Brzká chyba Čechy nepoložila, obrat dokonal vlastní gól

Trenér číslo 1. Generál Vrba se vrátil do Plzně jako vítěz
Plzeňští fanoušci přivítali při nástupu týmů trenéra Vrbu transparentem s podobiznou a nápisem "Trenér číslo 1".
Češi před skvělou kulisou vyprodané Doosan areny začali náporem a nic nenasvědčovalo tomu, že by brzy měli inkasovat.
Jako první zahrozil Lafata, který hlavičkoval do islandského brankáře.
Jenže pak přišla devátá minuta a chyba brankáře Čecha. Český gólman dlouhý aut soupeře jen vyboxoval vysoko nad sebe a Birkir Bjarnason vrátil míč na malé vápno, odkud ho nepokrytý Ragnar Sigurdsson poslal hlavou do sítě.
16. 11. 2014 22:37
Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o postup na Euro 2016 Island 2:1 a po čtyřech zápasech vedou skupinu A bez ztráty bodu.

Plzeň - Čeští fotbalisté vyhráli v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2016 i čtvrté utkání, když doma porazili v souboji o první místo skupiny A Island 2:1.

Se seveřany to však byla těžká práce. Zvlášť, když hosté šli po chybě obrany, brankáře Čecha a dorážce Sigurdssona v 9. minutě do vedení.

Ještě do přestávky však Češi srovnali, signál při standardní situaci proměnil Kadeřábek. O vítěznou trefu domácích se pak Islanďané přičinili velkým dílem sami, když si Plašilův centr srazili do vlastní brány Bödvarsson s Halldórssonem.

České hráče inkasovaný gól nezaskočil

Češi se od prvních minut snažili diktovat tempo zápasu, ale jako první se radovali hosté a to už v 9. minutě, kdy Islanďané rozehráli dlouhý aut, Čech se vydal ven z branky, ale míč promáchl, Bjarnason vrátil míč do ohně a tam hlavou uklidil míč do prázdné brány Sigurdsson.

"Podcenil jsem soupeře, při vyboxování jsem ho trefil do hlavy a od hlavy se míč vrátil zpátky za mě, takže jednoznačně má chyba," přiznal rozhovoru pro Českou televizi český gólman.

Obdržený gól českým týmem ale nijak znatelně neotřásl a ve zbytku první půle měl jasnou územní převahu. Rychle odpovědět mohl Krejčí, ale po Rosického přiťuknutí řešil šanci špatně a mířil vedle. Češi dál udávali tempo hry, nápaditě kombinovali a ve 24. minutě měl velkou možnost Lafata, jenže brankář Halldórsson jeho střelu vyrazil na roh.

Islanďané hráli většinu času bez míče, ale když se vydali vpřed, byli nebezpeční. Za obranu si ve 40. minutě zaběhl Sigthórsson a Kadeřábek v poslední chvíli tečoval jeho zakončení mimo tyče.

Za chvíli český pravý bek zazářil na opačné straně. V nastavení první půle Krejčí zahrál standardku na Pudila, který od čáry vrátil balon před branku a Kadeřábek si přesnou hlavičkou připsal první reprezentační gól. Island ve čtvrtém utkání kvalifikace poprvé inkasoval.

Sigurdsson v závěru trefil tyč

I po přestávce pokračovali Vrbovi svěřenci v aktivní hře. Krejčí pálil do boční sítě, za chvíli Rosický přiťukl Lafatovi, ale ten mířil těsně mimo. Češi dosavadního lídra kvalifikace, který bez inkasovaného gólu porazil Nizozemsko i Turecko, jednoznačně přehrávali a v 62. minutě se dočkali vedení.

Pomohlo jim i štěstí. Plašil poslal do vápna přízemní přihrávku, kterou Bödvarsson srazil do nohy svého gólmana Halldórssona, od něhož míč putoval do sítě.

Hned za dvě minuty stálo při českém celku štěstí znovu, když se čtyřmi brankami nejlepší střelec Gylfi Sigurdsson trefil tyč. Jinak ale pokračovali domácí v náporu a po Daridově hlavičce vykopl míč Árnason těsně před čárou. Island se dostal k tlaku až v závěru, ale v 85. minutě se blýskl Čech, který vyrazil střelu střídajícího Gudmundssona.

"V závěru to bylo trochu hektické a měli jsme trochu štěstí, ale za to jak jsme hráli po tom inkasovaném gólu jsme si to, myslím, zasloužili. Je to důležité vítězství, ale pořád potřebujeme k jistotě dalších deset bodů," zůstává nohama na zemi trenér Pavel Vrba.

Utkání skupiny A fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016:

Česká republika - Island 2:1 (1:1)

Branky: 45.+1 Kadeřábek, 61. vlastní Halldórsson - 9. R. Sigurdsson. Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.). ŽK: Dočkal - R. Sigurdsson, E. Bjarnason, Gíslason, Sigthórsson. Diváci: 11.354 (vyprodáno).

ČR: Čech - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida, Plašil - Dočkal, Rosický (90.+2 Procházka), L. Krejčí (65. Pilař) - Lafata (82. Necid). Trenér: Vrba.

Island: Halldórsson - E. Bjarnason (62. Sävarsson), R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Hallfredsson (62. Gíslason), G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason (77. Gudmundsson) - Bödvarsson, Sigthórsson. Trenéři: Hallgrímsson a Lagerbäck.

1. ČR 4 4 0 0 10:5 12
2. Island 4 3 0 1 9:2 9
3. Nizozemsko 4 2 0 2 10:5 6
4. Turecko 4 1 1 2 5:7 4
5. Lotyšsko 4 0 2 2 1:10 2
6. Kazachstán 4 0 1 3 4:10 1