Ligu rozsekne mač Sparta-Plzeň, míní Koubek. Který tým víc pije? A proč stoper Škoda spasil Slavii

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 2. 2016 8:18
Velký rozhovor s Miroslavem Koubkem, který loni na jaře získal titul s Viktorií Plzeň. Hovoří o sportovních šancích, alkoholu v lize i o tom, kdy Čína vyhraje mistrovství světa ve fotbale.
Zatím posledním trenérem, který potěžkal mistrovský pohár, je Miroslav Koubek. Na startu jara hodnotí šance aspirantů trofeje z pozice důchodce na čekané
Zatím posledním trenérem, který potěžkal mistrovský pohár, je Miroslav Koubek. Na startu jara hodnotí šance aspirantů trofeje z pozice důchodce na čekané | Foto: Tomáš Liška

Praha - Energie má i v 64 letech pořád na rozdávání. "Vždyť já jsem vlastně poslední mistrovskej trenér, že jo," směje se Miroslav Koubek, když si nad kávou začneme povídat o tom, koho čeká v jarních bojích o titul v Synot lize.

Řeč se sveze i k jeho odchodu z kabiny Viktorie Plzeň po vyřazení od Maccabi, s jeho vzpomínkami zabrousíme i do Číny, která teď kupuje velké hráče i na evropském trhu.

"Já tam byl s kolegou Jarabinským jen krátce, v tom Tianjinu. Na Wikipedii píšou, že jsme tam získali titul. To teda není pravda, byli jsme nějak třetí čtvrtí. Ale zase až tak moc mi to nevadí, že to tam píšou," směje se Koubek na celé kolo.

Pak trochu zvážní. "Řeknu vám, že už mi to fotbalové napětí trochu chybí. Jednu nabídku z ligy jsem sice odmítl, to fakt nešlo, co mi nabízeli, ale na důchodce se ještě rozhodně necítím. Doufám, že poslední slovo jsem ještě neřekl."

O víkendu startuje liga. Nabízí se jednoduchá otázka: Kdo ji vyhraje?

"Jeden z dvojice Plzeň-Sparta, jednoznačně to zase bude souboj těch dvou, nikoho dalšího s reálnou šancí tam nevidím. A zase se může mnohé rozhodovat ve vzájemném duelu na Letné. Historie se trochu opakuje, Plzeň má stejně jako loni po podzimu 38 bodů a takřka stejné skóre, Sparta loni ztrácela bod, letos tři."

Poukazuje se hodně na to, že má Sparta na jaře výhodnější los.

"Všechny silné soupeře hostí doma, to je pravda, Plzeň to má víceméně naopak, ale zase tam má ten tříbodový náskok po podzimu. A má střelce Ďuriše, toho já jsem v mistrovské sezoně neměl. Pořád někde čtu, že se prý Plzeň vrátila k něčemu, co za mě opustila, že prý teď má výš postavené obránce. Tak já nevím, no, když jsem byl v Plzni já, tak krajní beci Řezník, Limberský a Rajtoral nastříleli 8 gólů. Co tam nejsem, tak dal Limberský jen ten gól v Příbrami, jak si potom ještě zatočil volantem. Ať si každý říká, co chce, ale čísla nelžou."

Kolik bodů můžou Sparta a Plzeň na jaře poztrácet?

"Oba s někým ztratí, všechno se vyhrát nedá, nějaký ten výkyv, vlnka přijde. My jsme na jaře prohráli doma s Boleslaví, plichtili v Teplicích. A prohráli na Bohemce, ale to už bylo po oslavách, to už bych ani moc nepočítal. Takže dvě zaváhání."

Může jich teď přibýt víc?

"Na podzim se zdálo, že se špička rozšířila, ale přesto odstup těch dvou nejlepších registrujeme, je to odtržené. V zimě navíc Liberec i Boleslav oslabily, jen Slavia posílila. Z hlediska dlouhodobého boje o titul už asi tyhle týmy na první pozici v tomto ročníku dosáhnout nemůžou, ale ve vzájemném souboji samozřejmě pro Plzeň a Spartu znamenají nebezpečí."

Na rozdíl od Plzně bude ještě Sparta hrát v pohárové Evropě. Bude to mít vliv?

