Skvělý Sedlák pomohl v AHL týmu Lake Erie ke Calder cupu

12. 6. 2016 9:10
Český útočník Lukáš Sedlák byl s devíti brankami druhým nejlepším střelcem play off za Bjorkstrandem. Ten skóroval desetkrát. Třiadvacetiletý Sedlák skončil také čtvrtý v produktivitě bojů o Calderův pohár s 16 body za devět gólů a sedm přihrávek ze 17 utkání.
Vítězové letošního ročníku AHL.
Vítězové letošního ročníku AHL. | Foto: Twitter

Cleveland - Hokejisté Lake Erie s českým útočníkem Lukášem Sedlákem získali Calderův pohár v nižší zámořské AHL. Farmářský tým Columbusu vyhrál ve čtvrtém finále na domácím ledě 1:0 v prodloužení nad Hershey a ovládl sérii 4:0 na zápasy. Po Sedlákově přihrávce rozhodl v čase 79:58 dánský útočník Oliver Bjorkstrand.

Sedlák se stal celkově 27. českým hráčem, který dosáhl na Calderův pohár. Českobudějovický odchovanec, jehož draftoval Columbus v roce 2011 v šestém kole na 158. pozici a na premiéru v NHL čeká, byl s devíti brankami druhým nejlepším střelcem play off za Bjorkstrandem. Ten skóroval desetkrát.

Třiadvacetiletý Sedlák skončil také čtvrtý v produktivitě bojů o Calderův pohár s 16 body za devět gólů a sedm přihrávek ze 17 utkání. Útočník, který před finále prodloužil s Columbusem kontrakt i na příští sezonu, zaostal za vítězným Connorem Carrickem z Toronta Marlies o dva body. Další český forvard Jakub Vrána z týmu poraženého finalisty Hershey byl pátý se 14 body za osm gólů a šest asistencí z 21 utkání.

Čtvrtý duel série sledovala vyprodaná Quicken Loans Arena a 19.665 diváků představovalo druhou nejvyšší návštěvu v play off AHL v historii. Celkem na jubilejní 80. ročník soutěže v součtu základní části i play off zavítalo 7,129.963 fanoušků, což je nejvíce v historii.

Lake Erie vyhrálo první Calder Cup ve své deváté sezoně v AHL a v první jako farma Columbusu. Monsters zvítězili ve vyřazovací části v 15 ze 17 utkání, což je nejlepší výkon od zavedení čtyř kol play off. V součtu s koncem základní části Lake Erie vyhráli 24 z posledních 28 zápasů. V Clevelandu se slavil Calder Cup podesáté. Devětkrát jej získal celek Cleveland Barons, který hrál AHL v letech 1936 až 1972 a naposledy triumfoval v roce 1964.

Jednadvacetiletý Bjorkstrand, který rozhodl 1,9 vteřiny před koncem prvního prodloužení, získal Jack A. Butterfield Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off. Vedle vítězství v tabulce střelců skončil s 16 body třetí v produktivitě, vyrovnal rekord se šesti vítěznými góly v play off AHL a vytvořil nové maximum s třemi trefami v prodloužení.

Švédský gólman Anton Forsberg přispěl k vítězství 23 úspěšnými zákroky a vychytal podruhé v play off čisté konto z 10 utkání. Připsal si výhru ve všech devíti duelech, v kterých chytal od začátku, a ovládl statistiky s průměrem 1,34 obdržené branky na zápas a s úspěšností zákroků 94,9 procenta.