Kubala s Hadravou jsou už v osmifinále evropského šampionátu

Aktualizováno 31. 7. 2015 18:55
Beachvolejbalisté Přemysl Kubala a Jan Hadrava postoupili na mistrovství Evropy po výhře 2:1 na sety nad ruským párem Dmitrij Barsuk, Jaroslav Koškarev do osmifinále.
Jan Hadrava a Přemysl Kubala
Jan Hadrava a Přemysl Kubala | Foto: ČTK

Klagenfurt - Beachvolejbalisté Přemysl Kubala a Jan Hadrava postoupili na mistrovství Evropy po výhře 2:1 na sety nad ruským párem Dmitrij Barsuk, Jaroslav Koškarev do osmifinále. Do vyřazovací fáze přitom český pár v Klagenfurtu prošel po odvráceném mečbolu v posledním utkání základní skupiny..

Před měsícem a půl Kubala s Hadravou vydřeli v písku bronzovou medaili na Evropských hrách v Baku, díky níž dostali pro evropský šampionát divokou kartu. První dva duely v základní skupině prohráli, po dalších dvou výhrách se však dostali mezi nejlepších 16 týmů.

Proti Rusům měli horší start

Duel play off zahájili lépe ruští volejbalisté, kteří první set vyhráli 21:17. České dvojici se však podařil obrat - srovnali na sety díky vítězství 21:18 a rozhodující sadu získali 15:12.

O postup do čtvrtfinále budou Kubala s Hadravou hrát v sobotu dopoledne s jedněmi z největších favoritů, nizozemskou dvojicí Alexander Brower, Robert Meeuwsen. Mistři světa z roku 2013 a třetí nasazení postoupili do osmifinále přímo díky vítězství v základní skupině a na turnaji zatím ztratili pouze jeden set.

Češi oproti tomu hráli všechny čtyři dosavadní duely v Rakousku na tři sety a do vyřazovací fáze postoupili až po výhře v posledním utkání skupiny. V něm porazili tureckou dvojici Murat Giginoglu, Volkan Gögtepe po odvráceném mečbolu 16:14 ve třetím setu. V zápase o všechno vyhráli první set 21:13, pak Turkům podlehli 13:21 a v napínavém závěru prokázali pevné nervy.

Po odvráceném mečbolu proměnili tři body v řadě a oslavili další společný úspěch. "Chtěli jsme potvrdit, že jsme si divokou kartu zasloužili. Že bronz v Baku nebyla náhoda. To se nám povedlo, aspoň ten první krok," řekl Kubala.

Hodně se chybovalo

S Hadravou přitom na začátku tie-breaku prohrávali o čtyři body (1:5), ale pomohl jim oddechový čas. "Byl to zápas o bytí a nebytí pro oba páry, což se projevilo, a na obou stranách bylo hrozně chyb. V tie-breaku už to de facto bylo na ručník, ale otočili jsme to. Štěstí po dvou prohraných tie-breacích se otočilo k nám," radoval se Hadrava.

Zatímco jednačtyřicetiletý Kubala startuje na ME už podesáté a byl nejlépe sedmý v roce 2008 s Petrem Benešem, o 17 let mladší Hadrava vždy skončil ve skupině. "Tohle je moje třetí seniorská Evropa a poprvé mám postup. Teď už si to užijem," dodal mladší z českého páru.

Vítězové jejich skupiny, vicemistři světa Nizozemci Reinder Nummerdor s Christiaanem Varenhorstem, po třetím vítězství prošli rovnou do osmifinále. Naopak jejich krajanky Madelein Meppelinková, Marleen Van Ierselová titul neobhájí, v osmifinále podlehly Slovenkám Natálii Dubovcové s Dominikou Nestarcovou 0:2 na sety.

Mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v Klagenfurtu (Rakousko):

Muži - Skupina A:

Kubala, Hadrava (32-ČR) - Gögtepe, Giginoglu (17-Tur.) 2:1 (13, -13, 14), Nummerdor, Varenhorst (1-Niz.) - Gabathuler, Gerson (16-Švýc.) 2:1 (12, -16, 6).

Konečné pořadí ve skupině: 1. Nummerdor, Varenhorst 3 výhry (sety 6:3), 2. Gabathuler, Gerson 2 (5:4), 3. Kubala, Hadrava 1 (4:5), 4. Gögtepe, Giginoglu 0 (3:6).

Play off - 1. kolo: Kubala, Hadrava - Barsuk, Koškarev (24-Rus.) 2:1 (-17, 18, 12).