Kapitánem už jsem byl, podruhé platit nebudu, vtipkoval Sivok

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
14. 11. 2015 7:00
Nelehký úkol stál v přátelském zápase se Srbskem před stoperem a kapitánem týmu Tomášem Sivokem. Uhlídat hvězdy soupeře, dovézt tým k vítězství a nejlépe vzadu neinkasovat. První dva body Sivok zvládl, čisté konto však českým neudržel. Přesto vítězství 4:1 jinak než kladně brát nejde. "Snad si tu první nulu schováváme pro Euro," řekl Sivok.
Tomáš Sivok.
Tomáš Sivok. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Do Ostravy se reprezentační tým vrátil po dlouhých 15ti letech. První mezistátní zápas po rozpadu Československa přitom Češi sehráli v roce 1994 právě ve Slezsku, hostem tehdy byla v přátelském měření Litva.

Proti Srbsku se česká reprezentace poprvé představila v nových dresech, ve kterých bude hrát příští rok na Euru ve Francii. Dresy jsou inspirované vítězstvím českého týmu na Euru 1976. "Jsou moc hezké," řekl po zápase kapitán týmu Tomáš Sivok.

Právě na Sivokovi a jeho dalších třech kolezích z obranné řady bylo uhlídat srbské hvězdy. Jen si to projděme: Nemanja Matič (Chlesea), Adem Ljajič (Inter Milán), Aleksandar Kolarov (Manchester City) a Aleksandar Mitrovič (Newcastle). Tuto tíhu však zvládla česká defenzíva, až na jednu výjimku na výbornou.

Jak moc to pro vás byl náročný zápas?

Srbové jsou výborní technici. Bylo to hodně těžké, ve 30. minutě jsem sotva popadal dech. Je to ale spíše tým individualit, který má trochu problémy s týmovým pojetím hry.

Byla určena nějaká zvláštní taktika na hru Srbska?

To úplně ne. Kdyby tam měli jednoho, dva top hráče, ale oni jich tam měli zhruba šest. To se pak něco těžko vymýšlí. Hlavní bylo, být kompaktní vzadu, což se nám ale v první půli moc nedařilo. Druhý poločas už byl lepší, ale jsem zklamaný, že se nám nepodařilo udržet nulu.

Jak moc vás trápí, že pod trenérem Vrbou se stále nepodařilo udržet čisté konto?

Trenér se netají tím, že hraje rád ofenzivně a kdo útočí, musí i nějaké góly zákonitě dostávat. Kouč před zápasem říkal, že by bral i výhru 4:3, takže 4:1 je podle toho ještě super výsledek. Já, jako obránce, jsem ale popravdě raději za výhru 1:0.  Snad si tu první nulu schováváme třeba až pro Euro.

Nyní vás ale ještě čeká zápas v Polsku, na jehož hrotu řádí Robert Lewandowski. Jaká bude tohle zkouška?

Sice nevím, zda budu hrát, ale moc se do Polska těším. Tamní stadion i fanoušci jsou skvělí, stejně jako Lewandowski. Určitě budeme chtít znovu vyhrát a uchovat v týmu dobrou, vítěznou náladu.

Nastoupil jste s kapitánskou páskou. Byla to pro vás extra motivace?

Určitě. Jsem moc rád, že jsem mohl týmu pomoct i gólem. Navíc jsem hrál dnes 50. zápas za reprezentaci. Kapitánem jsem už byl při zápase ve Skotsku, ale jen zhruba posledních třicet minut. Tohle bylo trochu jiné. Kluci už po mně chtěli v šatně příspěvěk do kasičky, tak jsem jim připomněl, že už jsem jednou platil.

Po dlouhé době za vámi nestál Petr Čech, ale Tomáš Vaclík. Jak na tohle reagovala obrana?

Nijak zvlášť. Tomáš je stejně jako Petr skvělý gólman. V prvním poločase to několikrát ukázal, když nás skvěle podržel. My měli ale brankáře vždycky kvalitní, ať už byl vzadu Jarda Drobný nebo Honza Laštůvka, vždycky to bylo bez problémů.