Jágr: Budete si říkat, co to kecám. Ale Kanada je hratelná!

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 5. 2015 22:50
Přečtěte si rozhovor s Jaromírem Jágrem, českým hrdinou, který dvěma góly a jednou asistencí vyřídil ve 43 letech Finy a poslal Českou republiku do semifinále hokejového mistrovství světa.
Jaromír Jágr čtyři minuty před koncem vstřelil vítězný gól a poslal Českou republiku do semifinále mistrovství světa. | Foto: Reuters

Praha - Celá republika se klaní Jaromíru Jágrovi, který ve 43 letech ve čtvrtfinále mistrovství světa dvěma góly a jednou asistencí vyřídil Finsko. Češi postupují dál a budou v Praze hrát o medaile. Hlavně díky legendární osmašedesátce.

"Hraju hokej, protože mě to baví. Měl bych ho rád, i kdybych góly nedal," prohlásil hrdina národa po zápase a řekl, že i Kanadu mohou hokejisté v semifinále porazit.

"Pokud z nich budeme mít respekt a budeme hrát pozičně jako jiní, dostaneme deset. Ale když jim nedáme ani metr ledu zadarmo, máme šanci," prohlásil.

Jágr rozhodl o vítězství nad Finskem pouhé čtyři minuty před koncem zápasu, když při své klasické akci vyjel na pravý kruh a švihem překvapil Pekku Rinneho. Byl zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Hlavně a především díky němu budou Češi o víkendu v Praze hrát jistě o medaile.

Vy říkáte, že vás hokej baví. Po tomhle představení, co jste dnes předvedl, vás musí bavit ještě více, ne?
To nehraje žádnou roli. Samozřejmě je lepší, když ty góly dáš a mužstvo vyhraje, ale i porážky tě posouvají dál.

Neříkejte, že to ani vás nestrhlo. Stačilo sledovat, jak moc jste se radoval po gólu na 4:3. Takhle emotivního vás lidé neznají...
Tak když dáš gól čtyři minuty do konce, šance, že vyhraješ zápas, je daleko větší, než když ho dáš v první minutě.

Co na tu atmosféru v hale říkáte?
Atmosféra tam je, ale na druhou stranu je tam obrovský tlak. Všichni nás vidí v daleko lepším světle, než jsme. Diváci si myslí, že jsme daleko lepší tým než Kanada (směje se). Ale dneska jsem měl takový pocit, že by byla škoda, kdybychom ten zápas prohráli. Jediné chvíle, kdy jsme se dostali do problémů, byly, když jsme přestali bruslit. Jakmile dáš soupeři čas na to, aby něco udělal, a jsi tam o krok později, tak se dostaneš do problémů. Je tady moc velké hřiště, abys mohl hrát pozičně. To nejde. Tady musíš pořád bruslit, forčekovat, a i když si někdy myslíš, že to nemá cenu, má to cenu. Dostaneš soupeře pod tlak, třeba zkazí nahrávku. Takhle to musíme hrát, nejsme zkušení hráči, abychom to hráli pozičně.

Hráli jste velmi zodpovědně, Finy jste drželi daleko od své brány. Takhle přesně jste si to řekli i před zápasem?
Víš co, tady nejde o to, jestli si něco řekneš, nebo neřekneš. Tady jde o to, abys měl fyzické síly na to, ten plán držet. To je všechno o fyzických silách a bruslení. Každý ví, jak to máš hrát, a každý ví, kde byla chyba, když ji udělal. Když to ale chceš a nemáš síly, abys to udělal... Je to o fyzických silách. A pak samozřejmě o hokejové inteligenci.

Byl to nejlepší zápas Čechů na turnaji?
Tak... (přemýšlí) Neměli jsme z nich takový respekt, to bylo hodně pozitivní, že jsme na ně vletěli od první minuty. Jakmile jsme po nich šli, měli problémy. To, že jsme po nich občas nešli, bylo asi tím, že jsme neměli na to fyzicky, prostě ti dojdou síly. Musí jít pořád všech pět hráčů naplno, jakmile jeden vynechá, je to v čudu.

Vy hrajete na turnaji v neuvěřitelné formě, jak to děláte?
Já už jsem před sezonou říkal, že se cítím výborně. Trochu jsem zhubl. Já vím, že je to pro vás těžké, ale po přechodu do Floridy si myslím, že tam naše lajna byla nejlepší v lize. Měl jsem vedle sebe mladé hráče a styl, jaký tam hrajeme, je o rychlosti. Hráli jsme taky dvacet zápasů o play off, nemohli jsme žádný zápas prohrát. To šlo všechno na maximum, každý zápas a trénink. To byla pro mě nejlepší příprava, jakou jsem mohl mít. A jak skončila sezona, věděl jsem, že když odmítnou jiní hráči z NHL, tak je šance, že budu hrát. Kdyby ti hráči přijeli, tak jsem sem nejel. Ale připravoval jsem se, trénoval jsem dvakrát denně.

Pomohlo vám dnes i to, že jste odstoupil z úterního zápasu a odpočíval?
To si ze mě děláš srandu? Já ti zkusím natáhnout tříslo a uvidíme, jak budeš hrát. Necítil jsem se dneska dobře.

Nebylo to právě vůbec vidět...
Děkuju (směje se). Ale hlavně já potřebuju hrát, volno mi dělá problém.

Co jste řekl vašim finským spoluhráčům z Floridy po zápase?
Aby se soustředili. Skončila jim sezona a musí teď dělat všechno na maximum, protože máme na to, vyhrát Stanley Cup. Sám jsem mohl vidět hráče, se kterými jsem hrál, máme tam vynikající mužstvo.

Jaké máte šance proti Kanadě, se kterou budete hrát v sobotu semifinále?
Záleží na nás, jak nastoupíme. Já vím, že si lidi budou myslet, co to kecám za nesmysly, ale myslím, že jsou hratelní. Jsou to vynikající hokejisti, to klobouk dolů, protože takové už Kanada nikdy na mistrovství světa nebude mít. Ale jsou to hráči jako my. Jde o to, že jestli z nich budeme mít respekt a budeme to hrát pozičně jako ostatní mužstva, tak dostaneme deset. Pokud je budeme respektovat, ale nedáme jim ani kus ledu zadarmo... Prostě to musíme risknout, s nimi nemůžeš boxovat dvanáct kol. Musíš jim dát knock out v tom prvním. Je jasné, že pokud budou hrát svůj nejlepší hokej, šance jsou minimální. Ale všechno je hratelné.