Litvínov opět vyhrál nájezdy, Plzeň ovládla derby

16. 9. 2014 19:39
Hokejisté Litvínova vyhráli podruhé za sebou nájezdy. Tentokrát porazili 3:2 Třinec, který tak v extralize přišel o první body.
Radost hráčů Litvínova
Radost hráčů Litvínova | Foto: Tomáš Liška

Litvínov - Opět drama a opět radost po nájezdech. I v třetím extraligovém kole Hokejisté Litvínova vyhráli rozstřel, tentokrát zvítězili 3:2 nad Třincem. Severočeši navázali na nedělní dvoubodový triumf nad Plzní.

Hokejisté Vítkovic porazili Brno 3:1. Gólem a asistencí k výhře přispěli Jan Káňa s Peterem Čerešňákem.

Tři body na vlastním ledě ubojoval také Liberec, který přetlačil Hradec 2:1, a také Olomouc, která přehrála úřadujícího mistra ze Zlína 3:2. Stejně tak Pardubice zdolaly Slavii 4:2.

Západočeské derby mezi Plzní a Karlovými Vary skončilo vítězstvím domácí Škody 2:1. Vítězný gól zařídil kapitán Ondřej Kratěna.

Jediným týmem, který nedokázal doma vyhrát, tak zůstala Sparta, která nestačila na Mladou Boleslav 3:4.

Litvínov spustil ve třetí části přestřelku

Diváci v Litvínově se začali bavit až v druhé polovině druhé třetiny. Nejprve se individuálně prokličkoval ke střele Ručinský, Hrubec byl ale proti. V další šanci domácích střílel z mezikruží Šrámek, hostující brankář jeho pokus vyrazil betonem.

Branky se diváci dočkali v 42. minutě, kdy po chybné litvínovské rozehrávce otevřel skóre Polanský. Severočeši mohli vyrovnat o pár minut později, to když pálil od modré Lukeš, Hrubcovi vypadl puk z výstroje, ale Jánský ho nedokázal dostat za jeho záda. V 50. minutě bylo pro domácí ještě hůře: Orsava vypíchl Ručinskému kotouč, upaloval sám na Francouze a překonal ho střelou mezi betony.

Litvínov se ale nevzdal, vrhl všechny síly do útoku a podařilo se mu brzy snížit. Sklenička se příliš nerozpakoval, vypálil od modré a vymetl "šibenici". A to ještě nebylo vše, v 53. minutě dostal krásný pas do jízdy Jánský a střelou mezi betony vyrovnal.

Utkání i proto dospělo do prodloužení, v němž měly oba týmy několik brankových příležitostí, ale brankáři se činili a taktéž se předvedli i při nájezdech. Uspěl totiž až devátý exekutor v pořadí Hanzl, který bekhendovým blafákem získal pro Litvínov bod navíc.

Západočeské derby rozhodl Kratěna

Plzeňský klub se před utkáním oficiálně rozloučil s dlouholetým obráncem Jiřím Hanzlíkem, který ukončil před sezonou kariérou. Dlouhá léta ale hrál i za Energii která se brzy těšila z vedoucí branky, když se v páté minutě prosadil dorážkou z mezikruží nekrytý Pšurný.

Do prostřední části vstoupili domácí o poznání lépe. Zvýšili četnost střelby a vynutili si nápor. K vyrovnání jim pomohl ve 28. minutě Habal, po jehož zaváhání při rozehrávce skóroval po objetí branky Balej.

Hosté se opět připomněli až při přesilovce ve 36. minutě, kdy před brankou osamocený Kverka svoji příležitost prováhal. O dvě minuty později se vytáhl gólman Indiánů Machovský, když přes zakrytý výhled dokázal vyrazit bombu Davida Hrušky.

Do vedení poslal Plzeň Kratěna až ve 47. minutě, když úspěšně tečoval chytré nahození Kadlece od modré čáry. Hosté se pokoušeli vyrovnat, ale domácí je aktivním pojetím příliš nepouštěli do vlastní třetiny.

Ve Vítkovicích létaly jiskry

Vítkovice nejprve doslova odevzdaly dvě přesilovky, ale soupeř jim velkoryse nabídl v 18. minutě vedení ležérním vyhozením puku z pásma, které na modré čáře zachytil Čerešňák. Jeho střelu tečoval za Čiliakova záda Káňa.

Nájezd v přečíslení nestihl zakončit Olesz, Vandas po sólovém průniku ztroskotal na gólmanovi. Pak vytáhl Čiliak tři bravurní zákroky: lapil v 35. minutě Němcovu příležitost, totéž o tři minuty nato provedl s gólovou dorážkou Šenkeříka. Domácím byla málo i 42 vteřin trvající přesilovka pět na tři, v níž Čiliak ustál závar a Oleszovy dorážky.

