Rozhodnuto, Češi se ve čtvrtfinále utkají s Američany, skupinu B vyhráli Finové

Aktualizováno 15. 5. 2018 16:21
Finové v posledním zápase skupiny B porazili USA 6:2. To znamená, že Češi se ve čtvrtečním čtvrtfinále utkají právě s Američany, Finsko narazí na Švýcary.
Sebastian Aho slaví gól.
Sebastian Aho slaví gól. | Foto: Reuters

Herning - Soupeřem českých hokejistů ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa v Dánsku budou Američané. Rozhodla o tom jejich prohra 2:6 s Finskem, které vyhrálo základní skupinu B v Herningu, tým USA skončil druhý.

Američané jsou v posledních letech tradičním sokem české hokejové reprezentace ve vyřazovacích bojích. Naposledy se oba celky utkaly v únoru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, kde po výhře 3:2 po nájezdech uspěli Češi.

Dosud neporaženým Američanům stačil v souboji proti Seveřanům bod k tomu, aby vyhráli skupinu. Jenže už po první třetině prohrávali 0:2 a poprvé se prosadili až při čtyřbrankovém manku v závěrečné desetiminutovce. Hattrick si připsal Sebastian Aho.

Američané byli sice v první třetině střelecky aktivnější, ale jako by jim chyběla šťáva a větší chuť se poprat o výhru. A když se k tomu přidal nejistý Kinkaid v brance, nevěstilo to pro ně nic dobrého. Aho se trefil poprvé v 10. minutě pokusem od zadního hrazení díky odrazu o Kinkaida, v 18. minutě se gólman Američanů špatně zorientoval po odrazu puku od mantinelu a Aho měl zblízka velmi snadnou práci.

Finové zápas kontrolovali i ve druhém dějství, navíc v končící 38. minutě přidali další gól. Na střelu od modré sice stihl Kinkaid zareagovat, jenže dojíždějící Rantanen byl u odraženého puku nejrychleji a po krátké kličce do bekhendu s přehledem zakončil do odkryté branky.

"Máme v týmu hodně šikovných kluků a netýká se to jen útoku, ale i obrany," prohlásil finský kapitán Mikael Granlund. "Můžeme tedy hrát hodně s pukem a snažit se útočit. Dnes jsme hráli proti výbornému týmu a potřebovali jsme i dobře bránit, ale udrželi jsme je jen na dvou gólech a náš gólman byl znovu skvělý," pochválil Granlund Harriho Säteriho, který si připsal 35 úspěšných zákroků.

Anttilova dorážka v 48. minutě definitivně rozhodla o pořadí ve skupině, přesto se Američané ještě postarali o zajímavý závěr, neboť při vyloučení Koivista sáhli už devět minut před koncem ke hře bez gólmana a Kane snížil.

V 54. minutě přidal pátý gól Finů v přesilovce Kapanen, Ryan zblízka po 47 sekundách opět snížil. Za stavu 5:2 mohl z pár centimetrů dorazit puk do prázdné brány Larkin, ale přetlačil ho Heiskanen.

Američané pak znovu sáhli k power play, při níž těsně bráněný Aho sice nejprve netrefil prázdnou branku, ale puk se mu od zadního hrazení odrazil ideálně zpátky před opuštěné brankoviště a Aho snadno doklepl - 6:2. Finové tak po Kanadě (5:1) vyučili čtyřbrankovým rozdílem ve skóre i druhého ze zámořských favoritů.

"Bylo to pro nás čím dál více frustrující. Takhle nás na turnaji ještě nikdo nepřejel. Ale je rozhodně lepší prohrát teď než později," uvedl americký bek Will Butcher. "Myslím, že jsme dnes nebyli vůbec připravení, zatímco soupeř odehrál dobrý zápas a odrážel se k němu puk, ale tak to někdy v hokeji chodí. Poučíme se. Musíme hrát rozhodně lépe. A my lépe hrát budeme," ujistil Butcher.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina B (Herning):

Finsko - USA 6:2 (2:0, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 11. Aho (Savinainen), 18. Aho (Nutivaara), 38. Rantanen (Nutivaara, Mikael Granlund), 48. Anttila (Manninen), 54. K. Kapanen (Tolvanen, Savinainen), 57. Aho (Kivistö) - 52. P. Kane (McAvoy), 55. D. Ryan (P. Kane, Kreider). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Sjöqvist - Malmqvist (oba Švéd.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 6343.

Sestavy:

Finsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - Tolvanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - K. Kapanen, Manninen, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, McAvoy, Butcher, N. Jensen, Pionk, Hughes - Atkinson, Bonino, P. Kane - A. Lee, D. Larkin, J. Gaudreau - Kreider, White, DeBrincat - Gibbons, D. Ryan, Coleman. Trenér: Jeff Blashill.