Hrozí Riu bojkot? Odborníci jsou proti startu ruských atletů na OH

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2015 11:30
Antidopingoví odborníci jsou proti startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Institut národních antidopingových organizací (iNADO) tvrdí, že devítiměsíční období do začátku her je příliš krátké na to, aby se dalo s jistotou tvrdit, že ruští reprezentanti jsou "čistí".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Colorado Springs -  Antidopingoví odborníci jsou proti startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Institut národních antidopingových organizací (iNADO) tvrdí, že devítiměsíční období do začátku her je příliš krátké na to, aby se dalo s jistotou tvrdit, že ruští reprezentanti jsou "čistí".

Mezinárodní atletická federace IAAF kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu v pátek pozastavila ruskému svazu členství a vyloučila jeho atlety z mezinárodních soutěží.

Institut předá své doporučení Světové antidopingové agentuře WADA, která se v tomto týdnu sejde na výročním zasedání v Coloradu Springs. "Nejsme přesvědčeni, že mají dostatek času na to, aby se kompletně očistili," řekl agentuře AP předseda iNADO David Kenworthy. "Změnit takhle narušený systém a znovu získat důvěru, to není práce na šest měsíců. To potrvá roky," dodal.

Přední ruští atleti považují plošný trest za nespravedlivý. Naopak šéf světové organizace plaveckých trenérů WSCA John Leonard, dlouhodobě známý svým nesmiřitelným postojem k dopingu, v pondělí vyzval k bojkotu her, pokud na nich budou ruští atleti smět startovat. Argumentoval podobně jako iNADO, příliš krátkým časem na věrohodné změny.

IAAF sestavila tým, který dohlédne na reformy v ruské atletice

Norský antidopingový expert Rune Andersen povede nezávislý inspekční tým mezinárodní asociace IAAF, který bude dohlížet na přípravu a dodržování reformního program ruského atletického svazu v jeho snaze vrátit se do řad IAAF. Oznámili to dnes zástupci světové atletické federace, která ruské reprezentanty vyloučila z mezinárodních soutěží za systematický a státem podporovaný doping.

Andersen se v boji proti dopingu angažuje už dlouho. Než v roce 2002 nastoupil do mezinárodní antidopingové agentury WADA, pracoval jako šéf etické komise, sportovní komise a antidopingového výboru při Norském olympijském a paralympijském výboru. Byl rovněž členem monitorovací skupiny Rady Evropy v otázkách boje proti dopingu.

Jeho tým bude mít další čtyři členy z Rady IAAF. Důvěru dostali Kanaďan Abby Hoffmanová, Italka Anna Riccardiová, Namibijec Frankie Fredericks a Australan Geoff Gardner.

Hoffmanová je vedoucí exekutivy ministerstva zdravotnictví kanadské vlády a od roku 2004 je koordinátorem antidopingového programu IAAF. Riccardiová je jako sportovní ředitelka Italského olympijského výboru technickou delegátkou příprav olympijských her v Riu. Bývalý sprinter Fredericks je jako šéf Komise sportovců členem Mezinárodního olympijského výboru, kdysi vedl Komisi sportovců při MOV. Gardner je šéfem Oceánské atletické asociace.

"Je mi ctí, že mě požádal šéf IAAF Sebastian Coe, abych dohlížel na tento ověřovací proces. Celý život jsem oddán čistotě sportu a chci pomoci i kvůli nevinným atletům, kteří jsou ruskou atletickou budoucností, dosáhnout toho, abychom mohli garantovat čistotu soutěží," prohlásil Andersen.

Prezident IAAF Coe k ustanovení komise sáhl po konzultaci se zástupci WADA. "Společně s nimi jsme vypracovali kritéria, která musejí zástupci ruské atletiky splnit. A v týmu Runeho Andersena, který má plno zkušeností, mám jistotu, že na proces dohlédnou," uvedl britský funkcionář.

 

Právě se děje

Další zprávy