Jágr nedostal dotace. Ani jiná města nevědí, jsou-li legální

Adam Sušovský Adam Sušovský
2. 9. 2014 6:00
Kladno v pondělí přiznalo, že podpora profesionálních sportovců z veřejných peněz balancuje na hraně legality a stoplo dotace pro klub Jaromíra Jágra. Přemýšlet o tom vážně začínají i další města.
Jaromír Jágr dostával od města dotace i na provoz profesionálního týmu mužů, teď už však jeho hokejisté z veřejných peněz placeni nebudou.
Jaromír Jágr dostával od města dotace i na provoz profesionálního týmu mužů, teď už však jeho hokejisté z veřejných peněz placeni nebudou. | Foto: Eduard Erben

Kladno - Města v České republice, která miliony z veřejných peněz štědře dotují profesionální sportovní kluby, ztrácejí jistotu, že je taková podpora legální.

Jako první to na začátku týdne otevřeně přiznal primátor Kladna Dan Jiránek (ODS), jehož zastupitelstvo z toho důvodu raději zarazilo městskou dotaci na platy a provoz týmu tamních prvoligových hokejistů.

Magistrát města k tomu podle Jiránka vedly obavy, že by kladenský hokejový klub, který ze 70 % vlastní hokejista Jaromír Jágr, mohla konkurence úspěšně zažalovat. A sice proto, že s městskými penězi v kapse narušuje hospodářskou soutěž s odkazem na pravidla Evropské unie o nedovolené podpoře.

Děje se tak v době, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ze stejného důvodu zkoumá městskou podporu hokejovému klubu v Pardubicích.

Pokud by v ní skutečně odhalil chyby, vznikl by pro města i kluby nebezpečný precedent, který by úplně změnil financování českého sportu.

Auditoři Kladna: Je to na hraně legality

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Kladno není v tuto chvíli jediné, které začíná být v rozdělování veřejných peněz pro sportovce opatrné. Přímé podpoře profesionálního týmu se oklikou vyhnula také Olomouc a stejnou problematiku usilovně řeší také město Hradec Králové.

Jágrův klub, který na jaře sestoupil z extraligy, od Kladna dostával ročně přibližně třicet milionů korun, z nichž značná část putovala přímo na provoz A týmu i platy hokejistů. Jak ukázal loňský průzkum deníku Insider (čtěte ZDE), byla to ze strany města nejštědřejší podpora v celé nejvyšší soutěži.

"Auditoři nám naznačili, že je podpora profesionálního sportu na hraně legality," přiznal Aktuálně.cz primátor Jiránek (ODS), podle kterého toto doporučení nesměřuje jen ke kladenským hokejistům, ale ve své podstatě úplně ke všem sportovním klubům v Česku, které obchodují na evropském trhu.

„Vemte si, že by některý ze soukromých klubů zažaloval jiný klub za to, že díky veřejným financím od města narušuje hospodářskou soutěž a získává před ostatními například na trhu s hráči výhodu. Soud by tohle uznal, klub by musel vrátit všechny dotace a bylo by to pro něj likvidační,“ uvádí Jiránek konkrétní příklad i vysvětlení, proč se Kladno rozhodlo systém dotací tamního hokeje překopat.

Ministerstvo: Je to nedovolená podpora

Aktuálně.cz požádalo o vyjádření také Ministerstvo pro místní rozvoj, které se k problému staví v neprospěch dotovaných klubů: Podle něj jsou totiž podporovány týmy, které mají příjmy z prodeje vstupenek, hráčů i od partnerů, a tak jim veřejné peníze přináší výhody oproti ostatním.

Něco jiného údajně je, pokud veřejné peníze obdrží mladí hokejisté, děti nebo různé krajské přebory. V takovém případě se jedná o rozvoj sportu jako takového, jenže profesionální soutěže včetně extraligy jsou byznys.

Jágr i letos od města dostane třicet milionů, jenže z nich údajně ani koruna nepřistane na účtech profesionálního týmu. Peníze, které město hokejovému klubu svěří, jsou určeny výhradně na provoz stadionu a mládeže.

Olomouc peníze dala, klub tam nesmí nakupovat hráče

Pět milionů korun na podporu extraligy a navrch 3,2 milionu jako dotace na provoz stadionu od města letos přistane i na účtu hokejové Olomouce.

Také tam měli z možného porušení pravidla o veřejné podpoře obavy, které město s tamními hokejisty vyřešilo smluvně. Klub se musel zavázat, že nebude obchodovat s hráči ani se účastnit mezinárodních evropských soutěží.

"Jsme si vědomi toho, že pro olomoucké hokejisty je to jisté omezení, ale klub ho akceptoval," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach (TOP 09). Město Olomouc podporuje i fotbalovou Sigmu, jejíž je třetinovým akcionářem. Peníze, které město do fotbalu vkládá, však údajně míří na účet občanského sdružení SK Sigma Olomouc MŽ, které zastřešují mládež.

Zda dotace pro profesionální sportovní kluby jsou, či nejsou nedovolenou veřejnou podporou, v tuto chvíli nedokáže přesně říct ani město Hradec Králové, kde problém také řeší.

Zlín: Nedovolená podpora to není

"Důvodem je skutečnost, že k tomuto tématu nezaujala Evropská komise dosud žádné konkrétní stanovisko, přestože k tomu byla vyzvána i Evropským parlamentem již v roce 2011," vysvětluje tisková mluvčí královehradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

"Poskytování příspěvků do vrcholového sportu naplňuje všechny standardní znaky pro vznik veřejné podpory, bez notifikace by tedy neměly být poskytovány. Takové sdělení či závěr však dosud v dokumentech Evropské unie nikde nefiguruje," dodává.

Úplně jinak na to ale nahlíží Zlín. Město vlastní 49 procent akcií hokejového klubu, který dotuje částkou přibližně dvacet milionů korun ročně.

"Z našeho pohledu se o veřejnou podporu nejedná a nesetkali jsme se s výhradami tohoto typu. Víme však o tom, že v případě nejasností by měla rozhodovací pravomoc Evropská komise," říká Zdeněk Dvořák, tiskový mluvčí města Zlín. Klub tam i s veřejnými dotacemi na rozdíl třeba od Olomouce nastupuje také v mezinárodní soutěži - hraje Ligu mistrů.

Evropská komise bude mít ve věci klíčové slovo a rozhodne o tom, nakolik je legitimní podpora hokeje v Pardubicích.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy