Vuelta, nebo ztracená sezona? Kreuzigerův den D nadešel

Ondřej Kurečka
20. 8. 2014 7:00
Už tuto sobotu začíná poslední Grand Tour letošní sezony - španělská Vuelta. A české cyklistice hrozí, že stejně jako Giro d´Italia bude bez české účasti.
Políbí Romana Kreuzigera štěstěna v podobě příznivého verdiktu CAS?
Políbí Romana Kreuzigera štěstěna v podobě příznivého verdiktu CAS? | Foto: Reuters

Praha - Už tuto sobotu začíná poslední Grand Tour sezony - španělská Vuelta - a české cyklistice hrozí, že stejně jako letošní Giro d´Italia bude bez české účasti.

Zatímco Zdeňek Štybar o start přijde kvůli zranění z Eneco Tour (více zde), dnešní verdikt Centrální sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne může o Vueltu připravit i Romana Kreuzigera.

K CAS se český závodník odvolal kvůli rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie (UCI), která v předvečer závodu Kolem Polska (před necelými třemi týdny) Kreuzigerovi dočasně pozastavila činnost kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu.

Arbitráž může zrušit pozastavení činnosti

"Na všechny tyto případy budeme pohlížet a šetřit je, jako by šlo o pozitivní A-test. Cyklisté pak nebudou smět do vyřešení závodit,“ prohlásil tehdy šéf UCI Brian Cookson (více čtěte zde). Tento krok byl ovšem dle Kreuzigerových právníků velmi problematický, protože údajně nemá oporu v žádných antidopingových předpisech, a UCI tak prý nejednala v souladu s předpisy.

Proto se český závodník odvolal k Mezinárodní sportovní arbitráži, UCI souhlasila se zkráceným řízením a Kreuziger tak, v případě pro něj pozitivního rozhodnutí, stihne poslední Grand Tour letošního roku. I proto odlétá do Švýcarska s výbavou na celý třítýdenní závod.

Je třeba dodat, že CAS ve středu nerozhodne o Kreuzigerově vině či nevině ve věci porušení antidopingových předpisů. Rozhodne pouze o tom, zda rodák z Moravské Třebové bude moci závodit až do vyřešení kauzy s biologickým pasem, nebo bude dočasný zákaz činnosti ponechán. Proti středečnímu rozhodnutí se již nedá odvolat.

Kauza se táhne již tři roky

Připomeňme si krátce kauzu táhnoucí se už v podstatě tři roky. V údajích biologického pasu českého závodníka z let 2011 a 2012 (tedy ještě z doby působení v dresu Astany) v období konání Gira d´Italia Cyklistická antidopingová nadace (CAFD – podřízená organizace UCI) údajně objevila vážné nesrovnalosti. Tento nález byl Romanu Kreuzigerovi sdělen krátce před Tour de France 2013, na níž následně vybojoval páté místo.

V té době byl „míč na straně“ Kreuzigera, který měl prokázat, že nalezené nesrovnalosti nebyly důsledkem užití zakázaných látek. Český závodník tak údaje z biologického pasu zaslal dvěma nezávislým expertům (v této fázi vše probíhá anonymně), kteří na rozdíl od UCI žádné nesrovnalosti nenalezli.

Stanoviska expertů byla poskytnuta CAFD, aby se více než půl roku ze strany této organizace nic nedělo. „Myslel jsem si, že už je to vyřízeno,“ uvedl sám Kreuziger. Na konci května letošního roku však Kreuzigerovi CAFD oznámila, že jí vypracované posudky nestačí, a dala mu čas do konce června, aby navrhl další postup.

Kreuziger tak nechal vypracovat ještě třetí odborný posudek, který rovněž potvrdil, že údaje z biologického pasu neprokazují užití zakázaných látek. Přesto se však po dohodě s týmem rozhodl nestartovat na červencové Tour de France. Start by prý zbytečně zvyšoval mediální tlak na tým i samotného jezdce.

Zákaz startu v Polsku

Znovu naskočit do závodního kolotoče chtěl Kreuziger v závodě Okolo Polska s cílem připravit se na Vueltu a dokonce odcestoval do Gdaňsku, kde začínala první etapa. Až tam se den před startem dozvěděl, že je mu ze strany UCI dočasně pozastavena činnost.

„Existuje vážné podezření z manipulace,“ komentoval kauzu Cookson, který se zároveň pozastavoval nad jednáním týmu Tinkoff-Saxo, který sice Kreuzigera nenominoval na Tour, ale v Polsku měl závodit.

Podle Kreuzigera údaje v jeho biologickém pasu ani nevykazují žádné abnormality a jako svého zástupce si najal experta na sportovní právo Jana Šťovíčka, který vypracoval již zmíněné odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži, o jehož osudu se dnes bude rozhodovat.

Podle všeho má český jezdec solidní šanci, že Vueltu bude moci jet. Pokud však CAS rozhodne v jeho neprospěch, nadále mu bude znemožněno závodit. Doba, po kterou má Kreuziger pozastavenu činnost, bude započítána do případného trestu, jímž by byl potrestán v případě, že budou údaje z biologického pasu uznány jako důsledek použití zakázaných prostředků.

Kreuziger je na Vueltu připraven

Kreuziger v uplynulých dnech pilně trénoval v italském Livignu například i s novou akvizicí Tinkoffu Petrem Saganem a hlásil: „Sice nám moc nepřálo počasí, ale odtrénovali jsme vše, co jsme potřebovali.“

Měl by tak být připraven pomoci k velkému výsledku Albertu Contadorovi, nebo se prosadit sám. Připomeňme, že Vuelta je poslední Grand Tour, na níž se českému závodníkovi nepodařilo vybojovat umístění v první pětce ani desítce celkového pořadí.

Ať už dnes CAS rozhodne jakkoli, je velmi pravděpodobné, že se v Lausanne o „kauze Kreuziger“ nerozhoduje naposledy. Případy týkající se biologických pasů jsou téměř vždy sporné, a dá se tak očekávat i odvolání proti případnému udělenému trestu. Nehledě na jiné soudní pře, jimiž vyhrožuje majitel Kreuzigerovy stáje Oleg Tiňkov.

____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy