Litvínov už vede extraligu, Třinec prohrál v Plzni

LItvínov je v čele extralize, alespoň prozatím.
Ján Sýkora - Hrdina utkání. Slovenský útočník ve službách Plzně sestřelil čistým hattrickem za deset minut Třinec a rozhodl ve třetí třetině o výhře Indiánů 5:2!
A třetí gól přidal do prázdné brány
Plzeň vítězstvím 5:2 v televizním utkání sesadila Třinec z prvního místa.
Slavili fanoušci...
12. 11. 2014 19:23
LItvínov v hokejové extralize porazil Hradec Králové 4:1 a dostal se přes Třinec, který prohrál vysoko 2:5 v Plzni. V extralize se dnes hrálo 19. kolo.

Praha - Netradičně ve středu se po reprezentační přestávce devatenáctým kolem roztočil kolotoč hokejové extraligy, a ta má po dnešním 19. kole nového lídra. Litvínov totiž v domácím utkání porazil 4:1 silný Hradec Králové, zatímco dosud vedoucí Třinec padl v televizním utkání 2:5 v Plzni.

Hrdinou utkání v Plzni se stal útočník Jan Sýkora, který zápas rozhodl hattrickem v posledních deseti minutách.  Hosté v utkání stále jen dotahovali, na jeho čistý hattrick ve třetí části už ale odpovědět nedokázali. Byl to nejrychlejší hattrick sezony a Sýkora k němu navrch přidal i jednu asistenci.

Třinec v Plzni nevyhrál za tři body už osm let, zatímco Plzeň slaví první vítězství pod novým koučem Michalem Strakou.

Na čele extraligy je tak po devatenácti kolech Litívnov, kterého dnes k vítězství nad Hradcem Králové táhli výborný gólman Pavel Francouz a také dva nejstarší hráči extraligy. Třiačtyřicetiletí Martin Ručinský a Jiří Šlégr se oba gólově prosadili.

První vítězství si dnes pod novým trenérem připsaly už i Vítkovice, které přeřušily sérii tří výher Slavie, vyhrály 3:2 a odkočily poslednímu Zlínu na rozdíl pěti bodů. Úřadující mistr totiž prohrál v Pardubicích vysoko 2:6.

Tabulkou stoupá i nováček z Olomouce, který uspěl na ledě Liberce 3:2. Olomouc poprvé bez nejlepšího střelce Erika Hrni vyhrála pátý z posledních šesti zápasů a prodrala se do první šestky, která zaručuje přímý postup do play off.

Litvínov musel při cestě do čela otáčet

Pavel Francouz dnes inkasoval pouze jednou na začátku zápasu, když přesilovku pěti proti třem využil přesnou ránou do levého rohu Mertl.

Jenže pak už řádili jen domácí. Ani ne dvě minuty na to totiž vyrovnával Martin Ručinský a ještě před přestávkou nádhernou akcí, která volá po nominaci do zlaté helmu poslal Vervu do vedení Jánský.

"Dali nám gól na 1:0 a kdyby tenhle stav trval dlouho, měli bychom proti jejich výborné obraně problémy. Naštěstí se nám povedlo rychle zápas otočit," řekl Ručinský po utkání.

Litvínov od té doby zápas kontroloval, což mělo za následek i další přesilovkový gól Piroše ve druhé třetině. Od té doby měl Hradec velké problémy s flexibilní obranou i skvělým Francouzem, jenž si po návratu z reprezentace připsal osmadvacet úspěšných zákroků.

Vítězství Vervy ve třetí třetině korunoval dalším gólem z přesilovky Veterán Jiří Šlégr.

Olomouc našla střelce. Místo Hrni pálil Zuzin

Pátou výhru z posledních šesti zápasů slaví Olomouc, která veze všechny tři body z Liberce.

Nováček soutěže se posunul na šesté místo navzdory tomu, že v reprezentační přestávce přišel o nejlepšího střelce Erika Hrňu, kterého si z hostování stáhl Třinec.

