Jubilejní Vuelta slibuje velkou bitvu, tentokrát bez Čechů

Ondřej Kurečka
22. 8. 2015 7:33
Jubilejní sedmdesátá Vuelta startuje dnes týmovou časovkou. Celý podnik bude bez jediné české stopy.
Chris Froome na letošní Tour.
Chris Froome na letošní Tour. | Foto: Reuters

Praha - Již známe majitele růžového trikotu pro vítěze letošního Gira, taktéž boj o maillot jaune je letos za námi. V rámci třítýdenních závodů nám tak zbývá k rozluštění poslední, španělská, červená hádanka. Jubilejní sedmdesátá Vuelta startuje dnes týmovou časovkou na neobvykle krátkých sedm kilometrů v Porto Banus a vítěz bude korunován po 21 etapách a 3 377 závodních kilometrech 13. září v Madridu.

Na startu budou téměř všichni závodníci patřící do absolutní špičky velkých etapových závodů, z „velké čtyřky“ pojedou Nibali, Froome a Quintana. Po náročném dvojboji Giro-Tour naopak domácí závod vynechá obhájce prvenství Alberto Contador. A startovat tentokrát nebude ani žádný český zástupce.

Osm horských dojezdů

Na závodníky čeká jako obvykle závod s velmi náročným profilem a hned osmi horskými dojezdy. První z nich pak přijde na řadu hned zítra, i když to bude pouze kopec třetí kategorie. Nejdůležitější etapy přijdou na řadu po obou dnech volna, což bývá doba, která dělá řadě závodníků problémy sama o sobě.

Po prvním volném dnu se pojede jedenáctá, královská etapa z Androrry do Alto Els Cortals de Encamp. Ta sice měří pouhých 138 kilometrů, peloton při nich ale bude zdolávat hned čtyři vrcholy první kategorie (včetně cílového), jednu „dvojku“ a ještě k tomu jedno stoupání mimo vypsané kategorie (HC). Po druhém volném dnu bude následovat jediná individuální časovka v itineráři, 39 kilometrů dlouhý rovinatý souboj s chronometrem kolem Burgosu.

Favority Froome, Nibali a Quintana

Úvodní týmová časovka je nejen příliš krátká na to, aby mezi favority udělala dostatečné rozestupy, po stížnostech několika závodníků na špatný povrch (místy se pojede po pláži) se navíc její výsledek nebude počítat do boje o celkové pořadí. Eddy Merckx nad tím patrně zase jednou kroutí hlavou.

Kdo bude patřit k největším favoritům závodu? „Máme tady konzistenci Frooma, který to nejlepší začal ukazovat právě zde druhým místem v roce 2011, Nibali už ví, jak se tento závod vyhrává a je silný v časovkách, horách i zvlněném terénu. Purito vždycky nejvíce září právě na Vueltě a Aru a Nairo (Quintana) už také dokázali svou třídu. A Alejandro (Valverde), co můžeme říct: po tak skvělé sezoně, každý úspěch navíc bude více než vítaný,“ shrnul velkou část hlavních postav Eusebio Unzué, ředitel týmu Movistar.  

Silný Movistar i Astana

Nibali, Quintana a Froome, tedy závodníky patřící k tzv. „velké čtyřce“ mezi favority nelze nezahrnout, přestože mají všichni v nohách náročnou Tour de France. „Mám na tento závod skvělé vzpomínky, takže jsem rád, že jsem zpět. Užil jsem si po Tour vydatný odpočinek a teď jsem připraven na další výzvu,“ hlásí čerstvě dvojnásobný šampion „Staré dámy“, Chris Froome. Ten by měl mít oproti svým soupeřům výhodu v lepší časovce.

Nibaliho Astana i Quintanův Movistar budou moci proti Froomovi vyrukovat s více žolíky. Unzué už zmínil i sílu Valverdeho, třetího muže Tour, který bývá tradičně na domácím závodě velmi silný. Nibaliho, který Vueltu vyhrál před pěti lety, pak mohou zastoupit hned dva skvělí závodníci – Fabio Aru a Mikel Landa, druhý a třetí muž letošního Gira.

Vzhledem k odchodu Landy do Sky se ale dá předpokládat, že se o roli lídra spíše podělí Sicilián Nibali se Sardiňanem Aruem. „Je lepší mít Vincenza jako týmového kolegu. Jsou to ostatní, kdo bude mít problémy,“ rozptyluje Aru pochyby o váznoucí spolupráci uvnitř týmu.

Pozzovivo černým koněm

Tím ale zdaleka výčet favoritů nekončí. Řada závodníků do role černého koně pasuje drobounkého Itala Domenica Pozzoviva, který musel po hrůzostrašném pádu opustit Giro dříve, než pořádně začalo a bude tak mít do závodění mimořádnou chuť. „Očekáváme, že bude v top5, protože letošní trasa by mu měla sedět. Ale bude to těžké, protože startovní listina je letos neuvěřitelně našlapaná,“ myslí si sportovní ředitel Pozzovivova týmu AG2R, Julien Jurdie.

Reparát bude na Vueltě skládat Tejay van Garderen, který nedojel Tour kvůli zdravotním problémům. Vítězství na třítýdenním závodě by pak na sklonku kariéry konečně rád ukořistil Joaquin Rodriguez. S ním sice nikdo moc nepočítá, prudké španělské kopce mu ale vždy seděly. Počítat se musí také s Pierrem Rollandem či Andym Talanskim.

Tým Tinkoff-Saxo se v boji o celkové pořadí bude spoléhat na Poláka Rafala Majku, který k závodu řekl: „Odstartuji do této Vuelty s velkým nadšením. Dobře jsem se zotavil, fyzicky i psychicky, což je před takto dlouhým a náročným závodem na konci sezony velmi důležité.“

Sagan na startu

Majka se o roli chráněného jezdce bude dělit s Petrem Saganem, který bude chtít aspoň částečně navázat na své čtyři etapové triumfy z ročníku 2011, kdy jako velká voda vtrhl do dění na třítýdenních závodech. Pro rodáka ze Žiliny ale půjde také o kvalitní přípravu na světový šampionát.

„Po náročné Tour jsem si dobře odpočinul a připravil se na to, abych mohl na Vueltě předvést to nejlepší. Svou formu budu hodnotit až během závodu. Bude to nepochybně tvrdá a náročná Vuelta a těším se na návrat do závodů,“ uvedl Sagan.

Sagan se jako obvykle bude o úspěch snažit ve zvlněných etapách i klasických spurtech, v nichž mu budou konkurencí především John Degenkolb či Nacer Bouhanni. 

 

Právě se děje

Další zprávy