23. 9. 2012 19:30
Jihlava poprvé v Gambrinus lize prohrála. Venku dostala naloženo 1:5 od Brna.
Ležící Radim Řezník symbolizuje zklamání fotbalistů Plzně
Ležící Radim Řezník symbolizuje zklamání fotbalistů Plzně | Foto: CPA - Eduard Erben

Brno - První ligová porážka a rovnou takový příděl. Fotbalisté Jihlavy prohráli na hřišti Brna 1:5.

Dvakrát se trefil domácí kapitán Petr Švancara a nová útočná posila Michal Škoda.

Viktoria Plzeň v Teplicích od 13. minuty hrála o deseti a navíc prohrávala 0:1, přesto zvládla vyrovnat a po výsledku 1:1 si ze Stínadel veze bod.

Západočeši se tak vrátili na první místo, o nějž se dělí s Jabloncem.

Remízou skončilo i pražské derby Dukly se Slavií, ale tam gól nepadl. Oba týmy se rozešly po bezbrankové remíze už potřetí za sebou.

Výhru po třech předchozích porážkách si připsali fotbalisté Mladé Boleslavi, kteří doma porazili Hradec Králové 1:0.

Hned v prvním zápase na lavičce Středočechů si tak Ladislav Minář připsal výhru.

Dva šoky pro Plzeň v úvodu zápasu

Viktoriáni nevstoupili do utkání vůbec dobře.

Hlavně hostující špílmachr Pavel Horváth nevypadal, že by mu zůstala forma z pohárového zápasu s Coimbrou.

Naopak vlastní chybou přispěl k tomu, že teplický Aidin Mahmutovič šel v 8. minutě do sóla, po kterém poslal domácí do vedení.

Chvíli na to Plzeň předvedla další hrubku v rozehrávce a záchranou brzdu tahal Čišovský, když složil rozběhnutého Mahmutoviče.

Sudí Jech usoudil, že by teplický útočník jinak pádil sám na branku a dal plzeňskému stoperovi červenou kartu.

Ďuriš potvrdil svou střeleckou formu

Hosté ale i v deseti byli nebezpeční a už o tři minuty později slavili vyrovnání, když se ze vzduchu trefil Ďuriš, který se trefil počtvrté za poslední týden a vždy to bylo hlavou.

Teplice poté paradoxně čekaly na brejky a nechávaly hrát hosty.

V dresu Viktorie se poprvé představil ruský útočník Adamov, ale dlouho se na trávníku neohřál, po třiceti minutách na hřišti signalizoval, že musí střídat a nahradil ho Ševinský.

Špatný den Horvátha, který se potýká se zraněným lýtkem, poté pokračoval, a tak trenéru Vrbovi došly nervy a Horvátha do poločasu vystřídal Horou.

V druhé půli se vytratil jakýkoliv náznak pohledného fotbalu. Plzni docházely v deseti síly a Teplice dál pokračovaly v matném výkonu z úvodu sezony.

Oba týmy se tak musely spokojit s remízou. Plzeň se zatím dělí o první místo s Jabloncem, zatímco Teplice opět jen tak tak vylezly ze sestupových pozic.

Zbrojovka spustila smršť

Brno začalo v derby lépe. Švancara otevřel skóre už v 8. minutě, když přeloboval Blažka.

Zbrojovka chytila slinu a pokračovala v tlaku.

O pár minut později prožil podařený debut v brněnském dresu Michal Škoda, který do moravské metropole přišel z Bohemians Praha. A bylo to o dva góly.

Jihlava se vůbec nemohla chytit a v druhém poločase, až na výjimku v 53. minutě, kdy se trefil se sedmi góly nejlepší střelec ligy Stanislav Tecl, její trápení pokračovalo.

Brno totiž bleskově odpovědělo na kontaktní gól a opět z kopačky Švancary. A když ho pár minut na to doplnil druhým gólem Škoda, bylo o osudu utkání prakticky rozhodnuto.

Konečnou tvář dal výsledku v 88. minutě Pernica, který se prosadil hlavou.

Slavia čtyři zápasy neprohrála

Na Julisce se jako první dostal do velké příležitosti domácí Berger, ale zblízka přestřelil. Po něm zahrozila také Slavie, ale Latka si počínal obdobně.

Ve 38. minutě šel na Čontofalského sám Přeučil, ale obstřelem minul hostující svatyni.

V druhém poločase oba celky převážnou část zápasu poctivě bránili a bály se udělat chybu.

Remízou tak Slavie neprohrála počtvrté za sebou a už 432 minut neinkasovala.

Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 5:1 (2:0)

Branky: 8. a 56. Švancara, 14. a 59. Škoda, 87. Pernica - 53. Tecl. Rozhodčí: Franěk - J. Paták, Kříž. ŽK: Husár, Král - Jungr, Josl, Kučera. Diváci: 5502.
Brno: Petr - Král, Brabec, Pernica, Husár - P. Mezlík (89. Sus), Zavadil, Šoljič, Lutonský - Škoda (78. Glaser), Švancara (85. Halaška). Trenér: Čuhel.
Jihlava: Blažek - Karlík, Tlustý, Šourek, Josl (83. Gavrič) - Masopust (59. Mešanovič), Koloušek, Rada (46. Kučera), Jungr, Vaculík - Tecl. Trenér: Komňacký.

FK Teplice - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)

Branky: 10. Mahmutovič - 16. Ďuriš. Rozhodčí: Jech - Filípek, Pospíšil. ŽK: Vachoušek, Mahmutovič, Ljevakovič (všichni Teplice). ČK: 13. Čišovský (Plzeň). Diváci: 5480.
Teplice: Grigar - Ježdík, Matula, Rosa, Chovanec (78. Melunovič) - Vůch (66. Dolejš), Jindráček, Ljevakovič, Vachoušek, Podaný - Mahmutovič (83. Jarolím). Trenér: Přerost.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Rajtoral, Darida, Hanousek, Horváth (40. Hora), Ďuriš (90.+1 Hejda) - Adamov (32. Ševinský). Trenér: Vrba.

Dukla Praha - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Drábek - Wilczek, Nádvorník. ŽK: Borek - Škoda, Latka. Diváci: 4122.
Dukla: Rada - Hašek, Vorel, Božič (85. Štětina), Vrzal - Gedeon, Borek, Podrazký (80. Engelmann) - Berger, Přeučil, Svatonský (69. Pázler). Trenér: Kozel.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Juhar - Koreš (55. Mičola), Petrák, Zmrhal, Tusjak (83. Čonka) - Kisel (90.+1 Cicman) - Škoda. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 33. Nešpor. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Jech. ŽK: Dosoudil, Sivrič, Bořil, Johana - Jánošík, Uškovič, Dvořák, Fukal. Diváci: 3680.
Mladá Boleslav: Miller - Bořil, Johana, Dosoudil, Širl - Kúdela, Janíček (86. Ščuk) - Mareš, Sivrič, Štohanzl (60. Fillo) - Nešpor (68. Bulut). Trenér: Minář.
Hradec Králové: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Štepán (80. Voltr), Šisler (87. Zec), Hochmeister, Harba - Dvořák (73. Zelený), Uškovič. Trenér: Plíšek.