Liberec šel sice rychle do vedení, ale krátce na to vyrovnával Petr Zuzin, který má podle Jiřího Dopity Hrňovy góly nahradit. A jen dvě minuty po něm poslal Olomouc do vedení Ondrušek.

Vyrovnané utkání se definitivně rozhodlo až ve třetí třetině, kdy Olomouc odskočila na dva góly po chybě Liberce při vlastním oslabení, když se trefil Laš. Liberci už nebylo nic platné ani snížení Filippiho při power-play v poslední minutě.

Nový trenér se Vítkovicím vyplatil

Novému trenérovi Vítkovic pomohl k výhře nad Slavii gólem a asistencí bývalý slavistický útočník Tomáš Svoboda. Ostravané slavili plný bodový zisk poprvé od 21. září.

Vítkovice do zápasu dvou nervózních týmu nastartoval první gól. Hosté v deváté minutě otevřeli střední pásmo před Svobodou, který našlápl po pravém křídle a příklepem k tyči překonal svého bývalého slavistického spoluhráče Furcha. Už za necelé dvě minuty vykouzlil druhý gól parádní akcí a švihem zpoza obránce reprezentant Roman a domácím se za dvougólového vedení najednou dýchalo mnohem snáz.

Vítkovice ztratily jistotu jen na chvíli ve druhé třetině, ve které promhraly tři přesilovky v rychlém sledu a Slavia trestala snížením Doležala.  Ovšem Pražany pak zase srazil 45 vteřin před koncem druhé části Němec, který se proháčkoval obranou a po ledě překonal Furcha.

Drama pak přišlo až v závěru. Bezmála dvě minuty před koncem Slavia přesilovku znásobila odvoláním gólmana a Vlasák 59 sekund před koncem zblízka dorazil na 2:3. Víc ale hosté nestihli a po třech vítězstvích nebodovali.

Poslední Zlín utrpěl debakl v Pardubicích

Ani střelecká převaha nepomohla Zlínu k bodům z Pardubic, úřadující mistr tak zůstává nadále beznadějně poslední.

Zlín se v Pardubicích držel jen do začátku druhé třetiny, kdy Říčka vyrovnával na 2:2. Další komplikace už ale Pardubice nepovolily a ještě ve druhé třetině třemi góly, jednim z nich i v oslabení, zápas rozhodly.

Dvěma góly se pod velkou výhrou Pardubic podepsal reprezentant Tomáš Zohorna. Pardubice se vítězstvím nalepily na třetí místo za druhý Třinec, na který ztrácí už jen tři body.

Boleslav ztratila ve Varech náskok 2:0

Zápas Karlovy Vary - Mladá Boleslav měl dvě třetiny jen jednoho střelce. Nadějný náskok 2:0 vystřelil Boleslavi dvěma góly Michal Bárta, jenže ani to hostům k vítězství nestačilo.

Domácí dotáhl do prodloužení rovněž dvěma góly ve třetí třetině kapitán Radek Duda a vyrovnané utkání nakonec ve druhé minutě prodloužení rozhodl mladík Vojtěch Tomeček.

19. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Ručinský (Gerhát), 15. Jánský (Lukeš, Hübl), 27. Piroš (Trávníček), 56. Šlégr (Pavlík, Trávníček) - 8. Mertl (Šimánek, Slovák). Rozhodčí: Hodek, Smitka - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 4987.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Šlégr, T. Pavelka, Zeman, M. Baránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Hradec Králové: Kantor - Slovák, Vydarený, Frühauf, P. Mikuš, Pláněk, Jank, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Skokan, Kukumberg, Dej - Švagrovský, Tvrdík, Nedvídek - P. Beránek, Kopta, Valcourt. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 10. Kratěna (Mozík, Kadlec), 32. Kašpařík (Lev, J. Sýkora), 50. J. Sýkora, 52. J. Sýkora (Lev), 60. J. Sýkora - 20. Irgl (Adamský, Trončinský), 44. Plíhal (Hrňa). Rozhodčí: Fraňo, T. Horák - Blümel, Kis. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 4026.