"Pokud by šlo jen o ty dva zápasy s Krasnodarem, tak ne. Kdyby postupovala dál, tak určitě. I v domácím poháru se hraje na odvety, ty zápasy začnou naskakovat, musíte pak zátěž rozdělit na všechny hráče z kádru. Loni na jaře jsme měli seminář trenérů, pánové Vrba a Fitzel se nás ptali, jestli je dobré hrát domácí pohár na odvety, nebo se vrátit k předchozímu modelu na jeden zápas. Sparta a Plzeň by raději hrály na jeden, ale všem ostatním prý vyhovuje současný stav."

A Barca má hráče do tlaku, nebo do brejku?

Plzeň v zimě provedla v kabině jen kosmetické změny, vrátil se Hubník, naopak do Olomouce zamířil Mahmutovič. Váš komentář?

"Roman Hubník řešil nějaké osobní problémy, v podstatě si jen odskočil na pár týdnů, je to v plzeňské kabině ohromná persona, jen si vzpomeňte, jak důležitou roli loni sehrál v rozhodujícím utkání na Spartě."

A Mahmutovič? Za vás hrál mnohem víc.

"Přišel v zimě a posile se asi dá zelená, že ano. V přípravě si vedl dobře, Norimberku dal tři góly, nebyl důvod s ním nezačít. Není to ale pravděpodobně hráč na 90 minut. Je to rychlostní typ, ale náchylný na zdravotní problémy, hodně se vydá. Je třeba ho prostřídávat."

A není to spíš hráč do brejku než do tlaku, ve kterém se většinou Plzeň nachází?

"Já vám na to odpovím takhle: Jaké hráče má Barcelona? Do tlaku? Do brejku? Tam nic takového nerozlišují. Nepřikláním se k teoriím, že Mahmutovič není hráč pro Plzeň, jen je potřeba ho dobře využívat, hlavně on sám si musí mnohem líp hlídat ofsajdové postavení, tam má obrovskou rezervu."

A vy jste ho do kádru chtěl?

"Když jeho jméno padlo, nebyl jsem proti. V Plzni je takové kolektivní rozhodování. Sportovní šéfové přijdou s nápadem, s tím, že by tu byla tahle možnost - a trenér se k ní vyjádří. Kdyby trenér řekl ne, tak ten hráč nepřijde. Ale manažerskou roli, že bych si hráče vybíral sám, tu jsem zase neměl. S těmi nápady většinou chodí Franta Mysliveček, ten má na hráče dobré oko."

A co zimní posilování Sparty? Nemá teď letenský klub přílišný přetlak na ofenzivních pozicích a ve středu pole? A naopak stále trochu nejistotu na pravém beku, kde zaučuje Zahustela?

"Na Spartě pracují se dvěma systémy, s 3-5-2 nebo 4-3-3, případně variantou 4-2-3-1. Pro oba základní systémy mají hráčů dost, je fakt, že v tom 3-5-2 může toho pravého halvbeka, co naběhá spousty kilometrů ve sprintu, hrát opravdu jen Zahustel, který na to má, znám ho z Boleslavi. Ale Lukáš Mareček, když už se má objevit v obraně, tak si ho dokážu představit jen v tom čtyřobráncovém modelu. Co se týče dalších pozic, tak třeba Fatai mi vždycky přišel lepší na hrotu než na kraji. Však oni už si to tam nějak vyřeší."

A co Slavia? Ještě si vzpomenete, za jak podivných okolností jste v ní skončil?

"No, to byla komická záležitost, ocitl jsem se ve špatnou dobu na špatném místě. To se snad v historii kopané ještě nestalo, aby potenciální zájemce o koupi klubu, který ale do klubové kasy nakonec nedal ani kopějku, prosadil do vedení své lidi, kteří klub ovládli, nadělali v něm totální paseku a pak zase odešli. To bylo něco neuvěřitelného. Nicméně všechno špatné je k něčemu dobré a díky tomu jsem se vlastně mohl ocitnout v Plzni a získal s ní dvě ze tří možných trofejí, o které hrála, vedle titulu i superpohár."

Nedat Škodu na stopera, Slavia sestoupila

Ještě ke Slavii... Co říkáte na to, jak se rozstřílel Milan Škoda?

