Jede se dál. Quick chyboval a Ďáblové podruhé uvařili Krále

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
10. 6. 2012 4:51
Pátý zápas finále Stanley Cupu New Jersey Devils - Los Angeles Kings
Pátý zápas finále Stanley Cupu New Jersey Devils - Los Angeles Kings | Foto: Reuters

New Jersey / Praha - Hokejisté New Jersey Devils porazili na domácím ledě Los Angeles Kings 2:1 a po snížení v sérii na 2:3 odvrátili i druhý mečbol kalifornského celku na zisk Stanley Cupu.

Šestý duel série se hraje v noci z pondělí na úterý ve Staples Center, domovském stánku "Králů".

První gól Ďáblům naservíroval chybou Quick

Byl to on, kdo držel své spolubojovníky nadpozemskými zákroky. Byl to on, kdo dovedl Kings až k bráně, za níž čeká na nejlepší hokejový tým planety slavný Stanley Cup. Byl to on, kdo k ní držel klíč. Jenže...

Právě on - Jonathan Quick, gólman "Králů" z Los Angeles - v pátém duelu finálové série o "svatý hokejový grál" fatálně v první třetině chyboval a posadil soupeře na koně.

Ve 13. minutě zápasu na ledě Devils špatně odhadl odraz kotouče za brankou, u černé gumy byl rychleji domácí kapitán Zach Parise a ani gymnastický roštěp už neochránil Kings od pohromy - 1:0.

Kdo dá první gól, ten vyhrává

Že jsou to příliš silná slova a příliš velký důraz na první branku zápasu, když se celá akce odehrála ještě v první třetině? Možná, pravdou ale zůstává, že kdo v této sérii vstřelil první branku zápasu, ten také na jeho konci slavil.

A pravidlo zůstalo zachováno i nyní. Kings sice mocně především v úvodu druhé části zápasu svého soka tlačili, ale více než na vyrovnání ve 24. minutě po krásné individuální akci Justina Williamse nedosáhli.

Také proto, že při Brodeurovi, věrnému to "Ďáblovi" dnes stáli všichni svatí. Hosté jej překonali ještě v dalších šesti případech, jenže pětkrát orazítkovali brankovou konstrukci a jednou, po dorážce vysokou holí jim gólovou radost překazili (správným rozhodnutím) hlavní rozhodčí.

Krátce před polovinou zápasu tak mohl přijít rozhodující úder Devils. Salvador nahodil kotouč směrem na branku, ten sice letěl mimo tři tyče, jenže po odrazu od ramene obránce Vojnova, který se v té chvíli věnoval souboji s Clarksonem, zamířil za záda bezmocného Quicka.

Na vyrovnání nedosáhli ani při power play

Že dnes na ledě v Prudential Center nebylo "Králům" přáno potvrdila i závěrečná minuta zápasu.

Při vyloučení na obou stranách zkusili hosté hru bez brankáře 5 na 4, zmáčkli soupeře před Brodeura, leč Williams z pravého mezikruží devět vteřin před koncem přidal tu poslední - pátou - střelu do brankové konstrukce (břevna) za kanadským gólmanem.

Kings tak poprvé v letošním play off prohráli venku (celkově i s loňskými boji o Stanley Cup po dvanácti výhrách, což je rekord NHL) a prováhali již druhý mečbol na zisk premiérového Poháru lorda Stanleyho v historii klubu. Dočkají se v noci na úterý před svými fanoušky?

Finále play off NHL - 5. zápas:

New Jersey Devils - Los Angeles Kings 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Parise, 30. Salvador (Ponikarovskij, Zajac) - 24. Justin Williams (M. Greene). Rozhodčí: O'Halloran, Watson - Amell, Murray. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 19:26. Diváci: 17.625. Stav série: 2:3.

New Jersey: Brodeur - Fayne, A. Greene, Židlický, Salvador, Volčenkov, Tallinder - Zubrus, Eliáš, Sýkora - Kovalčuk, Zajac, Parise - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - S. Bernier, S. Gionta, R. Carter. Trenér: Peter DeBoer.

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.