Hrdina Vervy Francouz: Větší kliku už jsem mít ani nemohl

Pavel Francouz doslova vychytal Třinec. Litvínov především díky svému brankáři veze z Třince překvapivě dvě vítězství, ve finále hokejové extraligy vede 2:0 na zápasy.
Litvínovští fanoušci jsou v extázi. Už jen dvě výhry je dělí od vysněného premiérového titulu v domácí nejvyšší soutěži. A protože se hraje ve středu a ve čtvrtek na ledě Vervy, je tento sen už docela blízko.
Kapitán třineckých Rostislav Klesla a jeho spoluhráči na něj dnes vyslali 36 střel, ale i když jej nakonec dvakrát propálili, bylo to všechno marné.
Pavel Francouz byl totiž onou pověstnou pojistkou za obětavou obranou Litvínova, která od druhé třetiny čelila obrovském tlaku Ocelářů.
"Bylo to náročné. Třinec do toho šel naplno, tlak byl chvilkami drtivý a obzvlášť ve druhé třetině se navíc pobláznili i diváci. Bylo to pro nás hodně těžké, ale tou týmovou dřinou a obětavostí jsme se s tím popasovali. Nakonec jsme z toho vytěžili dva góly ve třetí třetině a tam se to zlomilo," uvedl po zápase Francouz.
Adam Sušovský Adam Sušovský
12. 4. 2015 20:58
Litvínov ukradl Třinci ve finále extraligy i druhý bod, i když měli Oceláři místy drtivou převahu. Pod výhrou 2:3 se s velkým štěstím podepsal především gólman Pavel Francouz.

Třinec - Pavel Francouz, to je dosavadní hrdina finálové série. Nejlepší gólman extraligy potvrzuje své kvality i ve bojích o titul. Především díky němu Litvínov odváží z Třince zcela nečekaně dvě vítězství a sahá po prvním triumfu v historii klubu.

Verva šokovala favorita v sobotu i v neděli zásluhou velké obětavosti a především velkého sportovního štěstí, Oceláři měli v obou zápasech herně navrch a jejich jediným problémem byl neprůstřelný Francouz.

S tím souhlasí i oslavovaný hrdina Litvínova. Francouz v sobotu pochytal 34 střel, dnes ještě o dvě více. "Větší kliku už jsem snad mít ani nemohl," tvrdí.

Do Litvínova se série přesune ve středu a ve čtvrtek a pokud Francouz skvělou formu udrží, bude Verva sahat po historickém titulu.

Už jste Pavle rozdýchal nápor Ocelářů, kterému jste dnes v bráně Litvínova čelil?
Bylo to náročné. Třinec do toho šel naplno, tlak byl chvilkami drtivý a obzvlášť ve druhé třetině se navíc pobláznili i diváci. Bylo to pro nás hodně těžké, ale tou týmovou dřinou a obětavostí jsme se s tím popasovali. Nakonec jsme z toho vytěžili dva góly ve třetí třetině a tam se to zlomilo.

Jak jste vůbec prožíval v bráně druhou třetinu a třinecký tlak?
Není to příjemné, když se na vás valí jeden útok za druhým. Mě to dneska trefovalo, já jsem měl obrovské štěstí - ještě větší než včera. Myslel jsem si, že větší kliku mít ani nemůžu. Byly tam situace, kdy mě to jen trefovalo.

Nejste moc skromný?
Troška skromnosti v tom být může, ale já se přiznám, že dneska tam byly čtyři pět situací, kdy jsem jenom vyjel proti střelci a trefilo mě to do ramen, nebo do břicha. Na takových zákrocích si nedělám moc velké zásluhy.

Těmi zákroky jste ale obrovsky podržel tým, který měl ve druhé třetině při tlaku Třince velké problémy. Co se vám honilo hlavou?
Bylo to těžké. Když vidíte, že se z toho váš tým nemůže dostat. Občas jsme udělali jenom zakázané uvolnění a tlak dál pokračoval. Jen jsem se modlil, abychom neudělali nějaké fauly a nešli třeba do tří, protože to už by bylo fatální. Nějak jsme to ale utloukli a teď už je jedno, jaký byl průběh.

Vedete po úvodním dvojzápase v Třinci ve finále 2:0 na zápasy, jste v euforii?
Je to super, tohle jsme ani nečekali. Chtěli jsme vyhrát jedno utkání a zvládli jsme obě. Musíme to ale hodit za hlavu, Třinec může stejně tak vyhrát teď oba zápasy u nás. Musíme jít do toho na sto procent a doufám, že nás diváci podpoří.

Jak těžké bude hodit tyhle dvě výhry za hlavu a ve středu Třinec nepodcenit?
Po dnešním zápase tohle snad nikdo v hlavě nemá, tohle nebylo žádné jednoznačné vítězství. Kdybychom je přejeli, tak to snad připadá v úvahu,  ale takhle teď určitě ne.