VIDEO Quick čaroval. Kings jsou jednu výhru od Stanley Cupu

10. 6. 2014 6:00
Hokejisté Los Angeles jsou už jen jednu výhru od zisku svého druhého Stanley Cupu v historii. Po dvou výhrách v prodloužení na svém ledě porazili ve třetím zápase finále v New Yorku.
Hokejisté Los Angeles jsou po výhře 3:0 na ledě Rangers už jen jedinou výhru od zopakování triumfu z roku 2012. | Video: youtube.com

New York - Hokejisté Los Angeles jsou už jen jednu výhru od zisku svého druhého Stanley Cupu v historii. Po dvou výhrách v prodloužení na svém ledě porazili ve třetím zápase finále v Madison Square Garden New York Rangers 3:0 a stejným poměrem vedou celou sérii.

Završit triumf a navázat tak na titul z roku 2012 budou moci Kings už v noci na čtvrtek opět v New Yorku.

Rangers zastavil jejich fanoušek Quick

Kings stačilo na tři branky v síti Henrika Lundqvista pouhých 15 střel, naopak jejich brankář Jonathan Quick, držitel Conn Smythe Trophy z roku 2012 pro nejužitečnějšího hráče play off, neinkasoval ani jednou z 32 střeleckých pokusů hráčů Rangers.

Quick, jenž vyrůstal v Milfordu, hodinu cesty od New Yorku, a v mládí patřil k fanouškům Rangers, vychytal druhé čisté konto v letošním play off a celkově deváté ve vyřazovacích bojích v kariéře. Po utkání ho spoluhráči zasypali pochvalnými ódami.

"Byl naším základním stavebním kamenem," konstatoval útočník Marián Gáborík. "Důležité bylo, že jsme dnes výborně zvládli oslabení a on v něm byl nejlepším hráčem," dodal slovenský kanonýr.

"Jako vždy byl i dnes naší velkou oporou. Chytal neuvěřitelně, podle mě to byl jeho nejlepší zápas v play off. Postavil by se třeba na hlavu, aby neinkasoval," přidal se obránce Drew Doughty.

Kings rozhodli v čase 19:59

Základ k vítězství položil gólem na 1:0 v poslední sekundě první třetiny Jeff Carter, jenž po rychlém průniku do útočného pásma prostřelil Lundqvista ranou švihem nad lapačku.

Platnost gólu ještě rozhodčí potvrdili po konzultaci s kolegou u videa, které ukázalo, že puk přešel brankovou čáru 8 desetin sekundy před vypršením hrací doby. O další dva góly se pak postarali ve druhé třetině Jake Muzzin a Mike Richards.

V prostřední dvacetiminutovce předvedl Qucik během 40 sekund dva nejlepší zákroky večera, když držadlem hokejky a poté její čepelí senzačně zneškodnil dorážky Dericka Brassarda. Rangers sice vyhráli prostřední dvacetiminutovku na střely 17:8, ale k ničemu jim to nebylo.

Ve třetím dějství domácí hokejisté vrhli všechny síly do útoku a přestříleli svého soupeře dokonce 11:2.

Vigneault: Quick byl nejlepší na ledě

K power-play se trenér Alain Vigneault odhodlal už více než čtyři minuty před závěrečnou sirénou, zaplněná Madison Square Garden, kam se finále play off vrátilo po 20 letech, se ale puku v síti Los Angeles ani jednou nedočkala.

"Klobouk dolů před tím, co dnes soupeř předvedl," složil vítězům poklonu Vigneault. "Našli cestu, jak překonat našeho opravdu dobrého brankáře, zatímco nám se to prostě nepovedlo. Quick byl nejlepším hráčem na ledě," uznal Vigneault.

Jeho svěřenci, chtějí-li pomýšlet na stříbrný grál, teď musí předvést výjimečnou věc - vyhrát čtyřikrát v řadě a otočit sérii z 0:3 na 4:3. To se v historii NHL stalo jen čtyřikrát - naposledy to letos v 1. kole dokázali právě Kings proti San Jose.

Ve finále se to dosud podařilo pouze jedinému týmu - Torontu, a to před 72 lety. Rangers byli v podobné situaci v minulosti už třináctkrát a pokaždé prohráli.

Lundqvist: Potřebujeme mít štěstí

"Člověk se samozřejmě snaží zůstat pozitivní, ale ze této situace je to těžké. Opravdu těžké," přiznal Henrik Lundqvist.

"Myslím, že děláme spoustu věcí dobře. Ale když se podíváte na góly, tak dva jsme si dali v podstatě sami a při třetím jsme udělali velkou chybu. Člověk na druhé straně potřebuje mít i trochu štěstí, ale nás teď zcela opustilo. Všechno jako by měli oni," krčil rameny gólman Rangers.

Výsledek:

New York Rangers - Los Angeles Kings 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)

Branky: 20. Carter (Williams, Vojnov), 25. Muzin (Kopitar, Gáborík), 38. M. Richards (Clifford). Rozhodčí: Watson, Kozari - Heyer, Driscoll. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Střely na branku: 32:15. Diváci: 18.006. Stav série: 0:3.
New York: Lundqvist - Girardi, McDonagh, Stralman, Staal, J. Moore, Klein - Kreider, Stepan, Nash - Zuccarello, Brassard, Pouliot - St. Louis, B. Richards, Hagelin - Dorsett, D. Moore, Boyle. Trenér: Vigneault.
Los Angeles: Quick - Muzzin, Doughty, Vojnov, Mitchell, Greene, Martinez - Gáborík, Kopitar, Brown - Lewis, M. Richards, Clifford - Toffoli, Carter, Pearson - Justin Williams, Stoll, King. Trenér: Sutter.