Hra kočky s myší. Osmnáctka na úvod Hlinkova memoriálu deklasovala Švýcary

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
8. 8. 2016 22:16
V sobotu porazili v generálce Kanadu. Dnes, v prvním utkání prestižního turnaje Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi, formu potvrdili. Česká hokejová reprezentace do 18 let doslova rozdrtila Švýcary, které po většinu zápasu tlačila a nepouštěla do žádných šancí. Po konci utkání na tabuli svítil tenisový výsledek 6:1.
Radost české lavičky
Radost české lavičky | Foto: ČTK

Břeclav – Česká hokejová reprezentace do 18 let vstoupila do Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi drtivým vítězstvím 6:1 nad Švýcarskem. Po sobotním skalpu Kanady, v generálce na turnaj, tak přidali do sbírky další cenný triumf.

Vstup do dnešního utkání ale Čechům příliš nevyšel. Jakub Škarek si hned ve druhé minutě vybral slabší chvilku, když si do branky srazil nahození Sigrista z nulového úhlu. Svěřence kouče Václava Varadi to však nepoložilo. Ba právě naopak.

V deváté minutě se po velkém tlaku z dorážky prosadil Martin Kaut. Šance dál střídala šanci, radostné skandování ale přerušil faul Švýcara Tannera, který kolenem nebezpečně trefil Radima Šaldu, za což od rozhodčích inkasoval trest do konce utkání.

A čeští mladíci nabídnutou výhodu využili dosyta. V rozmezí pěti minut se trefili hned třikrát, když do černého postupně mířili Filip Zadina, Matyáš Svoboda a Ostap Safin.

Turnaj rozhodnou přesilovky

"Speciální týmy, tedy formace na přesilovky a oslabení, rozhodnout tento turnaj. Dnes nám všechno vycházelo. Nefaulovali jsme a naopak jsme sami hráli dost početních výhod," chválil svůj tým Varaďa.

První třetinu tak domácí vyhráli 4:1. Jejich drtivý tlak pak asi nejlíp demonstruje poměr střel na branku. Švýcary totiž přestříleli rozdílem několika tříd - 18:4. "Do utkání jsme samozřejmě chtěli vstoupit aktivně, ale narovinu řeknu, že nám moc pomohly přesilovky. Jejich fauly ale plynuly z naší aktivity. Bylo jen otázkou času, kdy nám to tam spadne," usmíval se 40letý rodák ze Vsetína.

Švýcarský brankář Gianluca Zaetta musel v následujícím průběhu zápasu lovit puk ze sítě ještě dvakrát. Ve 24. minutě dovršil pověstného "bůra" po hezké individuální akci Martin Nečas. Na tenisových 6:1 pak upravil šťastnou brankou po odrazu od brusle Filip Chytil.

Zítra je čekají Finové

"Je to pro nás velmi cenné vítězství, na Švýcary jsme se poctivě připravili a přineslo to účinek. Stále ale zůstáváme pokorní a nohama na zemi. Zítra nás čeká další zápas, který bude úplně jiný," upozornil Varaďa na sílu dalšího soupeře, kterým budou v úterý od 19 hodin Finové.

Ti v dnešním odpoledním střetnutí srdnatě bojovali proti USA. Utkání, které nabídlo spíše bojovný a urputný hokej než krásné akce, nakonec ale prohráli v prodloužení 3:4. Zítřejší česko-finský duel může leccos napovědět v boji o postup do play off prestižního turnaje.

Memoriál Ivana Hlinky hokejistů do 18 let v Břeclavi a Bratislavě:

Skupina A (Břeclav):

ČR - Švýcarsko 6:1 (4:1, 1:0, 1:0)

Branky: 9. a 18. M. Svoboda, 15. Zadina, 19. Safin, 24. Nečas, 44. Chytil - 2. Sigrist.

USA - Finsko 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0).

Skupina B (Bratislava):

Švédsko - Rusko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1), Slovensko - Kanada 2:3 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1).