Sparta ukončila vítěznou sérii Liberce, v prvním finále vyhrála na severu Čech

14. 4. 2016 19:53
Hokejisté Sparty v prvním finále extraligy dnes v Liberci vyhráli 3:1 a ukončili vítěznou jízdu Bílých Tygrů v letošním play off.
Radost hokejistů Sparty.
Radost hokejistů Sparty. | Foto: Tomáš Liška

Liberec - Hokejisté Sparty v prvním finále extraligy dnes v Liberci vyhráli 3:1 a ukončili vítěznou jízdu Bílých Tygrů v letošním play off. Severočeši v předchozích dvou kolech vyhráli všech osm zápasů, do nichž nastoupili a celkově vyhráli 14 zápasů po sobě.

Severočeši po první třetině vedli po trefě Michala Řepíka, ale hosté již ve druhé části zápas otočili. Obrat řídil kapitán Jaroslav Hlinka, který dal vítězný gól a na zbývající dvě branky hostů přihrál. Bílí Tygři přišli o sérii 14 výher, šanci na reparát budou mít v pátek, kdy se hraje od 17:20 druhý zápas série.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

"V první polovině druhé třetiny jsme za stavu 1:0 byli ještě pod tlakem, ale potom, jakmile jsme vyrovnali, jsme vyrovnali i hru. Odskočili jsme pak soupeři, následně jsme hráli více do obrany, soupeř tlačil a tlačil, ale myslím si, že jsme to relativně hlídali a dotáhli utkání do vítězného konce," řekl po zápase kouč Sparty Josef Jandač.

Domácí udeřili v přesilovce

První velká šance úvodního finále přišla v sedmé minutě. Bulíř v akci jeden na jednoho vyškolil Hrbase, dostal se až před brankáře Pöpperleho, ten ho ale vychytal. Stejně úspěšný byl vzápětí proti Valskému.

V první přesilovce zápasu, kterou hrála Sparta, měl obrovskou příležitost otevřít skóre Buchtele, jenže nedosáhl bekhendem na kotouč tak, aby ho zametl do prázdné branky. Jako první tak udeřil Liberec. Ševc při početní výhodě naznačil střelu, ale místo ní trefil zcela přesně Řepíkovu připravenou čepel a Švrček se mohl předčasně vrátit do hry. Za Spartu v další přesilovce málem odpověděl Barinka, jenž trefil bekhendem tyč. Jinak měli navrch Bílí Tygři, ztroskotávali však na Pöpperlem.

Ve druhé třetině měli velké příležitosti Špaček a Radivojevič, kteří zakončovali z mezikruží, jenže Pöpperle byl ve střehu. Ve 26. minutě nabídl Jelínek svým faulem Pražanům další přesilovku, v níž Hlinka připravil skvělou parketu k zakončení Formanovi, Lašák však jeho dobrou ránu se štěstím vyrazil a domácí zablokovali i Klimkovu dorážku.

Sparta trestala chyby z přečíslení

Již v plném počtu hráčů na ledě byl u nahozeného kotouče domácích Birner rychleji než Pöpperle, nahrávkou naslepo před prázdnou branku však nenašel žádného ze spoluhráčů. V další šanci neuspěl Jelínek, na druhé straně Sabolič po pěkné akci rozezvučel z bekhendu tyč, ale Sparta nemusela smutnit dlouho, protože se vzápětí dostala do přečíslení tří na jednoho a Forman střelou bez přípravy po Hlinkově nahrávce vyrovnal.

Nedlouho poté měli hosté stejnou možnost, Procházka už ji však nedotáhl ke gólové tečce. Co se nepovedlo jemu, zařídil ale na konci 37. minuty Hlinka, když si na útočné modré čáře stáhl špatné vyhození Dernera a ranou pod horní tyčku překonal Lašáka. Jeho trefu musel ještě potvrdit sudí u videa. Po Mojžíšově vyhození puku mimo hřiště měla Sparta ještě dlouhých 105 vteřin přesilovky pět na tři, ale Liberec těžké chvilky díky štěstí, obětavosti a Lašákově pohotovosti ustál.

Slovenský držitel kompletní sady medailí ze světových šampionátů se zaskvěl i po návratu na led, když čelil samostatnému úniku Hlinky. Šanci na vyrovnání měl v přesilovce Krenželok, jenže jeho bekhend skončil jen na boční síti. Ve 49. minutě naopak přidal v přesilovce třetí gól Sparty Buchtele. Naděje domácích na zvrat pak oslabil faulující Vampola, který musel s trestem na pět minut a do konce zápasu do kabin. Změnu skóre už nepřinesla ani závěrečná power play domácích.

"Myslím, že Sparta dnes podala výborný výkon v defenzivě. Dobře bránila, sápala se, držela, my jsme si začali ty věci řešit trošičku podle svého, což se v těch zápasech nevyplácí. Kvůli nedisciplinovanosti v závěru jsme si nezasloužili přiklonit štěstí na svou stranu," zhodnotil zápas domácí kouč Filip Pešán.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Řepík (Ševc, Vampola) - 31. Forman (J. Hlinka, Hrbas), 37. J. Hlinka, 49. Buchtele (J. Hlinka, Forman). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 10:9, navíc Vampola (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7500 (vyprodáno).

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Výtisk, Vitásek, Plutnar - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, D. Špaček - od 50. navíc Ordoš. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Hrbas, Barinka, Švrček, J. Mikuš - Forman, J. Hlinka, Buchtele - M. Procházka, Pech, Kumstát - Sabolič, Klimek, Hamilton - Netík, Dragoun, A. Kudrna. Trenéři: Jandač a Moták.