Krvavá Tour: Cancellara přišel o vedení, Štybar už je desátý

Na Tour tekla krev. Děsivý hromadný pád zastavil peloton
Už třetí etapa letošního ročníku Tour de France přinesla první děsivý a krvavý pád několika závodníků...
K hromadnému pádu došlo na rovince šedesát kilometrů před cílem, na zemi skončily až čtyři desítky dalších závodníků.
William Bonnet upadl při sprintu na rovince a strhl sebou i závodníky, kteří jeli za ním.
William Bonnet šel k zemi pravděpodobně proto, že se při sprintu dotkl kola jezdce před ním.
ČTK asu, ČTK
6. 7. 2015 17:21
Třetí etapu Tour de France, kterou ovlivnil hromadný pád čtyř desítek jezdců, ovládl Španěl Rodriguez těsně před Chrisem Froomem. Zdeněk Štybar už je desátý.

Praha - Dramatickou třetí etapu Tour de France v těsném finiši ovládl Joaquim Rodriguez, který v závěrečném spurtu do cíle na Mur de Huy těsně porazil hlavního favorita závodu Chrise Frooma

Tomu druhé místo stačilo k tomu, aby se posunul do čela závodu a oblékl si žlutý trikot o pouhou vteřinu před aktuálně druhým Tony Martinem ze stáje Etixx Ihned.

Froome dnes zároveň zvýšil náskok na své největší konkurenty. Vincenzo Nibali a Nairo Quintana zaostali v etapě za Froomem o 11 vteřin, ve finiši vyčerpaný Alberto Contador dokonce o 18.

"Nikdy není příliš brzy na to vzít si žlutý trikot," poznamenal Froome. Naopak Contador byl rozladěný. "Je to docela dost velká ztráta. Ta etapa byla na konci hodně náročná a mně něco chybělo," řekl.

Štybar už je desátý

Kartami napínavé třetí etapy ale výrazně zamíchal hromadný pád šedesát kilometrů před cílem, do kterého se zapletl i dosavadní lídr závodu Fabian Cancellara, který se zranil a dojel do cíle přes bolest s velkou ztrátou 11 minut a 42 sekund.

V "krvavé" etapě byli hodně vidět i čeští závodníci. Zdeněk Štybar dojel na 31. místě jako nejlepší z Čechů a v celkovém pořadí závodu je už desátý. Jan Bárta se stejně jako včera pokusil o únik a vysloužil si do zítřejší čtvrté etapy červené číslo pro nejaktivnějšího závodníka.

Roman Kreuziger a Leopold König i dnes hlavně pomáhali lídrům svých stájí a s odstupem minuty a půl dojeli až v páté desítce.

Cancellara padl, když peloton doháněl Bártu

Spolu s Cancellarou se na zemi  při hromadném pádu na rovince v rychlosti více než 80 km/h ocitly na dvě desítky závodníků a závod musel být kvůli tomu dokonce na patnáct minut přerušen.

"Jeli jsme hodně rychle, nějakých 85 až 90 kilometrů v hodině, a pak jsme slyšeli velký hluk," popisoval důležitý moment dnešní vítěz etapy.

Karambol se odehrál těsně před tím, než peloton dostihl čtveřici uprchlíků, v níž jel i Čech Jan Bárta. Děsivý pád způsobil Francouz William Bonnet, když zřejmě lehce škrtl o kolo závodníka před sebou a poroučel se uprostřed pelotonu k zemi. Tour pro něj kvůli těžkému zranění nakonec skončila stejně jako pro Nizozemce Toma Dumoulina a Australana Simona Garranse.

Cancellara ve žlutém trikotu při pádu přeletěl přes řidítka a skončil v příkopu, a i když byl viditelně otřesený, dokázal se nakonec s bolestivou grimasou posadit zpět na kolo a etapu dokončil.

Hodně mu k tomu ale pomohlo kontroverzní rozhodnutí ředitele Tour Christiana Prudhommera, který závod přerušil na zhruba patnáct minut, aby mohli být zranění cyklisté ošetřeni a zároveň se mohli dotáhnout zpět k ujíždějícímu pelotonu. Někteří jezdci v jeho čele proti tomuto kroku protestovali.

Polepší si Štybar na kostkách?

Cancellara před startem dnešní etapy oznámil, že se jedná o jeho poslední Tour de France v kariéře. Když se v čele pelotonu po znovurozjetí závodu začalo zrychlovat, nestačil a nabral velké manko.

V úterý závodníky čekají úseky na kostkách známé z tradičního jednorázového závodu Paříž - Roubaix. Na těch by si mohl bývalý cyklokrosový šampion Štybar v celkovém pořadí ještě polepšit.

Cyklistický závod Tour de France - 3. etapa Anvers - Huy (159,5 km):

1. Rodríguez (Šp./Kaťuša) 3:26:54, 2. Froome (Brit./Sky) stejný čas, 3. Vuillermoz (Fr./AG2R) -4, 4. D. Martin (Ir./Cannondale) -5, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -8, 6. Van Garderen (USA/BMC), 7. Nibali (It./Astana), 8. Yates (Brit./Orica), 9. Quintana (Kol./Movistar), 10. Mollema (Niz./Trek) všichni -11, ...31. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -52, 44. König (ČR/Sky), 48. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) oba -1:25, 77. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -3:58.

Průběžné pořadí:

1. Froome 7:11:37, 2. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) -1, 3. Van Garderen -13, 4. Gallopin -26, 5. Van Avermaet (Belg./BMC) -28, 6. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) -31, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -34, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -36, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:03, 10. Štybar -1:04, ...15. Kreuziger -1:51, 25. König -2:52, 50. Bárta -6:17.