Keňan zaběhl jako první maraton pod dvě hodiny a tři minuty

28. 9. 2014 11:43
Keňan Dennis Kimetto vyhrál maraton v Berlíně ve světovém rekordu 2:02:57.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Keňan Dennis Kimetto vyhrál maraton v Berlíně ve světovém rekordu 2:02:57. Třicetiletý vytrvalec jako první muž v historii zaběhl 42,195 km dlouhou trať pod dvě hodiny a tři minuty a rok staré maximum krajana Wilsona Kipsanga překonal o 26 sekund.

"Když jsem viděl mezičasy, tušil jsem, že by to mohlo vyjít," řekl v rozhovoru pro televizní stanici ARD Kimetto, který se může těšit na prémii 120 tisíc eur (asi 3,3 milionu korun). Za rekord, jenž v Berlíně padl od roku 2003 už pošesté za sebou, dostal 50 tisíc, za vítězství 40 a dalších 30 za čas pod 2:04.

Na druhém místě skončil další Keňan Emmanuel Kipchirchir, který by se s časem 2:03:13 také vešel pod hranici světového rekordu. Na třetí příčce doběhl s téměř tříminutovou ztrátou na vítěze Abera Kuma z Etiopie.

Kimetto také překonal nejrychlejší maraton všech dob, který v roce 2011 v Bostonu zaběhl Geoffrey Mutai. Tehdejší trať však nesplňovala kritéria Mezinárodní atletické federace IAAF, takže čas keňského reprezentanta 2:03:02 nemohl být uznán jako světový rekord.