Plzeň: Machovský - Kadlec, J. Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík - Johnson, Kratěna, Pletka - J. Sýkora, Kašpařík, Lev - Kubalík, Simon, Schleiss - Balej, Přikryl, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Třinec: Hamerlík - Roth, M. Doudera, Nosek, Trončinský, Galvas, Linhart, Matyáš, L. Doudera - Hrňa, Plíhal, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Rákos, M. Růžička, Orsava - Jašek, Kindl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Vítkovice Steel - HC Slavia Praha 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. T. Svoboda (Burger, Čerešňák), 11. Roman, 40. E. Němec (T. Svoboda) - 38. J. Doležal (Stránský, Vas), 60. Vlasák (Krejčí). Rozhodčí: Homola, Polák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4340.

Vítkovice: Šindelář - Stehlík, Kovář, Čerešňák, Klok, Zíb, Malec, Štencel - Vandas, Húževka, Szturc - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - J. Káňa, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Slavia: Furch - Kolařík, Krejčí, Novák, Valach, Knot, Štich, Barák - Bednář, Vlasák, Tomica - Stránský, Vas, J. Doležal - T. Doležal, Školiak, Sklenář - Poletín, J. Veselý. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. T. Urban (A. Dlouhý), 60. Filippi (Valský, Radivojevič) - 7. Zuzin (Herman), 9. Ondrušek, 46. Laš (Herman). Rozhodčí: Hribik, Souček - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3272.

Liberec: Lašák - Výtisk, Šimek, Vitásek, Kolmann, Voráček, Ulrych - Bakoš, P. Jelínek, Radivojevič - Bartek, Vampola, Bulík - Kica, Filippi, Valský - Víšek, T. Urban, A. Dlouhý. Trenéři: Čada a M. Černý.

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Skrbek, Staněk, Rašner, Ondrušek, Škůrek - Rác, Marosz, Cibák - Jergl, Patera, Buc - Zuzin, Herman, Laš - Kucharczyk, J. Knotek, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala a Dopita.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 3:2 v prodloužení (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 49. Duda (J. Kverka ml., Bičánek), 54. Duda (D. Hruška, Harant), 62. V. Tomeček (Šmach) - 15. Bárta (Vrbata, Trška)? 37. Bárta (M. Hruška, D. Výborný). Rozhodčí: Turčan, R. Svoboda - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 2747.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, Harant, Redlihs, Deyl, Bičánek, Šmach, J. Tomeček - Duda, J. Kverka ml., Vachovec - D. Hruška, Skuhravý, Gorčík - V. Tomeček, Balán, R. Pšurný - Koblasa, R. Hruška, Štals. Trenéři: Mlejnek, J. Kverka st. a Kněžický.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Vidmar, M. Hruška, Ovčačík, Robar, Trška, R. Čermák - Klimenta, Broš, Mikulík - Bárta, D. Výborný, Hyka - Pacovský, Vrbata, L. Pabiška - M. Látal, Lenc, Rys. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. T. Zohorna, 15. Tybor (P. Sýkora, Benák), 29. Starý (Marcinko), 35. Cetkovský (Píša), 38. T. Zohorna (P. Sýkora), 52. Nahodil (Tybor, Radil) - 12. Ondráček, 24. Říčka. Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Bláha, Ondráček. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 7680.

Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Havlík, Benák, Gregorc, Korím, Ščotka - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, Marcinko, Starý - Voženílek, Kaut, Semorád. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Zlín: Kašík - Marušák, O. Horák, Kotvan, Urbanec, Žižka, Valenta - Okál, Leška, Köhler - Holík, Roman Vlach, Říčka - J. Svoboda, Čajánek, O. Veselý - F. Čech, Kubiš, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

1. Litvínov 19 12 3 0 4 60:37 42
2. Třinec 19 12 0 3 4 61:35 39
3. Pardubice 19 11 1 1 6 61:52 36
4. Sparta Praha 18 11 1 0 6 60:40 35
5. Hradec Králové 19 10 2 0 7 51:46 34
6. Olomouc 19 6 4 1 8 55:56 27