"Já vím, že v očích mnohých jsem ten blbec, který ho poslal na stopera, ale rád bych to fandům Slavie zkusil ještě jednou vysvětlit. Přišel jsem do Slavie v situaci, kdy dostala 7 gólů od Teplic a 4 od Mladé Boleslavi. Disponovala třemi stopery, z toho jediný měl ligové parametry a ještě navíc marodil. Tým přitom musíte stavět od obrany. A bylo po přestupním termínu, tak se muselo vařit z toho, co bylo. Milan Škoda to kdysi hrával, tak jsem ho na stopera poslal, on přede mnou kvůli tomu nikdy nebrblal - a Slavii to prospělo. A na hrotu byl potom Necid, to byla tehdy taky jasná volba. Tvrdím, že kdybych tenkrát tenhle tah s posunutím Škody na stopera neudělal, tak by Slavia poztrácela bodů ještě víc a na konci toho ročníku by sestoupila. O tom jsem opravdu skálopevně přesvědčený."

A co říkáte na to, jak se od té doby rozstřílel?

"Shodnu se s Pavlem Hoftychem, že mu možná i ta epizoda na stoperu pomohla. Začal si pozice hrotového útočníka ohromně vážit, když tam nastoupil, přidal ještě víc snahy a energie než kdy dřív. A ono se to projevilo."

Co dnešní Slavia? V zimě přišlo osm nových hráčů, co od červenobílých čekáte?

"Viděl jsem je několikrát v přípravě a byl jsem z nich nadšený. Praktikují velmi náročnou hru, vysoký presink, jsou tam pracovití hráči, ochotní makat. To, co nacvičují, je ohromná dřina, podle mě se to nedá hrát 90 minut. Ale poskládané to mají dobře, nepřišlo sice kromě Hušbauera žádné velké jméno, ale pasovat do týmu by ti kluci mohli, má to hlavu a patu."

Nemůžou Slavii na jaře srážet přílišná očekávání?

"To se uvidí. Něco jiného je hrát přípravu za klandrem ve Španělsku, něco jiného pak liga. Ale selhat by neměli. Pokud ještě nezačnou bláznit taky za titulem, na ten zatím nemají."

Do Slavie nalil peníze čínský investor, čínské kluby ve velkém nakupují hvězdy z klubů západní Evropy. Vy jste v Číně působil, tak co myslíte, může Čína třeba za 20 let vyhrát mistrovství světa ve fotbale?

"Za dvacet let urči tě ne. Už je to nějaký pátek, co jsem tam pracoval, asi osm let. Už tenkrát jsme na zápasy létali letadly, bydleli v luxusních hotelích, a dneska se to posunulo o další stupeň, když si do Číny vodí hráče, jako je Ramires nebo Jackson Martinez, z Chelsea, z Atlétika. Když já tam působil, tak ten trh ovládali srbští manažeři, takže tam byli hlavně hráči z postjugoslávských zemí a průměrní Afričani či Brazilci. To se tedy změnilo, to je jasné, dnes si kupují i opravdové hvězdy. Ale jedna věc se nezměnila."

A to jaká?

"Samotný čínský fotbalista. Podstata je v tom, že Čína je obrovská země s miliardou obyvatel, ale fotbal tam není tradiční sport, fotbalistů proto mají až překvapivě málo. Měli problém naplnit druhou ligu a žádná třetí nebo nižší už tam za mých časů nebyla. Oni nemají vůbec žádnou základnu, z toho pak těžko něco vychováte. Čínskému fotbalistovi obecně chybí herní agresivita. Tehdy stejně jako dneska. Viděl jsem v přípravě ten tým, co si pořídil Ramirese. Proti Slavii byli naprosto trapní. Takže za 20 let Čína mistrovství světa rozhodně nevyhraje."

Po celé Číně se teď prý budou zakládat akademie, to je správná cesta?

"Rozhodně, musí vytvořit tu základnu a pak se učit. Za padesát let už může být všechno jinak."

Fotbal a alkohol? Nespadl jsem z višně

Vy už jste ve fotbale něco zažil. Po Jarabinského boku jste získal titul se Spartou, bojoval o něj do posledního kola s Baníkem, získal ho v Plzni. Jak ostré lokty byly v různých obdobích potřeba k tomu, aby se na titul dalo dosáhnout?

"Kam mě to chcete dostat? (směje se) Vždycky je to boj na hřišti, kde si nikdo nic nedaruje. A zákulisí? Jestli někdo někoho uplácí, to nejsem schopen potvrdit, ani jsem se s tím nikdy nesetkal. Tudy cesta naší debaty nevede. Jo, stane se, že se třeba v novinách objeví nějaký dobře načasovaný článek, který vás má rozhodit, některé kluby mají svá média spřátelená, jiná znepřátelená. Vy jste, myslím, neutrální, to je dobře."

