Königovi se na Giru dařilo, už je pátý! Vede dále Contador

Ondřej Kurečka
24. 5. 2015 17:29
Cyklista Leopold König skončil sedmý v 15. etapě Gira d'Italia a posunul se už na páté místo průběžného pořadí
Leopold König na Mallorce 2015
Leopold König na Mallorce 2015 | Foto: ČTK

Madonna di Campiglio – Cyklista Leopold König skončil sedmý v 15. etapě Gira d'Italia a posunul se už na páté místo průběžného pořadí. První dojel přesně minutu před českým jezdcem Španěl Mikel Landa, jehož krajan Alberto Contador byl v cíli třetí, a tak udržel své celkové vedení.

Tušilo se, že mnohým jezdcům bude dnešní horská etapa následující po velenáročné časovce dělat problémy. „Přechod z časovkářské pozice na klasické kolo může být pro leckoho těžký,“ odhadoval Roman Kreuziger. A předpoklady se naplnily. Dolomitská etapa totiž pořadím v elitní desítce zahýbala a ztratil i sám Kreuziger, který se propadl v celkovém pořadí na dvanácté místo.

Podruhé v historii do Madonny di Campiglio

Na popoledním startu v Marostice čekala na peloton první pořádná dolomitská etapa a tři vrchařské prémie včetně historicky druhého dojezdu do Madonny di Campiglio. Naposledy, v roce 1999 do tohoto zimního střediska vyvezl růžový trikot legendární Marco Pantani, záhy byl ale pro vysokou hladinu hematokritu ze závodu vyloučen. Jeho tehdejší sportovní ředitel Giuseppe Martinelli, dnes zaměstnanec Astany má i v letošním Giru svého „koně“, je jím na startu průběžně druhý Fabio Aru, jenž o „maglia rosa“ přišel včera.

Spekulovalo se, zda na start nastoupí Richie Porte, který po časovce definitivně ztratil naději na vysněné umístění. Tasmánec na startu, kde závodníky přivítalo poměrně příjemné počasí, nakonec stál. Hned po odmávnutí ostrého startu nabral peloton vysoké tempo a dlouho se nikomu nedařilo zformovat únik. To se povedlo až kolem 40. kilometru, kdy se z původně větší skupiny vyselektovala trojice Ilnur Zakarin, Giovanni Visconti a Beňat Intxausti. Zakarin s Intxaustim už na probíhajícím Giru dokázali etapu vyhrát. Za nimi operovali postupně Paulinho a Sivcov.

Úniky tentokrát nebyly úspěšné

Ti nakonec vedoucí skupinku doskočili, přidali se také další závodníci a vedoucí grupa v polovině etapy čítala deset závodníků. To ale nevydrželo dlouho a do druhého stoupání dne na Passo Daone už jako první vyrážela čtveřice Sivcov, Dupont, Bookwalter a Visconti. Posledně jmenovaný Ital se sice po včerejší časovce propadl pořadím, stále ale do etapy vyrážel na dvanácté pozici jako nejlépe umístěný závodník z úniku, na Contadora ztrácel 6 minut. Náskok skupiny na začátku stoupání na druhou vrchařskou prémii čítal více než tři minuty.

S blížícím se vrcholem druhého klasifikovaného stoupání vedoucí skupina dále erodovala, když odpadl Bookwalter. Také peloton ztrácel na objemu, kontakt ztratil také Richie Porte a bylo jasné, že jeden z největších favoritů závodu své úsilí o čelní příčky definitivně zabalil. Trápil se také Rigoberto Uran. Na čele pelotonu byli seřazeni závodníci Astany jedoucí vražedné tempo, v němž pokračovali i v následném sjezdu, při kterém se k zemi poroučel Roman Kreuziger, hned se sice zvedl a pokračoval, ale rovněž ztratil kontakt s pelotonem.

König stačil tempu silné Astany

Před nájezdem na cílové patnáctikilometrové stoupání byl únik téměř minulostí. Čelní skupina, které se snad už ani nedalo říkat peloton, čítala pouze pět zástupců Astany včetně Fabia Arua a Mikela Landy, v růžovém jedoucího Alberta Contadora, Damiana Carusa, Andreye Amadora, Leopolda Königa a hrstku dalších závodníků. Jelo zde tedy pouhých šest závodníků elitní desítky průběžného pořadí. Königovi se tak nabízela příležitost výrazně si vylepšit své desáté místo. Contador vedoucí o 2 minuty a 28 sekund si tady dokonce zaspurtoval o pár bonifikačních sekund na rychlostní prémii.

Závodníci v tyrkysových dresech kazašské stáje tempo stále stupňovali a 6 kilometrů před cílem již čelní skupina čítala pouhých 8 závodníků včetně Königa, který působil poměrně silně. Zato již odpadl Caruso, což znamenalo další příčku v průběžném pořadí, o kterou se český závodník mohl posunout.

König poskočil na páté místo, Kreuziger vypadl z desítky

Contador, místo aby si hlídal svůj komfortní náskok, zaútočil necelé 3 kilometry pod vrcholem, čímž roztrhal vedoucí osmičku, bohužel tím odpáral i Königa. Na čele s ním zůstali Aru, Landa a Trofimov. Poté se v nástupech střídali dva závodníci Astany, na „El Pistolera“ si ale nepřišli. Před bránou značící poslední kilometr pak zaútočil Trofimov a na taktizující trojici si získal náskok, záhy se ale kolem něj prohnal Landa a vyhrál svou první etapu na Grand Tours.

Trofimov dojel druhý, Contador třetí a získal tak pár bonifikačních sekund na čtvrtého Arua. Leopold König protnul cílovou pásku sedmý za Amadorem se ztrátou necelé minuty na Landu. Rodák z Moravské Třebové se díky dnešnímu výkonu posunul na pátou příčku celkového hodnocení. Na průběžně třetího Amadora nyní ztrácí 2 minuty a 17 sekund. Roman Kreuziger dorazil do cíle s odstupem 5 a půl minuty a poroučel se z elitní desítky, v níž před etapou zaujímal devátou příčku.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 15. etapa: Marostica - Madonna di Campiglio (165 km):

1. Landa (Šp./Astana) 4:22:35, 2. Trofimov (Rus./Kaťuša) -2, 3. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -5, 4. Aru (It./Astana) -6, 5. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -38, 6. Amador (Kost./Movistar) -42, 7. König (ČR/Sky) -1:00, 8. Kangert (Est./Astana) -1:10, 9. Geniez (Fr./FDJ) -1:49, 10. Caruso (It./BMC) -2:13, ...23. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -3:52.

Průběžné pořadí: 1. Contador 60:01:34, 2. Aru -2:35, 3. Amador -4:19, 4. Landa -4:46, 5. König -6:36, 6. Trofimov -6:58, 7. Caruso -7:10, 8. Monfort (Belg./Lotto) -8:20, 9. Visconti (It./Movistar) -9:53, 10. Geniez -10:03, ...12. Kreuziger -10:31.