Kanada otočila zápas s Finy a vede helsinskou skupinu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 5. 2012 21:31
Kanada otočila vývoj zápasu s Finskem a nakonec vyhrála 5:3
Jeff Skinner (vlevo) předvedl v utkání skvělou individuální akci a slavil se spoluhráči | Foto: Reuters

Helsinky - Famózní obrat předvedli hokejisté Kanady v utkání s Finskem na světovém šampionátu. Ze stavu 1:3 otočili vývoj zápasu na 5:3 a díky třem bodům se ujali vedení ve skupině A.

Domácím se sice podaři vstup do utkání, Kanada v druhé polovině utkání ale přidala na důrazu a i na efektivitě. Rozdílový gól si v pohledném utkání připsal Kane.

Finové přitom byli dosud neporaženým týmem. Ve čtyřech odehraných zápasech nasbírali 12 bodů, nyní mají o jeden bodík méně než hokejisté javorového listu.

Finové do zápasu vstoupili parádně

Zápas začal pro Finy skvěle, v domácí atmosféře na soupeře vlétli a v šesté minutě se ujali vedení. Kapanen se protáhl kolem mantinelu do útočné třetiny, skvěle našel na druhé straně najetého Pihlströma a ten trefil přesně k tyči.

Tým Suomi dál tlačil a Kanada se bránila i za cenu faulů. V 11. minutě museli hráči javorového listu dokonce do tří. Dvojnásobnou přesilovku sice Finové nevyužili, ale v klasické přesilovce už skórovali, když využil nepřehledné situace před brankou Koivu.

Druhá část byl od počátku vyrovnanější. Kanada se také dočkala snížení, o které se postaral Burrows. Finové si ale dvoubrankové vedení vzali brzy zpět. Jokinen v přesilovce tvrdou ranou pod horní tyč zvýšil na 3:1.

Hokejová paráda Skinnera

Pak ale přišla kanadská fáze zápasu. Nejprve povedenou dělovkou snižil Tavares a po něm předvedl hokejovou parádu Skinner. Kanadský útočník se rozjel od levého mantinelu za branku, tam nejprve naznačil zakončení na přední tyč, ale pak bleskově objel brankovou konstrukci a zasunul k druhé tyči. A bylo vyrovnáno.

Do třetí části oba týmy nastupovaly za nerozhodného stavu. Kanada ale brzy dokončila obrat. Ve 47. minutě Kane bez přípravy vystřelil mezi kruhy a překonal Lehtonena.
Finové to v závěru zkoušeli bez brankaře s šesti muži v poli. Eberle toho využil a pečetil vítězství Kanady na 5:3.

Skupina A:

Finsko - Kanada 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 6. Pihlström (N. Kapanen), 11. M. Koivu (J. Jokinen), 28. J. Jokinen (Salmela) - 26. Burrows (O´Reilly, Methot), 35. Tavares (Skinner, Russell), 39. Skinner (Nugent-Hopkins, Keith), 47. E. Kean (Perry), 60. Eberle (Tavares, Keith). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Larking - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 13.059.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, Kontiola, Komarov - Pihlström, N. Kapanen, Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Methot, Phaneuf, Russel, Quincey, Schenn - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Purcell - Burrows. Trenér: Brent Sutter.

1. Kanada 5 4 0 1 0 22:14 13
2. Finsko 5 4 0 0 1 17:8 12
3. USA 5 2 2 0 1 22:15 10
4. Slovensko 4 2 0 0 2 10:8 6
5. Švýcarsko 4 2 0 0 2 12:11 6
6. Bělorusko 4 1 0 0 3 8:11 3