Hokejoví dříči nutí Olomouc tleskat. Jak dlouho to vydrží?

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 9. 2014 6:00
Padají do střel a puk by klidně v zubech dotlačili do brány. Hokejisté fascinují Olomouc bojovností i odvahou, za kterou sbírají důležité body. Jenže může takový zápal týmu vydržet celou sezonu?
Olomouc zatím prožívá docela povedený start extraligy
Olomouc zatím prožívá docela povedený start extraligy | Foto: Lukáš Drštička

Olomouc – Je pět minut do konce, veterán Radim Kucharczyk nemá hůl, a tak přesilovku Zlína brání vlastním tělem. Od modré schytá několik tvrdých ran do holení i kotníků, jenže on vždy bolestivě zatne zuby a hrál dál.

Ty dvě minuty byly pro celou Olomouc ukrutně dlouhé, jenže Zlín brutální tlak v přesilové hře nedokázal využít. Bojovnost i odvaha Olomouce ten den znamenaly víc než už na první pohled úplně jiná hokejová kvalita Zlína.

Takhle Olomouc v úterý porazila šampiony minulého ročníku 3:2 a heroickým výkonem donutila narvaný zimák ve stoje tleskat ještě několik minut po zápase.

Už první kola hokejové extraligy ukázaly, jak urputně se bude Olomouc muset rvát o každý extraligový bod.

Musí to vydržet. Mají natrénováno

Jenže dá se tohle vydržet fyzicky i psychicky celou sezonu? „Musí to vydržet celou sezonu. Vždyť kluci trénovali,“ odpověděl rezolutně trenér a majitel Olomouce Jiří Dopita.

„Já nechci vůbec shazovat hru Zlína, ale taky to staví na disciplínu a bojovnost. A vyhráli titul. Poctivou práci a disciplínou umí taky hrát s kýmkoliv,“ říká, i když jedním dechem dodává, že rozhodně útok na titul se svým skromným klubem neplánuje.

Právě Zlín je pro něj inspirací. Olomouc nepatří mezi bohaté kluby, a tak ani nemohla v létě kádr adekvátně posílit. Vedle příchozích veteránů Patery a Skrbka zůstala pohromadě v podstatě stejná parta, která na jaře šokovala poměrně hladkým postupem z baráže přes mnohem bohatší Kladno a Chomutov.

Zlín přece taky nemá žádné hvězdy

„Zlín přece kromě Čajánka, Lešky a Balaštíka taky nemá žádné velké hvězdy,“ nabízelo se Dopitovi po první velké výhře další srovnání, že i s průměrnými hráči jde hrát v extralize důstojnou partii. Alespoň na Hané tomu teď věří a nic jiného jim v podstatě ani nezbývá.

Olomouc má coby nováček soutěže za sebou úspěšný vstup.

V prvním kole sice doma prohrála po samostatných nájezdech se Slavií, ale v utkání měla dlouhou dobu převahu a ztroskotala především na mizerné koncovce. A i když pak přišel první debakl 1:6 v Třinci, vítězství nad Zlínem znamená po prvním víkendu čtyři body a slušné postavení uprostřed tabulky.

„Já si myslím, že jsme bez šance nebyli ani v Třinci,“ říká Dopita. „První půlku zápasu jsme tam odehráli velice dobře, až do stavu 3:1 a 4:1, kdy jsme dostali dva rychlé góly, jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem a měli šance. Až v poslední třetině si s námi Oceláři dělali, co chtěli.“

Cíl? Jen udržet lidi na zimáku

Ani proto Olomouc nechce po prvních konfrontacích s extraligovými týmy dělat unáhlené závěry. Dopita nemění cíle a přiznává, že prioritou je záchrana. Jestli na to takhle složená Olomouc má, nebo ne, to zhodnotí prý nejdříve po první odehrané čtvrtině soutěže.

„Půlka extraligy má cíl takový, že chce odehrát dobrou sezonu a vyhnout se baráži. To je i náš cíl a chceme to odehrát tak, abychom udrželi diváky na stadioně. Když to budeme hrát jako proti Zlínu a k tomu získáme nějaké bodu, bude to plus,“ věří Dopita.

Jenže sám posléze znovu zdůrazňuje, jak může být hokej každým zápasem jiným a dodává, že úterní duel proti Zlínu mohl dopadnout klidně úplně jinak.