Litvínov otočil druhé semifinále a vede nad Kometou 2:0

Aktualizováno 27. 3. 2015 20:37
Reportáž ze druhého semifinále mezi Litvínovem a Kometou Brno.
Hokejisté Litvínova už vedou v semifinále extraligy nad Kometou 2:0 na zápasy.
Hokejisté Litvínova už vedou v semifinále extraligy nad Kometou 2:0 na zápasy. | Foto: ČTK

Litvínov - Hokejisté Litvínova slaví druhé vítězství v semifinálové sérii play off extraligy s brněnskou Kometou a po domácích duelech tak vedou 2:0 na zápasy. Série pokračuje po víkendu na ledě moravského celku.

Litvínovští vyhráli na domácím ledu už popatnácté v řadě. O jejich triumf se postarali v poslední třetině Lukeš s Petružálkem, kteří otočili vývoj skóre. Hosté se totiž dostali ve 22. minutě do vedení zásluhou Čermáka.

Kromě bojů o titul se soupeřilo také na druhé straně extraligy - v baráži. Oba duely na ledě prvoligových celků se dostaly až k nájezdům, jenže zatímco v Českých Budějovicích zvítězili po této dovedností činnosti hosté ze Slavie 3:2, v Chomutově slavili stejným výsledkem v souboji s Olomoucí domácí.

Domácí uznali, že soupeř byl lepší

"Dvě třetiny bylo Brno lepší a k ničemu nás nepustilo. Strašně jsme se nadřeli a jen díky Pavlu Francouzovi jsme prohrávali jen 0:1. V poslední třetině nám podle mého názoru strašně pomohli diváci, kteří byli fantastičtí a hráče hnali dopředu takovým způsobem, až mi z toho šel trochu mráz po zádech," prohlásil asistent domácího kouče Miloslav Hořava.

První dvacetiminutovka příliš vzruchu nenabídla. Hrálo se oboustranně velmi opatrně s důrazem na defenzivu a pro oba týmy bylo velkým problém přejít kloudnou akcí přes střední pásmo. Brno zahrozilo jako první, ale Jan Hruška s Tonem přečíslení dvou na jednoho nezvládli.

Při vůbec prvním vyloučení zápasu měl obrovskou šanci ve vlastním oslabení brněnský Burian, který uháněl sám na Francouze, pokus o forhendový blafák však strážce domácí branky vcelku jistě přečetl. Velkou ztrátou pro hosty bylo zranění zkušeného beka Malce, který byl nucen s krvavým zraněním odstoupit a do hry už se nevrátil. "I to nás mělo nakopnout a vyhecovat, abychom to pro něho urvali," uvedl útočník poražených Antonín Honejsek.

Brno šlo v úvodu druhé části do vedení

Na začátku druhého dějství dohrávala Kometa přesilovku. Sice bez úspěchu, ale ve 22. minutě si od zadního hrazení vyjel do střelecké pozice Čermák a bekhendem na bližší tyč zaskočil Francouze. Čiliak pak vychytal Petružálka a velké věci se děly ve 37. minutě. Nejprve na jedné straně neuspěl po pěkné akci Honejsek, vzápětí Kubát připravil stoprocentní tutovku pro Piroše, jenže ten zblízka zakončil jen do Čiliakovy lapačky.

"Prásknul jsem do toho a byla asi hlavně náhoda, že jsem trefil puk přímo do lapačky. Takhle dopadne jeden z deseti pokusů," litoval zmařené šance zkušený forvard Piroš. "To byl asi zákrok sezony. Tím nás ještě nastartoval. O to více potom nechápu, proč jsme se ve třetí třetině tak sesypali," divil se Honejsek.

Domácí ale ve třetí třetině duel otočili

V úvodu třetí třetiny se hned několikrát vyznamenal Čiliak, zejména proti Petružálkovi a pár vteřin nato i proti Ručinskému. Jenže ve 46. minutě si našel nedůrazné vyhození teprve sedmnáctiletého hostujícího beka Hájka Lukeš, jehož první ránu vyrazil Čiliak pouze před sebe, kde byl záhy opět Lukeš a po rychlé kličce do forhendu rozjásal litvínovské fanoušky.

Chuť, s jakou vlétla Verva do třetí části, s vyrovnáním ještě narostla. Brzy poté musel na trestnou lavici Ptáček, šikovné ruce Hanzla připravily obrovskou příležitost pro Petružálka a ten se nemýlil - 2:1. "Marek toho dnes pochytal neuvěřitelně. A když my jim nabídneme takové hloupé chyby, tak oni to potrestají, ty útočníky mají šikovné," podotkl Honejsek.

Odpovědět mohl Jan Hruška, jenže pálil pouze do brankové konstrukce za překonaným Francouzem. V závěru to hosté zkusili bez brankáře, definitivu mohl Vervě zajistit Petružálek, ale nedal. O výhru už ale Litvínov nepřišel. "To se stává, byl jsem úplně vyčerpaný, ale to mě neomlouvá, zbytečně jsme jim dali šanci, aby srovnali zápas, ale naštěstí jsme to dotáhli," oddechl si dodatečně Petružálek.

Semifinále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 46. Lukeš, 49. Petružálek (R. Hanzl, T. Pavelka) - 22. L. Čermák (Vondráček, J. Káňa II). Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Jelínek. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 5811. Stav série: 2:0.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Hájek, Hanzlík, Kuboš, Malec, od 21. navíc Bilčík - Vondráček, L. Čermák, J. Káňa II - Mrázek, Koreis, Burian - Ton, Ostřížek, J. Hruška - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Hokejová extraliga - 2. kolo baráže:

Piráti Chomutov - HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. V. Růžička ml. (Rýgl), 51. A. Dušek (L. Květoň), rozhodující sam. nájezd McGregor - 33. R. Dlouhý (Patera), 55. Řípa (Ondrušek, Škůrek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Blaha, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 4791.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Rýgl, J. Drtina, Šulák, Toman, Bartejs - Hovorka, Gajovský, Sikora - D. Květoň, V. Růžička ml., Sinisalo - O. Kaše, Kämpf, Šagát - McGregor, A. Dušek, L. Květoň. Trenéři: B. Kopřiva a Totter.

Olomouc: Trvaj - Majeský, Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Houdek, Jaroměřský, Rašner - Buc, J. Knotek, Laš - Kucharczyk, Marosz, Řípa - Pekr, Herman, Matai - Jergl, Patera, R. Dlouhý. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.

ČEZ Motor České Budějovice - HC Slavia Praha 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 55. Nouza (J. Straka, Vráblík), 59. Vráblík (Nouza) - 40. Pletka z trestného střílení, 58. Stránský, rozhodující sam. nájezd Vlasák. Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Barvíř, Blümel.

České Budějovice: Bláha - Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, D. Růžička, Semrád - Kuchejda, Pajič, Švihálek - Nouza, J. Straka, Boháč - Marek, Rob, A. Přibyl - Pašek, Trummer, Vaniš. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

Slavia Praha: D. Furch - Valach, Šulc, A. Růžička, Štich, Knot, Kolařík, od 21. J. Novák - Sklenář, Bednář, Tomica - Stránský, T. Doležal, Pletka - Holec, Vlasák, J. Doležal - Babka, Andres, Poletín. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

1. Slavia Praha 2 1 1 0 0 5:3 5
2. Olomouc 2 1 0 1 0 6:5 4
3. Chomutov 2 0 1 0 1 4:4 2
4. České Budějovice 2 0 0 1 1 4:7 1