Jágr gólem načal přestřelku a vyrovnal v tabulkách Esposita

2. 3. 2015 6:22
Jaromír Jágr v NHL opět přepisoval historické tabulky, když přispěl gólem k výhře Floridy 4:3.
Podívejte se na gól české osmašedesátky | Video: nhl.com

Sunrise - Druhý zápas v novém dresu vyšel Jaromíru Jágrovi výborně. Český útočník přispěl gólem a asistencí k vítězství Floridy 4:3 nad Tampou a v historické tabulce střelců NHL tak vyrovnal na pátém místě se 717 trefami Phila Esposita.

Česká osmašedesátka se bodově prosadila poprvé po deseti zápasech a také byla vyhlášena první hvězdou zápasu.

"Letos jsem mnohokrát koukal na nahrávky zápasů mezi Ruskem a Kanadou v roce 1972 a Esposito v nich dominoval. V té době byl nejlepší na světě, rozhodoval utkání, je pro mě ctí vyrovnat takového hokejistu," prohlásil Jágr po výhře.

Jágr, který v sobotním prvním duelu v novém působišti proti Buffalu nebodoval, se prosadil v 11. minutě. Při rychlém protiútoku si sjel mezi kruhy na přihrávku Jonathana Huberdeaua a prudkou střelou otevřel skóre utkání. Hosté sice za necelé dvě minuty vyrovnali, ve druhé třetině však Panteři získali výraznou převahu a postupem času i rozhodující náskok.

Jágr: Neřeším góly, ale play off

"Teď se na střílení gólů moc nesoustředím. Přišel jsem s jiným úkolem. Musím hlavně pomoci týmu do play off, nebo se tomu alespoň přiblížit, jak jenom to půjde. Je to, jako by pro nás vyřazovací boje začaly, zbývá 19 zápasů, snad budeme schopni předvádět stejné výkony jako včera a dneska," dodal český útočník.

Klíčové okamžiky utkání přišly ve 26. minutě. Brankář domácích Al Montoya nejprve zneškodnil trestné střílení Tylera Johnsona, 22 sekund poté šli Panteři podruhé do vedení, když po Jágrově střele doklepl puk v pádu do sítě Aleksander Barkov. Tři minuty před druhou sirénou přidal třetí gól Brad Boyes a ve 45. zvýšil už na 4:1 v přesilové hře Aaron Ekblad. Lightning se sice nevzdali a snížili na rozdíl jediného gólu, vyrovnat už ale nestihli.

"Užili jsme si spoustu zábavy. Včera jsme měli spoustu šancí, dnes také a dokázali jsme to zúročit v góly. Navíc Jágr poprvé skóroval..." radoval se trenér Gerard Gallant.

Tlustý bodoval ve Winnipegu

První bod v novém působišti zaznamenal také další český útočník Jiří Tlustý, jenž přihrál na první gól Winnipegu při výhře 5:2 nad Los Angeles. Jednou asistencí přispěl k úspěchu Jets také Michael Frolík, brankář Ondřej Pavelec sledoval utkání znovu pouze ze střídačky.

Winnipeg, jenž rozhodl zápas třemi góly ve druhé třetině, z nichž dva vstřelil Andrew Ladd, tak připravil soupeři třetí porážku v řadě a vyhrál důležitý duel v bitvě o postup do play off. V tabulce Západní konference totiž Jets na pátém místě navýšili náskok na deváté Los Angeles na šest bodů.

"Věděli jsme, že tohle je pro nás důležitý zápas, a nezvládli jsme ho. Ani trošku jsme se nepřiblížili k výkonu, s nímž bychom mohli aspoň trošku pomýšlet na zisk dvou bodů. Musíme se zase vzchopit. Každý zápas je teď už jako play off," uvedl Jeff Carter, který vstřelil oba góly Kings.

Jejich porážku uvítali také fanoušci Vancouveru, jejichž tým sice v přestřelce proti St. Louis promarnil ve třetí třetině vedení 5:2, nakonec ale Canucks zvítězili 6:5 po nájezdech a zvýšili náskok před Los Angeles na pět bodů.

Vrbata rozhodl nájezdy

Výrazný podíl na výhře Vancouveru měl český útočník Radim Vrbata. Ten v normální hrací době přihrál na dva góly a poté byl autorem vítězného nájezdu v penaltovém rozstřelu, v němž vyzráli na brankáře Jakea Allenna všichni tři střelci Canucks, zatímco na druhé straně byl úspěšný pouze Vladimir Tarasenko.

Do statistik se opět zapsal také Jiří Sekáč, který zaznamenal jednu přihrávku při vítězství Anaheimu 3:1 v Dallasu.

Na první místo kanadského bodování ligy se vyhoupl Alexandr Ovečkin, jenž se dvěma góly a jednou asistencí podepsal pod výhru Washingtonu 4:0 nad Torontem. Ovečkin, který je s 41 trefami rovněž nejlepším střelcem NHL, má na kontě 65 bodů, stejně jako John Tavares z New York Islanders, Jakub Voráček z Philadelphie a další zástupce Washingtonu Nicklas Bäckström.

Výsledky NHL:

Winnipeg - Los Angeles 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
32. a 40. Ladd (na druhou Frolík), 7. Stafford (Tlustý), 31. Myers, 60. Wheeler - 28. a 55. J. Carter. Střely na branku: 29:20. Diváci: 15.916. Hvězdy utkání: 1. Ladd, 2. Myers (oba Winnipeg), 3. Carter (Los Angeles).

Florida - Tampa Bay 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
11. Jágr, 26. Barkov (Jágr), 38. Boyes, 45. Ekblad - 13. Stralman, 49. Stamkos, 58. T. Johnson. Střely na branku: 26:23. Diváci: 10.336. Hvězdy utkání: 1. Jágr, 2. Huberdeau, 3. Montoya (všichni Florida).

Washington - Toronto 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
1. a 26. Ovečkin, 50. Johansson, 56. J. Ward. Střely na branku: 32:32. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Orpik (všichni Washington).

Dallas - Anaheim 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
38. R. Eaves - 18. Perry (Sekáč), 45. Stoner, 55. Getzlaf. Střely na branku: 40:22. Diváci: 17.657. Hvězdy utkání: 1. Gibson, 2. Stoner, 3. Getzlaf (všichni Anaheim).

Pittsburgh - Columbus 5:3 (1:1, 3:0, 1:2)
Branky: 19. a 25. Malkin, 23. Perron, 38. D. Pouliot, 41. Downie - 18. Wisniewski, 46. Johansen, 60. N. Foligno. Střely na branku: 41:25. Diváci: 18.581. Hvězdy utkání: 1. Malkin, 2. D. Pouliot, 3. Winnik (všichni Pittsburgh).

Vancouver - St. Louis 6:5 po sam. nájezdech (2:2, 2:0, 1:3 - 0:0)
8. Matthias, 10. Y. Weber (Vrbata), 31. Hansen, 38. H. Sedin, 47. Bonino (Vrbata), rozhodující sam. nájezd Vrbata - 4. Reaves, 6. Pietrangelo, 49. Jaškin, 55. Lindbohm, 56. Backes. Střely na branku: 31:39. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Y. Weber (Vancouver), 2. Oshie (St. Louis), 3. Higgins (Vancouver).

4. Winnipeg 64 32 12 20 179:172 76
5. Minnesota 62 33 7 22 176:161 73
6. Colorado 63 27 11 25 167:182 65
7. Dallas 63 27 10 26 196:210 64