7. 9. 2014 17:57
Basketbalisté Litvy porazili v osmifinále MS Nový Zéland ...
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Reuters

Praha - Po první čtvrtině osmifinále basketbalového mistrovství světa mezi Litvou a Novým Zélandem svítil na ukazateli skóre stav 23:9 pro favorizované Evropany.

V průběhu následujícího dějství dokonce vyšplhal jejich náskok na patnáct bodů, ovšem Zéland postupně manko smazal a zkraje čtvrté čtvrtiny šel dokonce do vedení 59:58.

Dramatický závěr však přece jen zvládli lépe Litevci a nakonec po výhře 76:71 postoupil mezi nejlepší osmičku.

Dalším účastníkem čtvrtfinále je Srbsko, jehož výkony v základní skupině byly přitom dost rozpačité. Balkánské derby s doposud suverénním Řeckem bylo v první půli vyrovnané, v závěru třetí čtvrtiny se však Srbové utrhli do dvouciferného trháku, který následně ještě navýšili, a závěr zápasu tak vysloveně ovládli.

Zasloužilo se o to především duo rozehrávačů - zkušený režisér hry Teodosič a nejlepší střelec utkání Bogdanovič, jenž zaznamenal 21 bodů.

Turecko otočilo pět sekund před koncem

Turečtí obhájci stříbrných medailí v poslední minutě otočili zápas s Austrálií dvěma trojkami Emira Preldžiče a po nejtěsnější výhře 65:64 je čeká zápas s Litvou.

Australané přitom po posledním utkání základní skupiny čelili kritice za porážku s Angolou, spekulovalo se, že se tak chtěli vyhnout případnému čtvrtfinálovému duelu s favorizovanými Spojenými státy.

Srbové se ve středečním čtvrtfinále utkají s Brazílií, která díky skvělému druhému poločasu porazila Argentinu o dvacet bodů 85:65.V dalších zápasech proti sobě nastoupí USA - Slovinsko a Španělsko - Francie.