Závěr svou dramatičností přebil předešlých čtyřicet minut. Domácí Hlinka ve 43. minutě jedinou střelou zazvonil na dvě tyčky a zaměstnal videorozhodčího, který puk za čárou neviděl. Aréna tak propukla v jásot až o minutu později, když se Húževka šikovně natlačil s pukem na střed a nad Čiliakův beton švihem zavěsil.

Kometa se s porážkou nechtěla smířit a agresivitu před Dolejšem vyhnala na maximum. Důsledkem bylo několik šarvátek včetně rvačky Vandase s Hanzlíkem, ale domácí si klidný závěr zkomplikovali chybou v početní výhodě, po které tři minuty před koncem Hruška z brejku v oslabení snížil a připravil Dolejše o první extraligovou nulu. Vítkovice však rychle kontrovaly a Čerešňákova tečovaná střela prošla od modré čáry do sítě.

Pardubice uctily Hlinku výhrou

Pardubice odehrály zápas s černými páskami na rukávech, kterými uctily svého bývalého kapitána Miroslava Hlinku, který v neděli spáchal sebevraždu.

Veskrze vyrovnaný duel výrazně ovlivnily přesilové hry. Oba týmy pykaly za nedisciplinovanou hru častými vyloučeními, Pardubice ale byly při jejich trestání o poznání efektivnější. V první třetině hráli domácí čtyři přesilovky a hned tu první využili. Krásným sólem se blýskl Nahodil a blafákem obelstil Svobodu, který dostal v brance přednost před Furchem, přestože Slavia obě předchozí utkání vyhrála.

V úvodu druhé části dostaly Pardubice k dispozici dokonce dvojnásobnou přesilovku a znovu se změnilo skóre. Sýkorova bomba od modré se zastavila až v síti. Za 70 vteřin při klasické přesilovce Pardubic vystihl rozehrávku Valach a v oslabení snížil. V kontaktu se ale Slavia dlouho neudržela, neboť za dvě minuty navýšil vedení Pardubic po Benákově akci Tybor.

Bohatý gólový příděl pak na dlouhé minuty ustal, přesto byl k vidění kvalitní hokej s šancemi na obou stranách. Krátce po sobě nařídili hlavní rozhodčí po jednom trestném střílení pro jednu i druhou stranu. Klhůfek ani Sýkora však na brankáře nevyzráli. Kristan si navíc musel poradit s vyloženými příležitostmi Vlasáka a Bednáře.

Ve druhé polovině utkání se poměr vyloučených postupně dorovnával, ale Slavia dlouho nedokázala Kristana překonat. To se povedlo až ve 43. minutě Poletínovi, který díky důrazu před brankou zadělal na dramatický závěr. K náporu se však Slavia ani nedostala, i když Stránský trefil tyč. A tak v 57. minutě, jak jinak než při přesilové hře, si vzal puk Tybor a střelou švihem rozhodl o výhře Pardubic.

Sparta nechytila začátek

Také aktéři duelu Sparta - Boleslav uctili minutou ticha památku zesnulého bývalého hráče Holešovických Miroslava Hlinky. V úvodu zápasu, který byl rozlučkovým pro čárové rozhodčí Bádala s Pouzarem, měl první šanci Rolinek. Po kombinaci první formace ale bekhendem Ritticha nepřekonal.

Z vedení se radovali ve třetí minutě hosté, když po Hykově nahození dorazil puk do branky Lenc. Při další přesilovce hosté zvýšili. Hruška ještě Staňu nepřekonal, ale po střele Davida Výborného už doklepl puk do prázdné branky Broš. Sparta snížila také v početní převaze, když dorazil kotouč Barinka, ale gól byl připsán Pechovi. V 18. minutě Hlinka unikl, Rittich jeho střelu sice ztlumil, ale pak si puk srazil vyrážečkou za brankovou čáru.

Ještě na konci úvodní části vypálil z dobré pozice mimo Barinka, po pauze ale šla do vedení opět Mladá Boleslav. Po Saboličově chybě ještě Hyka sparťanského gólmana nepřekonal, z akce ale vyplynulo Pilařovo vyloučení, které zužitkoval Klimenta střelou od modré čáry.

Sparta se dočkala vyrovnání v 34. minutě, kdy po zblokovaném Pechově pokusu z mezikruží prostřelil Ritticha osamocený Klimek. Při trestu Davida Výborného prověřil mladoboleslavského gólmana Barinka. Tři minuty před koncem druhé části se ale opět radovali hosté, když po Mikulíkově přihrávce zpoza branky zamířil do odkrytého levého horního rohu Klimenta.

