Vítěz, který nebyl. Kreuziger bude na Giru v kůži Contadora

Ondřej Kurečka
7. 5. 2015 9:12
98. ročník Giro d´Italia se blíží. Složení startovního pole a jednotlivých etap slibují velkou podívanou, která bude díky účasti tří českých závodníků zajímavá také z pohledu fanoušků ze srdce Evropy.
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: www.cyclingnews/sirotti

Praha - 98. ročník Giro d´Italia se neúprosně blíží. Složení startovního pole a jednotlivých etap dávají naději na velkou podívanou, která bude díky účasti tří českých závodníků zajímavá také z pohledu fanoušků ze srdce Evropy. Leopold König i Roman Kreuziger by se přitom mohli zapojit také do boje o přední příčky v celkovém hodnocení.

Kreuzigera čeká svým způsobem zvláštní závod. Až měsíc po poslední etapě Gira se totiž dozví, zda jeho výsledek vůbec zůstane zapsán do cyklistických análů. Jeho situace je velmi podobná tomu, co se přihodilo před čtyřmi lety lídrovi Kreuzigerova týmu Albertu Contadorovi. Pojďme si krátce připomenout 94. ročník italského závodu, který byl pozoruhodný z mnoha pohledů, včetně těch nejméně veselých.

Contadorův pozitivní test

Příběh Giro d´Italia 2011 v podstatě začíná již nějakých 10 měsíců před startem ve Venaria Reale, v době, kdy ještě oficiálně nebyla známa ani trasa závodu.  V létě roku 2010 Alberto Contador potřetí v kariéře vítězí na Tour de France, krátce po závodě ale vychází najevo, že mu byla po jedné z posledních etap závodu zjištěna přítomnost látky clenbuterol v krvi.

Informace se objevuje v době, kdy Contador oznamuje svůj přestup z týmu Astana do stáje Bjarneho Riise (dnes Tinkoff-Saxo), nový šéf mu hned vyjadřuje podporu a následně také španělské orgány uznají Contadorovo vysvětlení s pozřením kontaminovaného hovězího masa. Proti tomuto rozhodnutí se ale odvolává UCI a je jasné, že definitivní verdikt vyřkne sportovní arbitráž CAS.

Od tohoto okamžiku je Contadorův případ podobný současné kauze jeho dnešního parťáka Romana Kreuzigera, jenž na podzim 2010 také mění působiště, když přichází do Astany, aby na pozici lídra nahradil právě Contadora. Případ „El Pistolera“, jak se Contadorovi roky přezdívá, se řešil na stránkách zpravodajských médií měsíce, termín arbitráže však byl stále v nedohlednu. Také španělský závodník si, stejně jako dnes Kreuziger, stěžoval na zdržování ze strany UCI.

Giro při čekání na arbitráž

Vzhledem k nejistotě ohledně arbitráže se Contador rozhodl startovat hned na první Grand Tour sezony 2011, italském Giru. Pro start v závodě, jehož trasa budila značný respekt, se údajně rozhodl až na poslední chvíli, příprava tak nebyla o moc delší než při jeho triumfu v roce 2008, kdy se prý o startu dozvěděl týden před zahájením, při probíhající dovolené.

Organizátoři nehleděli na kritiku, jež se na ně v předcházejících letech spustila kvůli přílišné náročnosti, a rozhodli se uspořádat nejtěžší třítýdenní závod posledních několika desítek let obsahující osm horských etap s horskými dojezdy.

Velkou hrůzu budila především patnáctá etapa, která následovala hned po etapách s dojezdem na Grossglockner a Monte Zoncolan, dlouhá 229 kilometrů vedoucí přes pět velmi náročných stoupání včetně proslulého Passo Giau s cílem na Val di Fassa, při němž závodníci museli překonat více než 5 500 výškových metrů. Vítěznému Mikelu Nievemu, jenž bude startovat i letos jako spolujezdec Königa ve Sky, trvalo téměř sedm a půl hodiny, než se dostal do cíle.

Kromě hlavního favorita Contadora se na start italského závodu postavil poprvé také Kreuziger, paradoxně až poté, co přestoupil z italského Liquigasu. Jeli také domácí závodníci Vincenzo Nibali a Michele Scarponi nebo Španěl Joaquim Rodriguez. Druhým Čechem v závodě byl František Raboň, jemuž se s týmem HTC povedlo ovládnout hned úvodní časovku družstev.

