Královskou etapu v Katalánsku vyhrál Van Garderen

26. 3. 2015 17:38
Královskou etapu závodu Kolem Katalánska vyhrál americký cyklista Tejay Van Garderen z týmu BMC.
Tejay Van Garderen
Tejay Van Garderen | Foto: Graham Watson/Velo News

La Molina (Španělsko) - Královskou etapu závodu Kolem Katalánska vyhrál americký cyklista Tejay Van Garderen z týmu BMC. Dotáhl do cíle únik v závěrečném stoupání do lyžařského střediska La Molina ve výšce 1725 metrů. Novým lídrem závodu je Belgičan Bart de Clerq.

"Včera jsem neměl štěstí, spadl jsem a ztratil přes 20 minut, takže už nemám šanci na celkové umístění. Proto jsme změnili taktiku a dal jsem všechno do dnešní etapy," řekl Van Garderen.

O tři sekundy za ním dojel Australan Richie Porte ze Sky a dalších pět sekund na vítěze ztratila trojice včetně španělského lídra týmu Tinkoff-Saxo Alberta Contadora. De Clercq, jenž patřil k třem uprchlíkům, kteří vyhráli s velkým náskokem první etapu, vede o 21 sekund před Portem. Favorit Contador si polepšil na páté místo.

Ze čtyř českých účastníků dnes skončil nejlépe Leopold König, jenž dojel na 72. místě se ztrátou necelých 21 minut. Celkově je z Čechů nejvýše dvaasedmdesátý Petr Vakoč.

Dosavadní lídr Francouz Pierre Rolland v horské etapě neudržel tempo a ztratil na Van Garderena přes pět minut. Páteční etapa bude hlavně o sjezdech, závod skončí v neděli v Barceloně.

Cyklistický závod Kolem Katalánska (WorldTour) - 4. etapa (188 km):

1. Van Garderen (USA/BMC) 5:00:36, 2. Porte (Austr./Sky) -3, 3. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 4. Martin (Ir./Cannondale), 5. Kelderman (Niz./Lotto) všichni -8, 6. Atapuma (Kol./BMC) -11, ...72. König (ČR/Sky) -20:50, 86. Černý (ČR/CCC Polkowice), 93. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step), 164. Hirt (ČR/CCC Polkowice) všichni -27:49.

Průběžné pořadí: 1. De Clercq (Belg./Lotto) 18:32:02, 2. Porte -21, 3. Pozzovivo (It./AG2R) -26, 4. Martin -27, 5. Contador -28, 6. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -45, ...72. Vakoč -29:44, 74. König -29:51, 134. Hirt -56:23, 168. Černý -1:17:17.