože Bjarne (Riis) mi říkal, ať počkám, že potřebujeme vyhrát etapu. Když ji vyhrajeme, budeme mít puntíkatý dres. Vyhrál jsem etapu a teď mám i trikot," popisoval po svém druhém triumfu komunikaci s týmovým šéfem, kterou například expert Aktuálně.cz Lubor Tesař označil za vysokou školu cyklistiky.

Puntíkatý dres uhájil

O den později v dalším horském dojezdu skončil Majka třetí a naprosto bez diskuzí uhájil dres s puntíky i před italským "Žralokem" Vincenzem Nibalim a definitivně tak nahradil zraněného Contadora.

Na vrcholu Hautacam viděli fanoušci v cíli na prvních třech místech držitele tří prestižních trikotů – žlutého Nibaliho, bílého Pinota a puntíkatého Majku. Ten tak potvrdil, že je tento dres v těch správných rukou.

"Stát tady v Paříži v puntíkatém dresu je sen, který se stal skutečností. Chci se dále zlepšovat a časem usilovat i o celkové vítězství. Ale tohle je ideální způsob, jak začít a dokázal jsem si, že jsem schopný na Tour uspět. Těším se na návrat," neskrýval Majka dojetí poté, co mu Bernard Hinaut v Paříži před Vítězným obloukem definitivně předal trofej symbolizující vítězství ve vrchařské soutěži.

Že by další prorocká slova týkající se jeho kariéry? Uvidíme...

 

Právě se děje

Další zprávy