Tragédie ve třetí etapě

Ještě než se začalo pořádně závodit, zasáhla peloton a cyklistický svět událost ze třetí etapy, kdy belgický závodník Wouter Weylandt spadl při sjezdu z Passo del Bocco a upadl do bezvědomí, z něhož se již neprobral. "Tohle je opravdu těžký den pro cyklistiku a náš tým, všichni musíme hledat podporu a sílu u lidí nám blízkých,“ řekl po závodě manažer Weylandtova týmu Leopard-Trek, Brian Nygaard.

Třetí etapa, která v předcházejícím ročníku belgickému jezdci přinesla tolik radosti, když si vítězstvím připsal možná největší úspěch své kariéry, tentokrát ukončila jeho život. Závodníci etapu dojeli, protože nebyli o zdravotním stavu svého kolegy informování. Následující čtvrtá etapa se pak stala smuteční jízdou bez závodění, tým Leopard-Trek po ní závod opustil.

Od páté etapy se ale závodilo dál, závodníci si však ve světle této události vymohli změnu trasy 14. etapy, aby nemuseli před cílovým Zoncolanem absolvovat velmi nebezpečný sjezd po špatné vozovce.

Dominující „El Pistolero“

Jakmile se vjelo do hor, o vládci závodu nebylo pochyb. Alberto Contador byl naprosto suverénní a po vítězství v deváté etapě se oblékl do růžového dresu pro vedoucího závodníka, jehož se už nevzdal. Svůj náskok navíc neustále navyšoval, když využíval všech příležitostí k útoku. Ovládl také časovku do vrchu a v 19. etapě vítězství vyloženě daroval svému bývalému pomocníkovi Tirralongovi.

Ve 20., poslední horské etapě, v níž zvítězil Vasil Kiryjenka (letos jedoucí rovněž za Sky), už Contador své bezpečné vedení pouze kontroloval. Zajímavostí je, že stejné vyvrcholení bude mít také 20. etapa letošního ročníku, kdy se rovněž pojede přes Colle delle Finestre do Sestriere.

V milánském cíli měl „El Pistolero“ na druhého Scarponiho k dobru 6 minut a 10 sekund, navíc ovládl také bodovací soutěž. "Je to neskutečný pocit. Mohlo to vypadat lehce, ale vůbec to tak nebylo a je to pro mě speciální vítězství po krátké přípravě, kterou jsem měl,“ řekl po závodě jeho vládce. V červenci si Contador troufl i na Tour, kde zjevně unavený dojel pátý.

Vítěz, který nebyl, a Kreuziger

Nicméně „Contador míní, CAS mění,“ a tak se většina událostí popsaných výše oficiálně vůbec nestala. Více než rok po pozitivním Contadorově vzorku Mezinárodní sportovní arbitráž konečně rozhodla a španělský závodník si musel odpykat dvouletý trest datovaný zpětně. Proto byl vymazán z výsledkové listiny Gira i Tour 2010 a 2011. Oficiálním vítězem Giro d´Italia 2011 se tak stal Michele Scarponi a Tour de France 2010 po roce „vyhrál“ Andy Schleck. Oba svých prvních (a posledních) vítězných Grand Tour dosáhli „od zeleného stolu“.

V podobné pozici je dnes Roman Kreuziger, jehož údajné anomálie v biologickém pasu sahají právě až k jeho premiéře na Giro d´Italia v roce 2011. Tehdy se závod českému závodníkovi povedl, ovládl celkově hodnocení závodníků do 25 let a celkově byl šestý, po vyškrtnutí Contadora dokonce pátý, což je dodnes nejlepší český výsledek. Také on půjde do sobotního startu v San Remu s tím, že jeho působení v závodě může být následně „vyzmizíkováno“, byť si pro něj záporný verdikt arbitráže nepřipouští.

V Albertu Contadorovi může mít Kreuziger cenného rádce, jenž si podobnou zkušeností prošel a ví, jak se i v nejistotě donutit k velkým výkonům. A mohou to být právě výkony českého závodníka, které Španělovi pomohou k překonání Richieho Porteho, jenž bude mít k ruce dalšího Čecha na startu, Leopolda Königa (rozhovor s Königem před Girem čtěte zde).

Po čtyřech letech budeme opět sledovat pokus špičkového závodníka o úspěšný „double“ Giro-Tour a bude to opět Contador, jenž za svou kariéru na Giru (stejně jako na Vueltě) nenašel přemožitele.

 

Právě se děje

Další zprávy