Rusko posedmé vítězně, Italové padají do první divize

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2012 22:36
Hokejisté Ruska si v posledním zápase základních skupin MS poradili snadno 4:0 s Italy a v sedmi zápasech na turnaji neztratili ani bod.
Ruská radost v zápase Rusko - Itálie
Ruská radost v zápase Rusko - Itálie | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Ruska si v posledním zápase základních skupin MS poradili snadno 4:0 s Italy a v sedmi zápasech na turnaji neztratili ani bod. Naopak italští hokejisté sestupují pro příští rok do Divizi I.

Přesně 10 minut a 35 vteřin trvala italská naděje na pokračování v elitní skupině mistrovství světa. Právě v tomto čase překonal Pavel Dacjuk z brankoviště po přihráce Jevgenije Kuzněcova poprvé italského brankáře a o osudu zápasu bylo rozhodnuto.

Předčasné odepsání italských hokejistů? Nikoliv. Jihoevropané nedokázali "neporazitelné" ruské mašině čelit, o převaze svědčí i fakt, že od druhé třetiny nasadil kouč Biljaletdinov do branky třetího gólmana sborné Birjukova.

Ve 25. minutě přidal druhý gól mladík Kuzněcov, který se objevil sám před Tragustem a precizním blafákem mu nedal šanci.

Jestliže do této chvíle občas rusové předváděli i hokej, od druhého gólu a následně i třetí branky Jevgenije Birjukova už to byla oboustranná klouzaná pro zhruba dva tisíce fanoušků v hale Globen.

Rusové hráli možná na pětadvacet procent a tak i komentátoři České televize více než dění na ledě řešili jestli pomůže či nikoliv sborné středeční přílet washingtonských hvězd Alexanderů Ovečkina a Sjomina.

Tento fakt spolu s nimi budou moct hokejoví fanoušci posoudit až při čtvrtečních čtvrtfinálových bojích. V ní mohou po dnešní výhře 4:0 nad neškodnou Itálií - poslední gól přidal v 54. minutě Popov - narazil Rusové na český výběr nebo Norsko.

O tom rozhodne až úterní závěreční den základních skupin a zápasy Norsko - Dánsko a Česko vs. Německo. Aktuálně.cz vám samozřejmě český zápas nabídne od 16:15 v podrobné on-line reportáži.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina B (Stockholm):

Rusko - Itálie 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Dacjuk (Kuzněcov), 25. Kuzněcov (Kuljomin, I. Nikitin), 29. J. Birjukov (Malkin, Pěrežogin), 54. Popov (Pěrežogin). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Baluška - Valach (oba SR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 2336.

Rusko: Varlamov (21. M. Birjukov) - I. Nikulin, J. Birjukov, Medveděv, Denisov, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Kuzněcov, Dacjuk, Kuljomin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Ketov, Svitov, Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Itálie: Tragust - Plastino, De Marchi, Johnson, Larkin, Hofer, Egger, Marchetti - Ansoldi, Tudin, Scandella - Sirianni, Rocco, Fontanive - Insam, Felcetti, Iannone - Iori, De Toni, Bernard - Edwardson. Trenér: Rick Cornacchia.

1. Rusko 7 7 0 0 0 27:8 21
2. Švédsko 6 5 0 0 1 25:15 15
3. Česká republika 6 3 1 0 2 16:10 11
4. Norsko 6 3 0 1 2 27:17 10
5. Lotyšsko 6 2 0 0 4 11:15 6
6. Německo 6 2 0 0 4 13:23 6