Jde to. V Jihlavě by se hokejová mládež obešla bez tabulek

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 2. 2015 6:01
Deník Aktuálně.cz má přístup k části účetnictví mládežnického hokejového klubu, který drží statut Akademie ČSLH.
Hokejový klub v Jihlavě stojí za tabulkovým odstupným. Děti tam přitom hrají jen za veřejné peníze.
Hokejový klub v Jihlavě stojí za tabulkovým odstupným. Děti tam přitom hrají jen za veřejné peníze. | Foto: ČTK

Praha - Odpůrci hokejových tabulek dostávají ve svém boji za zrušení nepopulárního systému, který mnohdy nutí rodiče platit za přestupy jejich ratolestí statisícové částky, do rukou silný argument.

Z účetnictví oddílu Dukla Jihlava - mládež, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, totiž vyplývá, že k tomu, aby se klub uživil, tabulkové odstupné vůbec nepotřebuje. A v rozpočtu s ním dokonce ani nepočítá.

I to je částečně v rozporu se slovy šéfa českého hokeje Tomáše Krále, který v pořadu DVTV (viz zde) hájil odstupné právě s ohledem na náročné financování sportu, protože mládežnický hokej je podle něj výrazně podporován hlavně soukromými penězi majitelů klubu. A pokud tabulky nebudou děti v klubech držet, jejich majitelé ztratí chuť do hokeje investovat.

Akademie ČSLH s rozpočtem 89 milionů

Jenže případ z Jihlavy ukazuje něco jiného. Klub Dukla Jihlava s.r.o., který v Jihlavě hraje první ligu, totiž dětem přímou peněžní dotací nepřispívá. (Jak je v hokeji obvyklé, v rámci svazu oba oddíly - tedy soukromý klub provozující A tým a občanské sdružení zastřešující mládež - působí pod stejným registračním číslem.)

Mládežnický oddíl, který hraje v nejvyšších českých soutěžích až po juniorku, je financován především z veřejných dotací, peněz hokejového svazu a příspěvků od rodičů. Část peněz, přibližně deset procent, oddíl získá vlastní činností, díky sponzorským darům, příjmům ze vstupného a podobně. (viz tabulka).

Sezona mládežnického klubu v Jihlavě ročně stojí průměrně osm až devět milionů. V roce 2012 přitom dětem dokonce milion zbyl a jihlavská mládež vykázala zisk. Rozpočet navíc zahrnuje náklady oddílu krasobruslařů. I tak je tato částka o více než polovinu nižší, než kterou v rozhovoru pro DVTV uvedl svazový šéf Král, když si vybral za běžný případ Liberec a zmínil, že tamní mládež stojí dvacet milionů ročně.

Dukla přitom rovněž disponuje statutem hokejové akademie a v jejím vedení najdeme člena výkonného výboru ČSLH Bedřicha Ščerbana, takže ji lze považovat z pohledu hokejového svazu za vzorový klub. Podobně by to tedy mohlo fungovat i v dalších městech..

Přesto i zástupci Dukly dál tvrdí, že tabulky je za současných podmínek v českém sportu třeba zachovat. A to proto, aby se jimi reguloval pohyb hráčů a nenastala přestupová anarchie.

Dukla dává dětem led, platí ho město

Představitelé jihlavského s.r.o. navíc tvrdí, že i oni mládeži výraznou pomoc poskytují, byť ne přímo finanční. "Není pravda, že nás Dukla nijak nepodporuje. Je provozovatelem obou zimních stadionů a ročně nám dává k dispozici 2800 hodin ledu, které by mohla při komerční ceně 2500 korun na hodinu zužitkovat ve svůj prospěch," tvrdí hospodář sdružení Jaroslav Dvořák. To potvrzuje také šéf klubu Ščerban.

I to má však háček. Dukla Jihlava s.r.o.sice zimní stadiony provozuje, ale náklady na to čerpá rovněž z dotací města. Ročně zhruba deset milionů korun.

Celý soukromý klub navíc městu patří, a to kromě provozu stadionů do hokeje pumpuje další miliony ročně na vysoké platy profesionálních hokejistů v druhé nejvyšší české soutěži.

