Hrdina Wiggins. Britové slaví další zlato z domácí olympiády

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 8. 2012 16:58
Vítěz Tour de France potvrdil svoji časovkářskou formu ze "Staré dámy" také na olympijské trati.
Bradley Wiggins jede individuální časovku na olympiádě 2012 v Londýně.
Bradley Wiggins jede individuální časovku na olympiádě 2012 v Londýně. | Foto: Reuters

Londýn - Britský cyklista Bradley Wiggins vyhrál olympijskou časovku ulicemi Londýna dlouhou 44 kilometrů a po triumfu veslařek se stal už druhým domácím šampiónem pod pěti kruhy.

Na druhém místě dojel do cíle úřadující mistr světa Tony Martin z Německa, na třetí pozici pak úspěch domácích cyklistů potvrdil Wigginsův krajan a týmový parťák Chris Froome.

Smolaři Cancellara a Sánchez

Jízda proti chronometru měla i své velké poražené. Švýcarsky "Spartakus" Fabian Cancellara se nedokázal na sto procent oklepat ze sobotního pádu v závodě s hromadným startem a dojel "až" sedmý, s obrovskou ztrátou dojel do cíle Španěl Luis Leon Sánchez.

Spolufavorit závodu přetrhl hned při prvním šlápnutí do pedálů řetěz a když před druhým mezičasem píchl zadní kolo, závod zabalil a dojel s více jak šestiminutovou ztrátou na vítěze.

Wiggins nedal svým soupeřům šanci již od druhéh mezičasu na 18. kilometru. Na tom prvním (7,3 km) sice ještě ztrácel necelých pět vteřin na Martina, jenže po jediné kopcovitější pasáži trati se dostal o 11 vteřin do čela a svůj náskok již jen navyšoval.

Wiggins neměl konkurenci

V cíli nakonec činil i na setiny přesně 42 vteřin, když olympijskou trať projel průměrem více jak 52 kilometrů za hodinu. Wiggins se tak se sedmi medailemi z olympijských her (4 zlaté, 1 stříbrná, 2 bronzové) stal nejúspěšnějším ostrovním sportovcem pod pěti kruhy všech dob.

Symbolicky tak mohl muž vyznamenaný královským řádem usednout před fanoušky usednout do vladařského křesla. Po své levici měl úřadujícího mistra světa Tonyho Martina, který si dojel pro první olympijskou medaili, po pravici pak svého věčného druha - Chrise Frooma. Ten na třetí pozici ztratil v cíli 68 vteřin.

Slzy smutku ronil v cíli stejně jako v sobotu Švýcar Fabian Cancellara. Spolufavorit závodu, obhájce vítězství a čtyřnásobný mistr světa v závodě s hromadným startem pět kilometrů před cílem upadl a poranil si levé rameno a záda.

Vinokurov ve třetí dvacítce

Jak sám pronesl, do časovky šel připraven na 90% a na trati se to projevilo. Ještě na třetím mezičase bojoval s Froomem o bronz, ovšem v závěru odpadl a skončil na konečném sedmém místě.

Nepopulární "bramborovou medaili" tak získal americký mladík Taylor Phinney, podle mnohých nejlepší časovkář budoucnosti. Vítěz sobotního závodu s hromadným startem - Kazach Alexander Vinokurov - projel cílem na 23. místě.

Na Wigginse ztratil skoro pět minut. Smutnit ale nemusí, na vítěze časovek na Dauphiné Libéré či obou na Tour de France, dnes neměl nikdo z dalších šestatřiceti závodníků na trati.