Nejlepší zápas v historii NHL, jásal Hertl. Vegas mluví o monumentálním kolapsu

jzp jzp
24. 4. 2019 15:14
Manažer hokejové reprezentace Petr Nedvěd možná už dvakrát žhavil telefon, aby pozval na mistrovství světa Tomáše Hertla. Jenže bojovníci ze San Jose obě takřka bezvýchodné situace zvládli. Zámořskou NHL okouzlili hlavně v rozhodujícím sedmém klání prvního kola, kde v jediné přesilovce otočili skóre čtyřmi góly.
Tomáš Hertl slaví gól v sedmém utkání proti Vegas.
Tomáš Hertl slaví gól v sedmém utkání proti Vegas. | Foto: ČTK

Doháněli ztrátu 1:3 na zápasy. Na hraně vyřazení z play off byli Sharks rovněž v domácí sedmé bitvě, jedenáct minut před třetí sirénou prohrávali 0:3.

Pak přišel šokující zlom. Domácí kapitán Joe Pavelski šel kvůli nešťastnému střetu se dvěma protihráči k zemi a krvácel. Cody Eakin dostal za krosček velmi přísný trest na pět minut plus do konce utkání:

Z útrob stadionu následně sledoval hororový zvrat. San Jose nasázelo v přesilovce čtyři góly, čímž vyrovnalo ligový rekord. Logan Couture skóroval dvakrát, další hrdina Kevin Labanc byl u všech gólů (1+3). Vegas sice při hře bez brankáře vyrovnalo na 4:4, ovšem prodloužení rozhodl netradiční střelec Barclay Goodrow.

Deník Las Vegas Review-Journal hořekoval nad "nezaslouženým trestem" pro Eakina, především ale zpražil poražené hokejisty, jejichž počínání označil za "monumentální kolaps".

Zdrcený Eakin své vyloučení odmítl komentovat, ovšem v týmu našel zastání. "Příšerná chyba," ohodnotil úsudek rozhodčího trenér Vegas Gerard Gallant. "Všichni jste to viděli. Nakonec jsme kvůli tomu prohráli zápas, který jsme do té doby měli pod kontrolou."

Zatímco ve Vegas bude ještě dlouho dobíhat frustrace, San Jose žije totální euforií. Kalifornský list Mercury News označil obrat za "nejlepší chvíli v historii klubu".

Silná slova zněla také od hráčů. "Myslím, že to byl možná nejlepší zápas v historii NHL. Jeden z nejlepších," zářil Hertl. "Jednou jste byli nahoře, jednou dole. Hodně emocí. Prodloužení. Úžasný výkon od obou týmů."

Hertl byl za celou sérii proti Vegas jedním z klíčových mužů Sharks. Nasbíral osm bodů (6+2), takže v produktivitě zaostal akorát za Erikem Karlssonem (0+9). Z forvardů trávil na ledě suverénně nejvíc času (průměr 23:26). Spolu s Couturem dal nejvíc gólů.

Podobně jako loni vzbudil rozruch, když za stavu série 2:3 "garantoval" fanouškům sedmý duel. "Vím, že máme před sebou ještě jeden zápas a pak se sem vrátíme na ten sedmý. Věřím tomu. Jsme lepší než oni," prohlásil

Tým pak jeho slova mírnil. "Nic negarantoval. Prostě jako emotivní kluk s angličtinou jako druhým jazykem vyjádřil důvěru v naši partu," řekl kouč San Jose Pete DeBoer.

Hertl se každopádně zachoval jako pravý lídr. Šesté klání rozhodl při oslabení ve druhém prodloužení, což dokázal jako první hokejista v ligové historii.

V sedmé bitvě přispěl dvěma body (1+1) během klíčové přesilovky. Krátce před ní poslouchal na střídačce emotivního veterána Joea Thorntona, jenž zrovna pomohl dopravit otřeseného Pavelskiho z ledu. "Řekl nám: 'Chlapi, běžte tam a dejte kur.. ty tři góly.' Když vám někdo, kdo hraje 20 let, začne takhle poroučet, musíte poslechnout," usmíval se Couture. "Nakonec jsme tam dali čtyři góly."

Díky senzačnímu obratu jsou Sharks stále ve hře o svůj první Stanley Cup. Ve druhém kole vyzvou Colorado, které nečekaně vyřadilo favorizované Calgary.