Proto v Jihlavě poslední dobou vzrůstá nespokojení některých rodičů, mezi kterými je mimo jiné i bývalý český obránce z NHL a mistr světa Petr Buzek. Těm se hospodaření klubu a nakládání s těmito veřejnými penězi a pak i s penězi rodičů dlouhodobě vůbec nelíbí.

Rodiče v čele s Buzkem podávají žaloby

Neshody Buzka a spol. s klubem již skončily také u okresního soudu, který nyní projednává podezření ze zmanipulovaných voleb do čela občanského sdružení provozujícího mládež. Buzek má za to, že současné vedení nechtělo do čela pustit nikoho jiného, aby mu nedovolilo nahlédnout do hospodaření oddílu. Další žaloby budou ještě následovat.

Stejně jako v případu Jiřího Dopity (deník Aktuálně.cz o něm informoval jako první ve čtvrtek, čtěte zde) Dukla Jihlava s.r.o. a Dukla Jihlava – mládež fungují pod jedním svazovým číslem. A Buzek i další rodiče nechápou, proč si práva na jejich děti (a tedy i odstupné za ně) nárokuje soukromá firma, když své příspěvky platí neziskové organizaci, která je finančně, jak podle nich z účetnictví vyplývá, samostatná.

„Chtěli bychom, aby nám to soud řekl. My totiž opravdu nevíme, komu naše děti patří, a s tím souvisí i financování a nakládání s našimi příspěvky,“ tvrdí Buzek, který se systémem odstupného především kvůli štědré podpoře měst směrem k hokejovým klubům rezolutně nesouhlasí. Má za to, že města nefinancují mládežnický sport proto, aby se s hráči obchodovalo, ale proto, aby děti ve volném čase sportovaly.

Mládež by prý měl financovat stát

Jenže Dvořák má na celou věc ohledně financování z veřejných peněz jiný názor.

„Veřejné peníze se musí rozdělovat. Jsou peníze státní a jsou peníze městské. Když nám hokejista odejde do zahraničí, odchází zadarmo. A já pak městu vysvětluji, jak jsem chránil investici města, když ten hráč odešel. Dokud nebude sport více financovat stát, ani města samotná nebudou se zrušením odstupného souhlasit, aby si hájila své investice. Však jsem taky ještě nikde neslyšel vyjádření žádného města," tvrdí Dvořák.

I ten považuje současné debaty o tabulkách za velký problém k řešení. Pro jejich zrušení by byl ale jedině v případě, že by peníze namísto od města do klubů mířily od státu. "To ať si pak jdou přestupy klidně zadarmo," tvrdí.

"Když si přepočtete náklady na jednotlivé týmy a vydělíte to počtem hráčů, zjistíte, že výchova jednoho hokejisty u nás od dítěte až do juniorského věku vyjde na nějakých 870 tisíc korun. A to my (Jihlava) jsme ještě levný klub. Tabulková hodnota juniora je půl milionu. To podle mě přímo odpovídá poměru peněz, které získá klub od města a třeba soukromých firem, a peněz, které zaplatí na příspěvcích rodiče," přemýšlí Dvořák.

Ten zároveň tvrdí, že na výchovné nedoplácejí talentovaní hokejisté, za které špičkové kluby rády odstupné zaplatí, ale ti průměrní, kteří by špičkových podmínek jen rádi využívali. To jsou však hráči, kteří pro tyto kluby nemají perspektivu, a tak je zřejmé, že za ně ani nebudou platit.

Mezi špičkovými kluby je podle něj i Králem zmíněný Liberec, jehož rozpočet na mládež je údajně dvacet milionů a kromě města jej dotují i majitelé tamního klubu. "Oni tam mají tři ledové plochy, mnohem větší počet hokejistů, farmu v Benátkách a pro hráče i střelnici. Díky třem ledovým plochám mohou dělat speciální tréninky navíc," tvrdí Dvořák na otázku, proč v Jihlavě dokážou dělat hokej o polovinu levněji než například v Liberci.

Příjmy oddílu Dukla Jihlava - mládež v roce 2013 v korunách:

Členské příspěvky

943 621

Město Jihlava

3 550 000

Český svaz ledního hokeje

1 310 400

Kraj Vysočina

958 551

Ministerstvo školství

18 478

Krajský výbor ČSTV

31 570

Sázková činnost

255 900

Jiné (vstupné, reklamy, dary...)

1 123 355

 Celkem

8 191 475

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy