Lafata dal gól rukou, pak uzavřel hattrick. Sparta zářila

26. 4. 2015 19:36
Pražané se dotáhli na rozdíl tří bodů za vedoucí Plzeň.
Radost Davida Lafaty.
Radost Davida Lafaty. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sparta využila zaváhání vedoucí Plzně a dotáhla se na rozdíl pouhých tří bodů. Na domácím hřišti dokázali Pražané porazit Brno vysoko 4:0. Třemi góly se zaskvěl nejlepší střelec Synot ligy, kapitán David Lafata. První branku vstřelil zřejmě po odrazu rukou. Čtvrtý gól přidal záložník Bořek Dočkal.

Letenští odčinili minulou porážku v Liberci a přichystali vítěznou domácí premiéru staronovému kouči Zdeňkovi Ščasnému. Brno naopak na Spartě pošesté za sebou nebodovalo, navíc bez vstřelené branky, a kleslo na jedenácté místo.

Zbrojovka přitom začala na Letné lépe než nedávno v Plzni, kde prohrála 1:4. V úvodu překvapila odvážnou hrou a také jako první zahrozila, Slančíkovu přízemní střelu zkrotil Štěch až s problémy nadvakrát.

Sparta, do jejíž sestavy se poprvé od 8. března vrátil uzdravený bek Kadeřábek, po čtvrthodině převzala iniciativu a v 17. minutě otevřela skóre. Costa napálil míč před bránu, kde Schuster nastřelil Lafatovu ruku, od níž se míč odrazil do sítě.

Domácí kapitán byl velmi aktivní a v 36. minutě mohl přidat druhý gól, v dobré šanci ale těsně minul. O chvíli později už ale Lafata slavil. Dočkal po přímém kopu našel centrem na zadní tyči Kadeřábka, který balon vrátil před branku a letenský kapitán jej doklepl hlavou do sítě.

Sparta se definitivně uklidnila a zbytek zápasu s přehledem kontrolovala. V 64. minutě přidala třetí trefu, když se zpoza vápna přízemní ranou k tyči prosadil Dočkal a skóroval po více než měsíci. Až poté mělo Brno vyloženou šanci, Jugasovu střelu ale vyrazil Štěch.

V 75. minutě se Lafata dočkal osmého hattricku v ligové kariéře, když doklepl míč do odkryté branky. Třetí asistenci v zápase si připsal navrátilec Kadeřábek. Sparta vítězstvím 4:0 vyrovnala svou nejvyšší ligovou výhru v této sezoně.

25. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 4:0 (2:0)

Branky: 17., 37. a 75. Lafata, 64. Dočkal. Rozhodčí: Nenadál - Vlasjuk, Kříž. ŽK: Keresteš, Schuster (oba Brno). Diváci: 7811.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Mareček - Kadlec, Dočkal, Matějovský, L. Krejčí (64. Konaté) - Lafata (78. Řezníček). Trenér: Ščasný.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, Schuster, Keresteš - Pašek, R. Buchta (72. Kopúnek), Zavadil, Malík, Slančík (39. Lutonský) - Markovič (55. Vávra). Trenér: Kotal.

1. Plzeň 25 19 3 3 55:19 60
2. Sparta 25 18 3 4 45:12 57
3. Jablonec 25 16 5 4 47:18 53
4. Mladá Boleslav 25 12 4 9 35:28 40
5. Příbram 25 10 5 10 32:36 35
6. Dukla 25 9 7 9 27:35 34