Kipchoge byl v Londýně jen osm vteřin od maratonského rekordu

24. 4. 2016 14:05
Eliud Kipchoge z Keni vítězí v Londýnském maratonu
Eliud Kipchoge z Keni vítězí v Londýnském maratonu | Foto: Reuters

Londýn - Keňan Eliud Kipchoge obhájil prvenství v Londýnském maratonu v druhém nejlepším čase všech dob 2:03:05. Pouhých osm sekund ho dělilo od dva roky starého výkonu krajana Dennise Kimetta z Berlína.

Jednatřicetiletý Kipchoge se v historických tabulkách posunul ze šestého místa, osobní rekord si zlepšil o 55 sekund. Traťové maximum jiného krajana Wilsona Kipsanga z roku 2014 posunul bezmála o minutu a půl.

Špičkový čas se zrodil z jeho souboje s vítězem Newyorského maratonu a krajanem Stanleym Biwottem, který se časem 2:03:51 zařadil na šesté místo v tabulkách. Třetí Kenenisa Bekele z Etiopie přiběhl skoro o tři minuty později, světový rekordman Kimetto skončil až devátý (2:11:44).

Kipchoge, někdejší mistr světa a stříbrný a bronzový olympijský medailista v běhu na 5000 metrů, dosud neproměnil ve vítězství jenom jeden ze sedmi startů na královské vytrvalecké trati. Momentálně vyhrál už čtvrtý velký městský závod za sebou po Chicagu 2014 a Londýně a Berlíně 2015.

Nejrychlejší ženou byla Keňanka Jemima Sumgongová (2:22:58), jež při svém prvním vítězství na významném maratonu porazila o pět sekund etiopskou obhájkyni prvenství Tigist Tufaovou (2:23:03). Sumgongová dokázala vyhrát i přesto, že ji zhruba šest kilometrů postihl po kolizi se dvěma soupeřkami pád, při němž se udeřila do hlavy.