Sevilla otočila zápas s Liverpoolem a slaví třetí triumf v Evropské lize v řadě

Fotbalisté Sevilly se radují ze třetího triumfu v Evropské lize v řadě
Pohár, na který svěřenci Unaie Emerehy útočili potřetí v řadě, si mohli aktéři zápasu prohlédnout už před úvodním hvizdem.
Charismatický německý trenér Liverpoolu Jürgen Klopp byl před zápasem pozdravit...
... fanoušky Reds, kteří v první půli vytvořili Liverpoolu domácí atmosféru.
Před finále nechyběl ani slavnostní ceremoniál.
Aktualizováno 18. 5. 2016 23:03
Španělská Sevilla vyhrála Evropskou ligu potřetí v řadě, když v dnešním finále otočila zápas s Liverpoolem. Po vítězství 3:1 má Sevilla jistou vstupenku do Ligy mistrů pro příští ročník.

Basilej - Sevilla dokázala otočit zápas proti Liverpoolu a po vítězství 3:1 slaví třetí titul v Evropské lize v řadě a hlavně vstupenku do základní skupiny Ligy mistrů pro nadcházející ročník. Naopak Liverpool bude příští sezonu bez evropských pohárů.

Ještě před začátkem zápasu se na stadionu strhla rvačka mezi fanoušky z obou táborů, ale během úvodních minut už se situace uklidnila. Na tribuně i na hřišti.

Sturridge se napotřetí prosadil

Zpočátku bylo totiž finále velmi opatrné a beze střel na branku. V prvním náznaku šance hlavičkoval na zadní tyči Sturridge, ale Carrico dokázal míč odkopnout. Do další příležitosti vysunul Sturridge pěknou přihrávku Lallana, jenomže liverpoolský útočník střelou z těžkého úhlu brankáře Soriu nepřekonal.

Po půlhodině hry vystřelila poprvé Sevilla. Po rohovém kopu získal obr N'Zonzi balon pro Gameira, který zakončoval v šestnáctce povedenými nůžkami. Akrobatickému zakončení scházelo ke gólu zhruba půl metru.

To na druhé straně se Daniel Sturridge po přihrávce Coutinha nemýlil a zakončil šajtlí přesně k zadní tyči. Liverpool vedoucí gól pořádně povzbudil, druhá branka Lovrena však nemohla být kvůli ofsajdu uznána. V samém závěru poločasu se po centru Clynea marně natahovali Sturridge s Firminem. Liverpool vedl zaslouženě, Sevilla byla kromě nůžek Gameira v první půli neškodná.

Bleskový nástup obhájců titulu

V kabině se Sevilly se ale o poločase musely dít věci. Trenér Emery musel mávnout kouzelným proutkem, protože na hřiště přišel úplně jiný tým. Mariano hned po výkopu pronikl po pravé straně až do pokutového území a přihrál Kévinu Gameirovi, který po dvaceti sekundách druhé půle zakončoval do prázdné brány. Za tři minuty upaloval Gameiro sám na branku a až v poslední chvíli ho čistým skluzem zastavil Touré. Seville narostla křídla a Liverpool byl pod značnou dekou.

Mignolet zneškodnil další Gameirovu šanci, přesto byl druhý gól Sevilly nadále na spadnutí. A brzy přišel. Po hodině hry se andaluský celek skvělou kombinací na jeden dotek prokombinoval až před šestnáctku. Vitolo přenechal míč Cokemu a sevillský kapitán zacílil přesně ke vzdálenější tyči. Sevilla stejně jako před rokem ve Varšavě otočila nepříznivý vývoj finálového utkání a na hřišti v tu dobu jednoznačně kralovala.

Hlavní rozhodčí poopravil pomezního

Ani třetí gól na sebe nenechal dlouho čekat. Vitolova přihrávka ve vápně se otřela o kopačku jednoho z fotbalistů Liverpoolu a sváteční střelec Coke znovu prostřelil Mignoleta. Pomezní rozhodčí mával ofsajd, ale hlavní arbitr Eriksson jeho rozhodnutí opravil, protože viděl teč liverpoolského fotbalisty. Gól byl uznán. Kdo čekal tlak Liverpoolu v závěru zápasu, byl na omylu. Ale obratu nevěřili ani fanoušci Reds, kteří po druhé Cokeho brance výrazně ztichli.

Trenér Klopp se snažil oživit hru střídáními a na hřiště poslal dravé Origiho a Bentekeho. Jenomže Sevilla už žádné vzrušení před Soriou nepřipustila. Naopak, Coke sahal ranou ze šestnáctky po hattricku, jenomže balon byl přizvednut na roh. Cokemu to ale pramálo vadilo, po závěrečném hvizdu totiž mohl jako kapitán se svými spoluhráči slavit třetí vítězství v Evropské lize v řadě. Sevilla jako první v historii dosáhla v druhé nejprestižnější soutěži v Evropě zlatého hattricku, Liverpool si v příští sezoně v evropských pohárech nezahraje.

Finále fotbalové Evropské ligy:

FC Liverpool - FC Sevilla 1:3 (1:0)

Branky: 35. Sturridge - 64. a 70. Coke, 46. Gameiro. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Lovren, Origi, Clyne - Vitolo, Banega, Rami, Mariano. Diváci: 38.500 (vyprodáno).

Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, Touré (83. Benteke), Moreno - Milner, Can - Lallana (73. Allen), Firmino (69. Origi), Coutinho - Sturridge. Trenér: Klopp.

Sevilla: Soria - Mariano, Rami (78. Kolodziejczak), Carrico, Escudero - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega (90.+3 Cristóforo), Vitolo - Gameiro (89. Iborra). Trenér: Emery.