V úvodu třetí části měla šance Sparta, ale neuspěl po Pechově akci Klimek a po Barinkově střele stihla hostující defenziva odvrátit puk dříve, než se mohl dostat Kumstát k dorážce před prázdnou brankou. Další možnost měl Cingel. Hrozil ale i Bruslařský klub, který se nakonec i radoval z vítězství.

Liberec utkání otáčel

Mountfield vstoupil do zápasu s Libercem aktivněji, hned na začátku třetí minuty trefil Knotek tyč Lašákovy branky. Další velkou šanci měl elitní útok Královéhradeckých: Šimánek střílel z mezikruží, Kudrna dorážel na brankovišti, ale Lašák byl na místě.

Skóre utkání otevřeli hosté na začátku druhé třetiny. Knotek vybojoval puk u mantinelu, obhodil si Gregořka a křížnou přihrávkou před brankovištěm vybídl ke skórování Červeného, jenž nepohrdl. Vzápětí dostali výhodu první přesilovky domácí Bílí Tygři a velmi brzy ji využili. Druhý nejlepší kanonýr minulého ročníku extraligy Bartek si od mantinelu vyjel na kruh a perfektní střelou překonal Kantora.

Góly přinesly do hry více energie na obou stranách, hra se zrychlila, přišly šance a také fauly. Ve 27. minutě se v oslabení řítil na Kantora Valský, ale střelou mezi betony ho nepřekvapil. O něco později střílel těsně nad Filippi. Domácí byli v těchto fázích zápasu aktivnější, což bylo dané také početními výhodami, další gól ale Bílí Tygři nevstřelili.

Třetí část začali lépe domácí, nová posila do útoku Bakoš trefil z levého kruhu tyč. Následně se prodral ke střele Filippi, Kantor měl s jeho pokusem dost práce, ale puk dokázal vytěsnit mimo tyče. Hosté odpověděli až v polovině třetí třetiny a to velký závarem před Lašákem. Toho musel zastoupit Vitásek a puk mířící do prázdné branky odpálil do bezpečí.

Pořekadlo "nedáš - dostaneš" se opět naplnilo. Vampola našel zpoza branky obránce Šimka a ten svým druhým extraligovým gólem v kariéře poslal Bílé Tygry do vedení. Závěr utkání patřil velkému náporu hostí, kteří to zkoušeli bez brankáře. Bílí Tygři ale odolali a mohli oslavit první vítězství v novém extraligovém ročníku.

Za Olomouc poprvé zářil Trvaj

V olomouckém brankovišti dostal poprvé šanci Trvaj a měl se brzy co ohánět. Hned v úvodní minutě měl obrovskou šanci hostující Köhler, puk ale skončil na horní konstrukci branky. V sedmé minutě Rašner podklouzl a Okál jel sám na Trvaje. Olomoucký brankář vychytal jak blafák zlínského forvarda, tak dorážku beka Žižky.

Při další početní převaze už se Zlín prosadil, když Leška našel Köhlera a ten trefil přesně. Olomouc byla stále pod tlakem a ten vyústil ve druhou branku, kterou vsítil Vlach dorážkou Ondráčkovy střely. Domácí trenéři si vzali už v první třetině oddechový čas. V 17. minutě se Haná dočkala. Skrbek zavezl puk před branku, kde uplatnil důraz Diviš a snížil.

Druhou část začali domácí přesilovkou a v ní měl výbornou možnost Cibák, Kašík ale výborně povyjel. Ve druhé třetině se jinak hrálo dlouho bez šancí, až ve 33. minutě objel branku Buc a hledal u tyčky Pateru, který puk tečoval těsně mimo. O tři minuty už Olomoučtí vyrovnali. Při vyloučení Vlacha dorazil Majeského ránu Cibák. Najednou byla Olomouc na koni a ještě před pauzou ji poslal do vedení Laš.

V 57. minutě mohl rozhodnout domácí Rác, když jel sám na Kašíka, ale nedal. Olomouc se přesto ubránila a cennou výhru 3:2 uhájila.

3. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - HC Kometa Brno 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 18. J. Káňa I (Čerešňák), 44. Húževka (Burger), 59. Čerešňák (Strapáč, J. Káňa I) - 57. J. Hruška (P. Ton, Kuboš). Rozhodčí: Čech, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4559.

