Jako Sáblíková? Britové nemají dráhu, ale chtějí medaile

Sport Sport
1. 3. 2014 14:00
I když v celé Velké Británii není jediný rychlobruslařský ovál, rozhodli se Ostrované zaútočit na olympijskou dominanci Nizozemců na dlouhých nožích.
Nizozemci si udělali z olympiády v Soči téměř národní šampionát. Britové z toho dostali chuť na rychlobruslařské medaile.
Nizozemci si udělali z olympiády v Soči téměř národní šampionát. Britové z toho dostali chuť na rychlobruslařské medaile. | Foto: Reuters

Londýn - I když v celé Velké Británii není jediný rychlobruslařský ovál, rozhodli se Ostrované zaútočit na olympijskou dominanci Nizozemců na dlouhých nožích.

V Soči bylo k mání celkem 36 rychlobruslařských medailí. Plných 23 z nich ukořistili Nizozemci, včetně čtyř čistě "oranžových" stupňů vítězů. Tři cenné kovy putovaly do Polska, dvě vybojovali Korejci a o zlato a stříbro obohatila svoji sbírku Martina Sáblíková.

Ale třeba někdejší rychlobruslařská velmoc, Spojené státy, odcestovala domů s ostudou. "Byla to naše nejhorší olympiáda," posteskla si americká hvězda Shani Davisová potom, co po návratu dostala od fanoušků čokoládovou medaili. Jinak totiž zůstal tým USA úplně naprázdno.

Dráha není podmínkou úspěchu

Teď se podle informací BBC rozhodli oranžovou zeď zbourat rychlobruslaři z Velké Británie. Jsou na tom podobně jako parta klem kouče Petra Nováka: v zemi není jediná vhodná 400metrová dráha a peněz také nemají nazbyt.

Jenže s nedostatkem sportovišť si Britové dokáží poradit. Svědčí o tom příběh jediné jejich zlaté medailistky v Soči. Elisabeth Yarnoldová vyhrála soutěž skeletonistek. Hádejte, kolik ledových koryt na Ostrovech najdete? Správně, ani jedno.

Takže rychlobruslaři také větří svoji šanci. Chtějí začít postupně. "Naším cílem je mít kvalifikovaného aspoň jednoho závodníka na hry v roce 2018 v Pchjongčchangu," cituje BBC Rene Groota, jenž patří týmu usilujícího o povznesení britského závodění na rychlých nožích.

Za osm let kompletní tým

Je symbolické, že Groot je Nizozemec. Dříve pracoval pro britský cyklistický tým Rapha, ale protože se podle něj cyklistika nehýbala kupředu, rozhodl se ve své nové vlasti popostrčit národní sport své vlasti rodné.

"Na olympiádě 2022 už chceme mít kompletní rychlobruslařský tým," pokračuje Groot ve smělých plánech. "Británie si ho zaslouží. Ale dvacet let nezájmu nepřekonáme za jednu dvě sezony."

Jediným problémem jsou zatím finance. "Peníze nemáme. Hledáme je, kde se dá," přiznal Groot. S jeho nadšením by v tom ale byl čert, aby nějaké nesehnal.

 

Právě se děje

Další zprávy