Kornfeil byl v Assenu třináctý, Abraham nejel kvůli zranění

30. 6. 2012 13:34
Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Nizozemska v Moto3 třinácté místo. Karel Abraham kvůli zranění ruky do závodu MotoGP nenastoupí.
Závod Moto3 vyhrál Španěl Viňales
Závod Moto3 vyhrál Španěl Viňales | Foto: Reuters

Assen - Český motocyklista Jakub Kornfeil obsadil ve Velké ceně Nizozemska v Moto3 třinácté místo. Potřetí za sebou zvítězil Španěl Maverick Viňales a upevnil si vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Sedmnáctiletý Viňales v Assenu o triumfu rozhodl v poslední zatáčce dramatického závěrečného kola. Navázal tak na vítězství z předchozích závodů v Katalánsku a Velké Británii, první místo obsadil také v úvodní Grand Prix sezony v Kataru.

O dalším umístění na stupních vítězů sedmého závodu sezony rozhodovala cílová fotografie. Druhý skončil Němec Sandro Cortese, třetí byl Brit Danny Kent a poprvé v kariéře se tak probojoval na stupně vítězů.

Devatenáctiletý Kornfeil dojel do cíle se ztrátou dvanácti vteřin na první místo a bodoval potřetí za sebou.

Kubaturu Moto2 vyhrál Španěl Marquez, který si tak upevnil pozici v čele průběžného bodování.

Abrahamovy zlomené prsty potřebují klid

Český jezdec MotoGP Karel Abraham do závodu vůbec nenastoupí. Po poradě s lékaři nechá zlomené prsty na levé ruce raději v klidu.

V kvalifikaci v Assenu obsadil 17. místo a nenastoupit do závodu se rozhodl po dnešním vyšetření.

"Jediný způsob, jak dát ruku do pořádku, je absolutní klid. Na základě toho jsme se rozhodli, že s velkou pravděpodobností vynecháme i příští závod na německém Sachsenringu, protože během pěti dnů se ruka nezahojí," přidal Abraham.

Závod MotoGP ovládl Australan Casey Stoner na hondě a dotáhl se tak na lídra šampionátu Jorgeho Lorenza ze Španělska, který tentokrát upadl už v první zatáčce. Druhý dojel s téměř pětisekundovou ztrátou Lorenzův krajan Dani Pedrosa, třetí skončil Ital Andrea Dovizioso.

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. M. Viňales (Šp./FTR Honda) 38:45,432, 2. Cortese (Něm./KTM) -0,831, 3. Kent (Brit./KTM) -0,842, 4. Salom (Šp./Kalex KTM) -0,843, 5. L. Rossi (Fr./FTR Honda) -1,352, 6. Rins (Šp./Suter Honda) -5,033, ...13. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -12,133.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 130 b., 2. Cortese 123, 3. Salom 88, 4. Fenati (It./FTR Honda) 65, 5. L. Rossi 56, 6. Rins (Šp./Suter Honda) 54, ...16. Kornfeil 20.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 39:43,170, 2. Iannone (It./Speed Up) -0,405, 3. Redding (Brit./Kalex) -7,331, 4. Rabat (Šp./Kalex) -7,630, 5. De Angelis (San Marino/FTR) -7,852, 6. Smith (Brit./Tech 3) -8,578.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Márquez 127, 2. Iannone 104, 3. P. Espargaró (Šp./Kalex) 96, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 96, 5. Redding 86, 6. Kallio (Fin./Kalex) 52.

MotoGP: 1. Stoner (Austr./Honda) 41:19,855, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -4,965, 3. Dovizioso (It./Yamaha) -11,994, 4. Spies (USA/Yamaha) -14,775, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -22,074, 6. Hayden (USA/Ducati) -31,660.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 140, 2. Stoner 140, 3. Pedrosa 121, 4. Crutchlow 77, 5. Dovizioso 76, 6. Rossi (It./Ducati) 61, ...19. Abraham (ČR/Ducati) 4.