Vítkovice: Dolejš - Šenkeřík, Stehlík, Zíb, Kovář, Čerešňák, Klok, Štencel - Olesz, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - J. Káňa I, E. Němec, Szturc - Vandas, M. Hlinka, Strapáč. Trenéři: Oremus a Šimíček.
Brno: Čiliak - Kuboš, Jan Hanzlík, König, Kempný, Ptáček, Malec - P. Ton, Ostřížek, J. Hruška - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - J. Svoboda, H. Zohorna, Dočekal - P. Mrázek, Vondráček, Raška. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 52. Sklenička (Piroš, Majdan), 53. Jánský (Lukeš), rozhodující sam. nájezd Hanzl - 42. Polanský (Irgl), 50. Orsava. Rozhodčí: Šindler, Wagner - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4231.

Litvínov: Francouz - Gula, Kubát, Pavelka, Šlégr, Chaloupka, Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Majdan, Piroš, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Třinec:
Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, Nosek - Kreps, Plíhal, Orsava - Irgl, Polanský, Adamský - Jašek, Žejdl, Dravecký - Chmielewski, Matuš, Kindl. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Olomouc - PSG Zlín 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Diviš (Skrbek, Hrňa), 36. Cibák (Majeský, Rác), 39. Laš (Matai) - 11. Köhler (Leška, Balaštík), 13. Roman Vlach (Ondráček, Valenta). Rozhodčí: Hribik, Hejduk - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 5320.

Olomouc: Trvaj - Houdek, Skrbek, Vyrůbalík, Staněk, Rašner, Majeský, Škůrek - Hrňa, Patera, Diviš - Rác, Marosz, Cibák - Matai, Zuzin, Laš - Jergl, Kucharczyk, Buc. Trenéři: Fiala a Dopita.
Zlín:
Kašík - Marušák, Kotvan, Řezníček, Žižka, Tesařík, Valenta - Balaštík, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, Kubiš - Okál, Fořt, F. Čech. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík a Hrazdira.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Bartek (Vampola, Krenželok), 54. Šimek (Vampola, Bartek) - 22. Červený (Knotek, P. Beránek). Rozhodčí: Horák, Souček - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6, navíc Mertl (Hradec Králové) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3624.

Liberec: Lašák - Škoula, Šimek, Derner, Gřegořek, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Krenželok, Vampola, Bartek - Bulíř, Filippi, Valský - P. Jelínek, Urban, Bakoš - Kica, K. Jass. Trenér: Hynek a M. Černý.
Hradec Králové:
Kantor - Slovák, Dietz, Jank, P. Mikuš, Pláněk, Vašíček - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Kukumberg, Valcourt - P. Beránek, T. Knotek, Červený - Kopta, Tvrdík, Nedvídek - od 21. navíc Troliga. Trenér: Draisaitl a Kučera.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Nahodil (Píša), 22. P. Sýkora (T. Zohorna, Benák), 25. Tybor (Benák, Nahodil), 57. Tybor (Radil, Kristan) - 23. Valach, 43. Poletín (Vas, Bednář). Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Ondráček, Komárek. Vyloučení: 8:9. Využití: 4:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7760.

Pardubice: Kristan - Čáslava, Píša, Ščotka, Benák, Kočí, Gregorc, Havlík - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, Nahodil, Tybor - Kolář, M. Špaček, Starý - Semorád, Moučka, Kaut. Trenéři: Venera a Říha.
Slavia:
A. Svoboda - Kolařík, Knot, Krejčí, Novák, Holub, Valach, Barák - Bednář, Vlasák, Sklenář - M. Čermák, Vas, J. Doležal - Stránský, Klhůfek, Poletín - Tomek, Andres, Micka. Trenéři: Lubina a J. Beránek.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Balej, 47. Kratěna (Kadlec, Pletka) - 5. R. Pšurný (R. Hruška). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Brejcha, Suchánek. Vyloučení 4:8, navíc Mozík (Plzeň) 10 min. Diváci: 4167.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Pulpán, Mozík (42.-51. Boháč), J. Jeřábek, Kubka, Moravčík - Kratěna, Simon, Pletka - Balej, Lev, Beran - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Schleiss, Michel, Kubalík. Trenéři: Razým, Michal Straka a J. Špaček.
Karlovy Vary:
Habal - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Deyl, Šmach - Duda, Kverka ml., Štals - D. Hruška, Balán, Vachovec - V. Tomeček, Skuhravý, Heizer - Koblasa, R. Hruška, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 3:4 (2:2, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Pech (Réway), 18. J. Hlinka, 34. Klimek (Pech) - 3. Lenc (Hyka), 11. Broš (D. Výborný, Klimenta), 28. Klimenta (Broš, Robar), 37. Klimenta (Mikulík, Broš). Rozhodčí: Homola, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Diváci: 3419.

Sparta: Staňa - K. Pilař, Ďaloga, Piskáček, Barinka, Polášek, J. Mikuš, Hrbas - Přibyl, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - Sabolič, Réway, Cingel - Volek, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.