reklama

Král Contador je zpět. Bude vládnout i s dopingovým cejchem?

Alberto Contador na letošní Vueltě Alberto Contador na letošní Vueltě Foto: Reuters

Praha67. ročník španělské Vuelty se rozjel již v sobotu týmovou časovkou, to nejtěžší ale na cyklisty čeká od pondělní první horské etapy.

Pořádně ostrou zkouškou tak po svém návratu do profipelotonu projde i španělský „Pistolník“ Alberto Contador.

Ten ale není jediným dopingovým hříšníkem na startu, kterého čeká velký návrat.

Návrat krále Alberta Contadora

Před dvěma lety byl pozitivně testován na zakázanou látku clenbunterol během Tour de France. Během 18 měsíců soudních tahanic nakonec přišel o své tituly z Tour 2010 i Gira 2011 a další umístění. Jelikož tresty dopingovým hříšníkům se ukládají vždy zpět k datu potvrzení B-vzorku nálezu, Contadora neviděli fanoušci na silnicích de facto pouze půl roku od letošního února do srpna.

Devětadvacetiletý Španěl si tak návrat na scénu nemohl naplánovat lépe. Sice přišel o start na Tour i olympiádu, na Pyrenejském poloostrově je ale stále jedním z nejpopulárnějších sportovců a dá se čekat, že se lídru stáje Saxo Bank-Tinkoff dostane obrovské podpory od fanoušků.

„Děkuji všem za obrovskou podporu, které se mi dostalo,“ nezapomněl na své věrné „El Pistolero“ při předzávodní tiskové konferenci. Zároveň ale prohlásil, že sám sebe nepasuje na největšího favorita závodu.

„Cítím se dobře, odpočinul jsem si a věřím, že budu mít nejvíce sil v závěrečném týdnu, ale nepřijel jsem ve svých očích coby největší favorit. Chci jen předvést maximum svých možností a samozřejmě se o celkový triumf porvat,“ prohlásil vítěz Vuelty z roku 2008.

I jemu je ale jasné, že pokud chce dokázat pochybovačům, že nedopoval (respektive clenbuterolem nemaskoval jinou látku), musí opět zářit. Trápení z loňské Tour si Contador nemůže dovolit.

Contador není jediným dopingovým hříšníkem na startu

Vuelta 2012 by klidně mohla dostat přívlastek „Návrat dopingových hříšníků“. Případ Contadora byl již probrán zprava i zleva. V letošní sezóně se do pelotonu vrátil i jeho výše zmíněný krajan Alejandro Valverde, který si už otestoval formu na Tour de France (20. místo celkově) a na domácím podniku by rád zaútočil na stupně vítězů.

Třetím do party je bývalý obrovský talent nizozemské cyklistiky z líhně Rabobanku Thomas Dekker. Dnes již sedmadvacetiletý závodník měl s dopingovými komisaři v minulosti problémy již dvakrát, vše vyvrcholilo dvouletým zákazem činnost z roku 2009.

„Řekl jsem šéfům, že na třítýdenní etapák nemám, ale nakonec jsem tu,“ pronesl člen stáje Garmin-Barracuda, který v minulosti vyhrál dvakrát národní šampionát v časovce nebo slavné jarní přípravy na Giro Tirreno-Adriatico a Kolem Romandie.

„Můj trenér mě nakonec přesvědčil, abych jel. Chci pomoci týmu a lídru Andrewovi Talanskému k co nejlepšímu výsledku a otestovat si, jak si sám stojím. Vuelta bude strašně těžká, ale věřím, že mě posune dál v mé kariéře,“ dodal Dekker.

První část představení letošního ročníku Vuelty si můžete přečíst zde.

Antonín Vavrda - 20. 8. 2012 12:00

reklama

Diskuse

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor skryje z diskuse na Aktuálně.cz a bude viditelný jen pro vás a vaše přátele na Facebooku. Při opakovaném porušení kodexu může administrátor zablokovat zobrazování vašich příspěvků v diskusích na Aktuálně.cz ostatním uživatelům.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz (redakce@aktualne.cz)

reklama