Díky. Pojďme ale otevřít ještě jednu kapitolu: Maccabi. Co se stalo?

"Na jednu stranu je ve mně pořád trochu hořkost, na druhou stranu na Plzeň nedám dopustit, protože jsem tam zažil nekrásnější rok dosavadní kariéry. Někdo říká, že nás v té době postihl výkyv formy, já tvrdím, že tam prostě přišlo 14 smolných dní. Vidím před očima ty tuny šancí na Dukle, se Slováckem, s Teplicemi. A hlavně samozřejmě ten nešťastný zápas s Maccabi, v jehož závěru se z naší strany objevily chyby, které tam nepatřily a které jsem dodnes nepochopil. Já opravdu nechci být konkrétní a řešit to jmenovitě, to nemá cenu, ale co tam někteří hráči začali dělat, to jsem nepochopil."

Důvod?

"Nevím. Asi mentální tlak. Ta předkola Ligy mistrů, to už asi není o sportu. To je o stamilionech, hráči si všude čtou, jak na tom záleží budoucnost klubu a tak. Bohužel, kdyby se postoupilo alespoň do toho play off, vypadalo by to jinak. Takhle se veškerá frustrace otočila proti trenérovi, což samozřejmě chápu. Ale byl to těžký soupeř, hrály za něj dvě třetiny izraelské reprezentace, šance byly padesát na padesát. Nikdo nemohl čekat, že je převálcujeme."

Jenže po plzeňské výhře v Tel Avivu už se domácí ztráta nečekala. Ovšem výkon  v odvetě připomínal čekání na smrt.

"Přitom jsem hráčům zdůrazňoval, že musí být aktivní, že nesmí jen bránit výsledek. Jistou komplikací pro nás bylo, že si Ďuriš z Boleslavi přinesl trest za karty. Nemohl hrát v Izraeli, tak se celá příprava stavěla na Mahmutovičovi, ten dal v Tel Avivu i gól. Je pravda, že kdybych pak v odvetě postavil Ďuriše do základu, mohlo to vypadat jinak."

Jak je to s onou pověstnou náklonností plzeňské kabiny k alkoholu?

"V kabině se tam žádný alkohol nepije. To za prvé. Za druhé - já tu práci dělám od roku 1983 a nejsem padlej z višně, takže vím, že nějakým způsobem se pije všude, ke kolektivnímu sportu to patří. Ale nemůžu říct, že by za mého působení v Plzni chodili hráči na trénink nepřipravení. Přimhouřit oko jsem musel za celou dobu tak jednou dvakrát, to už je na trenérovi, aby tu situaci posoudil v nějakém kontextu."

Vypijí tedy podle vás za rok víc piva hráči Plzně, nebo hráči Sparty?

"To jsou zbytečné otázky, nikdo není svatej. Někteří kluci jsou tam specifičtí, ale to jsou i v jiných klubech. Je potřeba vědět, kdy si to ti hráči můžou dovolit a kdy ne, jestli to ti zkušení v mužstvu umí rozlišit."

Co podle vás Plzni nebo Spartě chybí k výraznějšímu prosazení v pohárech? Sparta léta marně čeká na Ligu mistrů, Viktoria hrála v uplynulém ročníku alespoň Evropskou ligu, ale posbírala v ní asi méně bodů, než čekala. Co s tím?

"Podívejte se na Maccabi. Po nás přešlo i přes Basilej, která je silná, v Evropské lize pak excelovala. Zatímco Maccabi se dostalo mezi elitu a v konkurenci Porta, Dynama Kyjev a Chelsea už bylo za otloukánka. Ty rozdíly ve výkonnosti už jsou tam opak opravdu velké. No a kdo je českým klubům tak nějak mentálně nejblíž, s kým se můžeme porovnávat? Řekněme s ruskými nebo ukrajinskými kluby. A tam je zřejmé, že se západními celky drží krok jen Petrohrad nebo Kyjev. Protože investují obrovské prostředky do cizinců, třeba hráčů z Brazílie, kteří pak vytvoří ten výkonnostní rozdíl. A to je moje odpověď. Bez takových investic bude pro české kluby pořád platit, že před žádným soubojem v těch vrcholných fázích předkol Ligy mistrů o sobě nebudou moci říct, že jsou favoriti."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy